Windows 7 :Oyunlar İçin Hata Önleme Klavuzu

Windows 7 hakkinda bilgi , ipucu ve tecrübe paylasim alanidir
Cevapla
Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8499
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Orion Takımyıldızı-Bertuna Planet

Windows 7 :Oyunlar İçin Hata Önleme Klavuzu

Mesaj gönderen trwe »

Windows 7 :Oyunlar İçin Hata Önleme Klavuzu
--------------------------------------------------------------------------------------------

Bu yazıda en az hata ve donanımımızın desteklediği en yüksek performans ile nasıl oyun oynarız ve bunun için neler yapmamız gerekir ondan bahsedeceğiz.

Az çok hepimizin bilgisayarda oyun oynarken problemleri olmuştur. Genelde herhangi bir hatayla karşılaştığımızda, çözemediğimizde hata sebebini oyun üreticilerinde görüp suçu ona atarız. Oyun geliştiricileri suçlamadan önce bizim oyuncular olarak üzerimize düşen bazı görevleri yapmamız gerekiyor. Bu görevlere başlıklar halinde göz atacağız. Ama ondan önce konunun anlaşılması açısından oyunun bilgisayarda çalışması ve izlediği yollardan genel olarak anlatmaka başlamalıyız.

OYUNLARIN İŞLEYİŞİ

Oyunun görüntüsünün ekranda görülene kadar bilgisayarda izlediği bir yol vardır. Çok genel olarak bu yol
aşağıda görülmektedir:

Kod: Tümünü seç

Oyun >> DirectX veya OpenGL >> Ekran Kartı Sürücüleri (Driver) >> Ekran Kartı
Oyun hiçbir zaman direkt ekran kartıyla muhatap olmaz, eğer böyle olsaydı her ekran kartına özel oyun
yapılırdı. Aslında bu tablo bizim yapmamız gerekenleri de bir bakıma özetlemektedir.Şimdi yukarıdaki kalıbı ayrı ayrı ele alalım;

OYUN;

Oyunun kendisinden kaynaklanan hatalar konusunda yapmamız gereken kısaca;oyun üreticisinin sitesinden yeni çıkacak Patch (Yama)' ları takip etmek ve yüklemek.

DirectX - OpenGL

Ön Bilgi:

DirectX, Microsoft tarafından geliştirilen ve dünyanın en hızlı algoritmalarına sahip 3 Boyutlu ekrana çizim, ses vb. donanım denetleyici birimdir. Oyun, 3 Boyutlu çizim ve ses için DirectX' e başvurur ve onun sunduğu araçları kullanır. DirectX, oyuna, ekran kartının, ses kartının tüm nimetlerini sunar ve kolayca kullanabilmesini sağlar.

Ekrana 3 boyutlu görüntünün en hızlı şekilde çizdirilmesinden sorumludur. Her yeni çıkan DirectX yeni 3D gelişmiş görüntü ve ses özellikleri sunar, oyun yapımcıları da bunları DirectX aracılığıyla kullanır. DirectX, oyun yapımcıları için çok büyük kolaylıktır, çoğu 3 Boyutlu çizim ve ses işlerini ona yaptırırlar. DirectX aslında birçok bileşeni kapsayan bir bütündür, bunlar DirectDraw, Direct3D,DirectSound, DirectMusic, DirectInput, DirectPlay, DirectShow' dur. Ama ek olarak şunu da bilmekte fayda var

DirectX sadece oyun için değildir, mesela DirectShow bilgisayarınızda ortam dosyalarının (müzik-video) ekranda gösterilmesinden sorumludur, bilgisayarınızdaki playerlar DirectX' in DirectShow bileşenini kullanır.
Buraya kadar DirectX den bahsettik bazı oyunlar hazırlanırken DirectX yerine OpenGL denilen bir
arabirim kullanabilirler.

OpenGL, DirectX in oyunda üstlendiği görevi üstlenen alternatif bir arabirimdir.Genellikle ekran kartı sürücüleri ile beraber gelir. Bu nedenle ayrıca aramanıza gerek yoktur.

