En Genel Hatları İle Windows 7 İşletim Sistemi

Windows 7 hakkinda bilgi , ipucu ve tecrübe paylasim alanidir
Cevapla
Kullanıcı avatarı
trwe
Terabyte4
Terabyte4
Mesajlar: 5424
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Düzce/Akçakoca

En Genel Hatları İle Windows 7 İşletim Sistemi

Mesaj gönderen trwe » 01 Ağu 2018, 15:29

1.Windows 7 (önceden Blackcomb ve Vienna kod adlı) Microsoft Windows'un şu anda perakendeye sunulmamış olan fakat geliştirilmesi tamamlanmış olan en son sürümüdür. Microsoft tarafından kişisel bilgisayarlar, masaüstü, dizüstü, netbooklar, Tablet PC ve media center bilgisayarlarda kullanılmak için çıkarılacak bir işletim sistemidir.

Çıkış tarihi Microsoft tarafindan 22 Ekim 2009 olarak belirlenmiştir. 22 Temmuz 2009 tarihinde yapı numarası 6.1.7600" olan sürümü çıkmıştır ayrıca bu, RTM (Release To Manufacturing) yani üretime hazır sürümdür ve üreticilere ve Microsoft iş ortaklarına dağıtılmaya başlanmıştır.

2.Microsoft, bu işletim sisteminin adını neden Windows 7 olarak belirlediğini Windows Vista Team Blog sitesinde açıklamıştır. Windows'un ilk ana sürümü Windows 1.0 [1]; ikinci ana sürümü Windows 2.0 [2]; üçüncü ana sürümü Windows 3.0 ve bunun alt sürümü Windows 3.1 [3]; dördüncü ana sürümü Windows 95 ve dördüncü ana sürümün alt sürümleri Windows 98, Windows 98 Second Edition Windows Millennium Edition ve Windows 2000 [4]; beşinci ana sürümü Windows XP ve bunun alt sürümleri Windows XP 64-Bit Edition ile Windows XP Professional x64 Edition [5]; altıncı sürümü Windows Vista; ve bunun alt sürümü [6] ayrıca, sayı [] içindeki sayı bakımından yedinci sürüm olarak değerlendirilebilecek Windows 7. Yani Windows 7'nin sistem çekirdeği NT 7.0 değil NT 6.1 olup Windows Vista teknolojilerini baz almaktadır.

3.Şu an en son sürümü RTM sürümü 22 Temmuz 2009 tarihinde yayınlanmıştır.

4.Release Candidate (RC) Windows 7 Release Candidate (Türkçe: Sürüm Adayı) ya da kısaca RC, 30 Nisan 2009 tarihinde MSDN üyeleri için beş dilde (İngilizce, Almanca, Fransızca, Japonca, İspanyolca) yayınlandı. RC'nin son kullanıcı sürümü ise 5 Mayıs 2009 tarihinde, Windows 7 web sitesinde yayınlandı.

5.Release to Manufacturing (RTM) Windows 7 RTM (nihai) sürümü 6 Ağustos 2009'da MSDN ve TechNet kullanıcılarının hizmetine sunulmuştur..

6.Özellikler Genel Bilgi Windows kullanıcıları, Windows 7 ile Windows Vista'ya göre daha hızlı bir deneyim yaşayacaklar. Windows 7 ile kullanıcılar, bilgisayarlarını çok daha hızlı başlatabilecek ve kapatabilecekler.Microsoft'a göre, gelişmiş Görev Çubuğu ile uygulamalar arasında geçiş yapmak bir eğlence hâline dönüşecek; yeni araç çubuğu ile kullanıcıların, yazılımlar ve belgeler arasında daha rahat ve hızlı bir şekilde dolaşmak mümkün olacak.Windows 7 ile yeni Windows Aero özellikleri, temiz bir masaüstü daha az uyarı ekranı anlamına geliyor.

7.Windows 7'nin sunduğu yüksek sistem güvenilirliği, daha uzun pil ömrü ve daha az uyarı ekranıyla kullanıcılar, zaman verimliliğini artıracaklar.Çok konuşulması beklenen çoklu temas teknolojisi, kullanıcının bilgisayar ekranında yapacağı birkaç parmak dokunuşuyla istediği dosyaya, bilgisayara veya cihaza hızlı biçimde ulaşmasını sağlıyor.

8.Windows 7'nin açıklanan önemli özellikleri:

Windows XP Modu Windows XP Mode for Windows 7 (Windows 7 için Windows XP Modu: XPM), Windows XP (SP2/SP3) ile uyumlu programların Windows 7 üzerinde Windows XP arayüzüyle rahatlıkla çalıştırılabilmesini sağlayan bir nevi "sanallaştırma" özelliğidir. Bu özellik, Windows 7'nin içerisine gömülmüş bir Windows XP SP3 kopyası içermektedir; bu sayede de Windows XP uyumlu tüm programlar, Windows 7 ile tam uyumlu bir şekilde çalıştırılabilmektedir. Örneğin; Internet Explorer 6, Windows Media Player 9 gibi eski sürüm programlar, Windows 7'de kullanılabilmektedir. XPM, Windows Virtual PC özelliğini temel almaktadır. XPM sayesinde, program uyumluluğu %100'e yükselmektedir. XPM, geri uyumluluk olarak da adlandırılabilir. Zaten Microsoft bu özelliği, Windows 7'nin ilk söz konusu olduğu dönemde geri uyumluluk olarak belirtmişti. Ayrıca, Windows XP ile uyumlu donanımlar da bu özelliğe dahildirler. Bu özellik, Windows 7 Professional, Enterprise ve Ultimate sürümlerinde kullanılabilecektir. Windows XP Modu'nu kullanabilmek için en az 2 GB RAM'e ihtiyaç vardır ve Windows 7 64 bit sürümleri de en az 2 GB RAM gerektirmektedir, bu yüzden XPM'li bir Windows 7 64 bit sürümünü kullanmak için de en az 4 GB belleğinizin olması gerekmektedir.

