win 7 ve xp aynı anda kullanmak

Windows 7 hakkinda bilgi , ipucu ve tecrübe paylasim alanidir
timucinemrah
Byte4
Byte4

win 7 ve xp aynı anda kullanmak

Mesaj gönderen timucinemrah »

Bilgisayarda xp kurulu silmek istemiyorum içinde programlarım var disk 2 ye bölük bir parçasına win 7 kuracağım extra bişey yapmaya gerek varmı.
win 7 ilk çıktığında yanlışlıkla diski silmeden win 7 kurmuştum açılışda seçenek ile ikiside çalışıyordu xp ile yada win 7 ile açmak istiyomusun diye soruyordu tabi bu işlemi 10 yıl önce kazara yapmıştım ozamanlar win 7 sp1 yoktu bide ingilizceydi . 64 bit win 7 kurmak istiyorum bi açıklama yaparsanız sevinirim.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Re: win 7 ve xp aynı anda kullanmak

Mesaj gönderen shampuan »

Yapılacaklar:

Bir disk bölünmezden evvel, disk birleştirme işlemi yapılmalıdır.

Kod: Tümünü seç

https://www.fullprogramlarindir.com/raxco-perfectdisk-professional-business-full-indir-2.html
bu program piyasanın en iyisidir.
Bununla smart birleştirme yaptıktan sonra diski bölebilirsiniz.

Diski böldüğünüzde ikisi de aktif ve bağımsız bölüm olmalıdır. Win7 kurulacak bölüm mantıksal olmamalıdır. Aksi takdirde winXPli bölüme ilerde birşey olursa win7 içeriği de uçar. Veri kurtarma programlarıyla uğraşır durursunuz. İkisini de bağımsız ve aktif bölüm olarak oluşturmak, birbirinden bağımsız MFT oluşturmak demektir. Böylece birisine birşey olursa diğerindeki veriler uçmaz. birisi uçarsa, içindekileri diğer sistemle girer alırsınız.

Sistem kurulumuna gelince bilgisayarınızın özellikleri 64bit kurulumu için uygun değilse, boşu boşuna darboğazlar yaşarsınız. Bunu baştan söyledikten sonra,
Windows7-64 DVDsini ya da flaşı takıp BIOS ile kurulumu başlatın. Yani bilgisayarı yeniden başlatarak.
Kurulum esnasında bir sayfada disk partlama biçimlendirme seçenekleri gözükür. O kısımda sistemin kurulacağı yer olarak ayırdığınız bölümü gösterip ileri diyeceksiniz. Yanlış bölümü göstermeyin, yanılmıyorsam ilk bölüm XPdir (farklı kurmadıysanız). formatla falan yapmayın. "bu bölümü biçimlendir" yaparsanız boş boşuna gidiyor "sistem ayrıldı bölümü" ayırıyor, hiç gerek yok kalabalığa. Sİz zaten önceden diski bölerken iki bölüm ortaya çıkmıştı ve ortaya çıkan yeni bölümün cinsi cibiliyeti belli. Tekrar biçimlendirmeye gerek yok.

Kurulumu tamamlayınca göreceksiniz ki bilgisayarın ilk başlarken siyah bir ekranda

önceki windows ile başlat
windows 7 ile başlat

...diye iki seçenek gözüküyor o seçeneklerden yön tuşlarıyla seçim yapıp ENTER yapacaksınız. Anlattıklarınıza göre bunlar haricinde özel bir şey yapmaya gerek yok YALNIZ!! şayet windows disk yöneticisi, diski bölerken ikinci partisyonu mantıksal olarak oluşturuyorsa, bu defa minitool partition wizard kullanarak bunun üstesinden gelebilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1
Teşekkür etti: 896 kez

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

@Sampuan....

Sana bu konuda katılmıyorum..Piyasanın en iyisi bu mu "raxco-perfectdisk-professional-business" Windows camiyasında en iyi üç tane disk birleştirme yazılımı bulunur.(bu konuda iddalıyım çünkü bahse konu olan yazılımları yoğun olarak her kurduğum windows işletim sisteminde mutlaka üçünden biri kuruludur sistemimde)

1.Disk Birleştirme Yazılımı "Voptimum 9.21 Türkçe" Bu yazılım Windows XP zamanından beri varolan bir yazılım şuan piyasada bulmanız imkansız gibi bir şey....(Resmi Web sitesi satılmıştır....Proje 6 yıl önce sonlandırıldı.Çünkü yapımcısı bir kalp krizi sonucu hayata veda etmiştir.)

Resim

2.Disk Birleştirme Yazılımı "UltimateDefrag 4.0.96.0" Bu yazılımın en büyük ve de güçlü özelliği Windows takas dosyasının diskin istenilen disk sıra uzunluğununa taşıyabilmesi,MTF kaydını birleştirip optimize edebilmesi,sisteminizin C:\Program Files\ dizininde kurulu bir programın kurulu dizini diskin dış bölgesine taşıyıp hızlanırabilmesi bu özellikle Company Of Heroes gibi 4 GB'ı aşan oyunlar için felkalade önemli bir özelliktir.Ayrıca seçilen uzantıları disk içinde özel bir şekilde birleştirme özelliğinin olması diğer bir artı özellik.

Resim

3.Disk Birleştirme Yazılımı: Diskpeer Pro olup en büyük özelliği Windows Disk Birleştirmenin yerini alarak varsayılan Windows birleştirme yazılımı olması ve sistemi her an izleyerek performans düşmesinin önüne geçmesidir.

Resim
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

Burada unutulmuş bir bilgi daha var.Windows işletimlerinde farklı sürümler kendi içinde dual booting (çift önyükleme) işlemi yapılacaksa (buraya dikkat) önce ESKİ WİNDOWS SÜRÜMÜ ayrılan Disk 0 # Bölüm 1 'e kurulur.Ardından XP'ye göre daha yeni olan WİNDOWS SÜRÜMÜ Disk 0# Bölüm 2'e kurulur.

Disk 0 # Bölüm 1 ve Bölüm 2 'in mutlaka Önyükleme Bayrağı açık olmalıdır.(Boot Flang on) Böylelikle her iki sistem birbirini geri yükleme noktalarını silmez.
Örnek olarak aşağıdakine bakın.(İkiside sistem Primay(Birincil)dir.)

Resim
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

Gelelim iki sistemi ayrı ayrı kurdun ama bunların birbirine nasıl önyükleme seçimi olarak bağlayacaksın sorusuna yant vereyim kendimce

Windows XP'nin önyükleme dosyası NTDLL dir.Microsoft Windows Vista ve sonra ki sürümlerde NTDLL yerine Windows Önyükleme yöneticisi Winloader.exe oluşturmuştur.NTDLL ile Winloader.exe birbirinden farklı önyükleme mimarisine sahiptir.Zorluk da buradan kaynaklanıyor.Yapmanız gereken en yeni sistemi açın aşağıdaki ekran görüntüsündeki yazılımında ayarlamaları yapın.Bu işlemden önce Windows 7 bootmgr bir yedeğini mutlaka alın.

Resim

Bu ayar Windows Vista ayarlanmıştır.Yani bu ayarlama çift yönlüdür.Windows XP üzerinde Windows 7 önyükleme yöneticisi NTDLL dosyasına bağlanabilir.Ama ben tam tersini yaptım Eski olanı yeni olana bağladım.