Yapmanız Gereken:

• DirectX' in son sürümünü mutlaka kurmalısınız.

DirectX genellikle oyunla beraber geldiğinden bu konuda çok fazla problem olmuyor. DirectX' i Microsoft'
un sitesinden, bilgisayar dergileriyle verilen CD ‘lerden bulabilirsiniz. Ücretsizdir. Yeni sürümler her zaman
eski sürümleri içinde barındırırlar.

Eğer oyunun hazırlandığı sürümünü kurmazsanız karşımıza çıkan 2 ihtimal var, oyun bir alt sürüm DirectX' den faydalanabilecek şekilde yapıldıysa bazı görünüm özellikleri devre dışı kalacak şekilde oynanabilir ya da çok büyük ihtimalle oyunu çalıştıramazsınız.

Bilgisayarınızda kurulu DirectX sürümünü görmek ve DirectX testlerini yapmak için ;

Başlat>Çalıştır penceresine “dxdiag.exe” yazıp Enter' a basınız. Gelen pencere size yardımcı olacaktır.

EKRAN KARTI SÜRÜCÜLERİ (DRIVER):

Ön Bilgi:

Windows, DirectX ve programlar ekran kartını içyapısına kadar bilmek zorunda değildir. Bu birimler ekran
kartını kullanabilmek için ekran kartı üreticisi tarafından yazılmış sürücüleri kullanırlar.

Ekran kartı sürücüleri ekran kartının içyapısını bilir ve Windows, DirectX ile Ekran Kartı (donanım) arasında
haberleşmeyi sağlar, onların kullanabileceği standart bir hale getirir.

Yapmanız Gerekenler:

En çok ihmal edilen konuya geldik. Ne yazık ki birçok oyuncu ekran kartı ile birlikte gelen CD deki sürücülerle yetiniyor. Ekran kartıyla beraber gelen CD deki sürücülerin ömrü en fazla 6 aydır.

Çok sık olarak yeni uygulama ve oyunlar çıkıyor, yeni DirectX sürümleri veya güncellemeleri geliyor. Her yeni çıkan DirectX, bunu destekleyecek ekran kartı sürücüleri ister. Bunun yanında Ekran kartı üreticileri çıkardıkları eski sürücülerdeki hataları düzeltiyor,yeni DirectX özelliklerini destekleyen, daha hızlı çalışan sürücüler çıkarıyorlar.
Bu güncellemeler zincirleme şeklindedir birisinin yapılması diğerinin de yapılmasını gerektirir. Yapmamız gerekenleri maddelersek:

• Ekran kartı ile gelen CD' deki sürücülerle yetinmemeli, her zaman Ekran kartı üreticisinin sitesinden en güncel sürücüleri indirip kurmalıyız.

• Sürekli yeni oyunları takip eden bir kişi için 1–2 Ayda bir, diğer grup için 3–4 ayda bir yeni ekran kartı sürücülerini üreticinin sitesinden indirip kurmalıyız.Oyunlarda problem yaşıyorsanız, daha sık bir şekilde yeni sürücüleri takip etmeliyiz.

• Kurduğumuz sürücüleri, !!!sadece!!! üreticinin sitesinden indirmeliyiz. Başka sitelerde içine virüs vb. kötü amaçlı dosyalar katılabilir.

• Kurduğumuz sürücülerin Microsoft imzalı, Microsoft tarafından testten geçmiş olmasına özen göstermeliyiz. Testten geçmediyse kurulurken Windows bizi uyarıyor.

Tüm yapmanız gerekenleri bir daha özet şeklinde maddelersek:

• Oyunun çıkan en son Patch (Yama)' larını takip edip kurmak

• DirectX' in son çıkan sürümünü kurmak

• Ekran kartı sürücülerini mutlaka belli periyotlarla üreticinin sitesinden indirip yenilemek

Windows 7'de hatasız bir oyun oynamanız dileğiyle, sağlıcakla kalınız…!