9.Şeffaf Pencere

Aero Peek, masaüstünüze ve açık program pencerelerine sürekli olarak hakim olmanız için tasarlanmış. Bu iş için görev çubuğunun en sağına yeni bir "Masaüstünü Göster" ikonu eklenmiş. Bunun üzerine geldiğinizde tüm açık pencereler şeffaf hale geliyor ve masaüstüne veya gadget'lara göz atmak mümkün hale geliyor.

İkona tıkladığınızda ise tanıdığınız "Masaüstünü Göster" süreci gerçekleşiyor. Aynı şekilde gözlemlemek istediğiniz bir pencereyi odaklama özelliği de çok yardımcı oluyor. Bu iş için fare imlecini görev çubuğundaki bir ön izleme penceresi üzerine getirin. İmleci üzerine getirdiğiniz pencere hariç diğer tüm açık pencereler yeni "Masaüstünü Göster" efektine benzer bir şekilde şeffaflaşıyor.

Böylece geçiş yapmak istediğiniz pencereye odaklanmanız çok daha çabuk gerçekleşiyor.

Windows 7'e Özel Kısayollar:

Yeni Klavye Kısayolları Alt+P Pencerelerde önizleme seçeneğini kapatır veya açar.
Windows+G Masaüstü gadgetlarını tüm pencerelerin önüne getirir.
Windows + + (artı tuşu) Uygun konumdaysa Zoom seçeneğini açar ve yaklaştırır.
Windows + - (eksi tuşu) Uygun konumdaysa Zoom seçeneğini açar ve uzaklaştırır.
Windows + Yukarı ok Aktif pencereyi tam ekran boyutuna büyütür.
Windows + Aşağı ok Aktif pencereyi simge durumuna küçültür.
Windows + Sola ok Pencereyi küçültür ve ekranın sol tarafına dayar.
Windows + Sağa ok Pencereyi küçültür ve ekranın sağ tarafına dayar.
Windows + Home Aktif pencere dışındaki tüm pencereleri küçültür veya büyütür.

TRWE_MMXII
YAZILIM EDİTÖRÜ (Alaydan Yetişme...!)
REASMCODERİNG
TRWE_2016
FEDAKARLIK OLMADAN ZAFER OLMAZ....!
-----------------------------
LINUXMASTER 2018
ZAFER'E GİDEN YOL,FEDAKARLIKTAN GEÇER...!
-----------------------------Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3
Mesajlar: 28599
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Re: En Genel Hatları İle Windows 7 İşletim Sistemi

Mesaj gönderen velociraptor » 01 Ağu 2018, 17:43

Hala Windows 7 deyiz bakalım
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free

shampuan
Kilobyte4
Kilobyte4
Mesajlar: 626
Kayıt: 13 Tem 2018, 17:11

Re: En Genel Hatları İle Windows 7 İşletim Sistemi

Mesaj gönderen shampuan » 01 Ağu 2018, 18:53

Windows 7'ye birçok nedenden dolayı hiç ısınamadım ve rahat kullanamadım(bu ndenleri daha sonra anlatırım). Fakat 7 ile gelen bazı özellikler çok hoşuma da gitmedi değil. Örneğin iki pencere ile aynı anda çalışmam gerektiği zaman, pencerenin birini ekranın en sağına doğru tutup sanki ekrandan çıkaracakmış gibi kenara değdirdiğim zaman, pencere otomatik olarak şekil alıp ekranın yarısına cuk diye oturuyor. diğer pencereyi de aynı şekilde ekranın sol tarafına yapıştırıyorum. Pencereler arada ve kenarlarda hiç boşluk kalmayacak şekilde ekranı tam ortadan bölerek paylaşıyor. Böylece iki klasör arasında çalışma, dosya taşıma, kopyalama, kıyaslama gibi birçok işlemi yapabiliyorum. Program pencerelerinde de aynı şekilde aynı anda iki programla birden çalışıyorsun. Mesela ekranın sağında bir medya player çalışıyor film izliyorsun, solunda ofis veya başka bir programla çalışabiliyorsun. WindowsXP ve Vista'da henüz bu özellik yok idi. Pencereleri elle kıyısıdan köşesinden çekiştirerek boyutlandırıyordun. Bu özellik 7'den sonra 8, 8.1 ve 10 da da devam etti ve kullanıcıya büyük kolaylık sağladı. Özellikle windows8'den itibaren gelen "Ribbon" özelliği, şahsen en büyük avantaj benim için. Windows 8'leri ve 10'u günahım kadar sevmem. Ama sırf bu yönlerinden istifade edebilmek için ana bilgisayarımda kullanıyorum(windows 8.1 pro 64bit).

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3
Mesajlar: 28599
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Re: En Genel Hatları İle Windows 7 İşletim Sistemi

Mesaj gönderen velociraptor » 02 Ağu 2018, 00:23

Windows 7 dokunmatik ekranlar için tasarlanmamış son işletim sistemidir.
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free

Cevapla