Herkese İyi Günler
TRWE_2012
Düzce_Akçakoca
:oops: 8) 8) :) :)
TRWE_2012-GET LINUXMASTER # >_
Alaydan Yetişme PC KullanıcısıKullanıcı avatarı
trwe
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8499
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Orion Takımyıldızı-Bertuna Planet

Re: Windows 7 :Oyunlar İçin Hata Önleme Klavuzu

Mesaj gönderen trwe »

Bu arada bendeniz kendi sisteminde oynadığım üç oyun var ;

1.Silent Hunter 3 :

2.Dünya Savaşında Nazi Almanyasında Hitlere bağlı U-Boot komutanı olarak Kuzey Ve Orta Atlantik sularında İngİliz Yardım Konyovlarına,Savaş gemilerine (ABD,Britanya Kraliyet Donanması,Kanada) saldırıyı konu alan(1981 yapımı Das Uboot [flim süresi 2 aat 50 dk (3 cd)] fliminden esinlenilmiş) denizaltı simüslasyaonu

2.Sniper Elite:

2.Dünya Savaşı'nın son aylarında(Nisan-Mayıs) 1945 'te Rus-A.B.D ve Alman gizli servisleri arasındaki keskin nişancı özel servis askerleri arasındaki mücadeleyi anlatan sizinde ABD FIB ajanı özel keskin nişancı olarak tüm maharetlerinizi sergiyeceğiniz.(Pusu kurma ,bubi tuzağı inşa etme,suikas düzenleme,kurtarma operasyonlarına katılma.. ve mesala bir düşmanı yararlayıp uygun bir yere pusuya yatıp düşman avlama gibi)

Oyunun en önemli özelliği gerçek dürbünlü silahların kullanımını size bırakmış olması(silahı ne kadar iyi kullanırsanız o kadar hayatta kalma ve yeteneğiniz gelişiyor ve bir diğer özelliği atış yaptıktan sonra üç boyutlu merminin gidişini görebliyorsanız iyi bir atış yapmışınız demektir.Oyun programı bunu size;

Mesela:

Heads Long Shots 321 meters.....!

şeklinde bildiriyor.

3.Company Heroes BLITZKRIEG MOD 4.70 BETA BY TRWE_2012

Bu oyun 2.Dünya Savaşında ADB,İngiltere,Nazi Almanyası(TRWE'nin tutuğu takım),Rus orduları arasındaki mücadeleyi 3d boyutlu olarak ele alan bir strateji oyunu olup BLITZKRIEG MOD 4.70 BETA BY TRWE_2012 bu oyunun modudur ve TRWE tarafında mevcut mod'da ilave ekler yapılarak geliştirilen bir oyun modudur.Bu oyunda birlikler üç ana unsurdan birini seçmek zorundadır(Kara birlikleri,Hava İndirme,Topçu Batarya Birlikleri) TRWE^nin komutasında Nazi Birliğinde en çok Ağır panzer birliği seçilmekte olup hızlı ani saldıran ve düşmana fırsat vermeyen bir yapıda(TRWE^'nin karşısında olmak istemezsiniz.)...

İşte bu oyunları oynamak için yukarıda anlatılanlar yapılmalıdır.

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Oyun Hakkında ayrıntılı bilgi isterseniz:

http://www.moddb.com/mods/blitzkrieg adresinden bilgi alabilrsiniz.

Herkese İyi Günler
TRWE_2012
8) 8) :oops: :oops: :) :)
TRWE_2012-GET LINUXMASTER # >_
Alaydan Yetişme PC Kullanıcısı

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Mesajlar: 30911
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Re: Windows 7 :Oyunlar İçin Hata Önleme Klavuzu

Mesaj gönderen velociraptor »

Oyunlarla hiç aram yoktur , online olarak tek oynadığım şey Sansür oyunlarıdır onlarıda puanına falan oynuyorum :) teşekkürler
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free

Cevapla