SSD HAKKINDA

Windows 7 hakkinda bilgi , ipucu ve tecrübe paylasim alanidir
Kullanıcı avatarı
shampuan
Gigabyte1
Gigabyte1

Re: SSD HAKKINDA

Mesaj gönderen shampuan »

Bir önceki yazımı düzenlediğim için buradan açıklama yapma gereği duydum. İlk başlarda çok önemli değil gibi görünse de okuma yazma sorunu nedeniyle harddisk elektronik kartının ayırıp kilitlediği sektörler oluşmuş ve sayıları da oldukça fazla. Bunlara BAD sector diyoruz. Şu anda o sistemde çok önem taşıyan şeyleriniz varsa atlamadan unutmadan hepsini yedekliyorsunuz. Ben LLF'den vazgeçtim o HDD adam olsa da sonradan güven olmayabilir. Yedeklemeyi uygun bir yere yaptıktan sonra yeni disk ya da SSD aldıktan sonra aktarırsınız sıkıntı yok.
Kullanıcı avatarı
ULUBEY
Byte1
Byte1

Mesaj gönderen ULUBEY »

shampuan yazdı: 24 Tem 2020, 22:53 Bir önceki yazımı düzenlediğim için buradan açıklama yapma gereği duydum. İlk başlarda çok önemli değil gibi görünse de okuma yazma sorunu nedeniyle harddisk elektronik kartının ayırıp kilitlediği sektörler oluşmuş ve sayıları da oldukça fazla. Bunlara BAD sector diyoruz. Şu anda o sistemde çok önem taşıyan şeyleriniz varsa atlamadan unutmadan hepsini yedekliyorsunuz. Ben LLF'den vazgeçtim o HDD adam olsa da sonradan güven olmayabilir. Yedeklemeyi uygun bir yere yaptıktan sonra yeni disk ya da SSD aldıktan sonra aktarırsınız sıkıntı yok.
Ustadım hepsinin yedeğini aldım önceden.
Böyle konularda tedbiri elden bırakmam genelde :)

Tekrardan çok teşekkür ederim, her birinize ayriyeten.
İyi forumlar
Kullanıcı avatarı
ULUBEY
Byte1
Byte1

Mesaj gönderen ULUBEY »

Değerli Arkadaşlarım Tekrar Merhaba

https://hizliresim.com/RCMvOk

https://hizliresim.com/LWlVN4 240 gb Fiyat 270 TL

https://hizliresim.com/O5YxeN 240 gb Fiyat 290 TL

https://hizliresim.com/BoSQzP

kingston hyperx fury 500/500mb/s 240Gb Fiyat 360 TL ( çok ısındığı söyleniyor tam bir bilgi edinemedim )

Sayın arkadaşlar yukarıdaki bilgiler doğrultusunda tavsiyeniz nedir ?
Eğer kingston olmasaydı diğerlerinden hangisini tercih etmeliyim.
Son bir sualim Yine yukarda ki bilgiye dayanarak bilgisayarım 3.0 sata mıdır.

Teşekkürler ederim.
( Durum acil en kısa zaman da cevap verirseniz sevenirim )
Saygılar
Kullanıcı avatarı
lord_leo
Megabyte2
Megabyte2
İletişim:

Mesaj gönderen lord_leo »

İçlerinden WD 240GB Green olur.
Alternatif
Crucial BX500 240GB

bilgisayarım 3.0 sata mıdır.
Evet

SSD'ler 60 dereceye kadar normal kabul edilir.
Soruyu tam sormazsan, Cevabı yarım alırsın...
Kullanıcı avatarı
lord_leo
Megabyte2
Megabyte2
İletişim:

Mesaj gönderen lord_leo »

Bu arada mahsuru yoksa Ulubey senin memleket neresi ?
Soruyu tam sormazsan, Cevabı yarım alırsın...
Kullanıcı avatarı
shampuan
Gigabyte1
Gigabyte1

HI-LEVEL'i tavsiye etmiyorum. Sıkıntılı bir firma. İstanbul'da üretiliyor.

Alacaksanız WD ya da herkesin tavsiye ettiği Samsung EVO.

Bu arada...
Resim

Ayırma birimi boyutu çok küçük seçilmiş 2048 seçilseydi hızda belirgin bir artış olabilirdi. Rassal erişim ve kopyalama hızınızı çok etkiler. Bu da masaüstü performansınızı etkiler. (HDD'niz için söylüyorum SSD'lerde o kadar önemli değil). Harddiskiniz sıkıntılı olduğundan ve yeni SSD almayı planladığınız için yine önemi yok ama bilginiz olsun diye belirtiyorum. Ola ki SSD'den vazgeçerseniz yeni HDD'de mutlaka ayırma birimini kendiniz seçin.
Kullanıcı avatarı
cankusa
Gigabyte1
Gigabyte1

Mesaj gönderen cankusa »

ULUBEY

Bendeki Laptop Hp idi şimdi emekli oldu ben buna SSD ler ilk çıktıgında 240Gb SSD alıp taktım füze gibi olmuştu çekinmene gerek yok ssd ler iyidir
cihazın canlanır madi gücün neye yetiyorsa al tak.
Acronıs-2017 medya ile mekanik diski ssd diske klonla (Cihaza ssd taktıktan sonra formatla ugraşma demek istiyorum) klonlama yapınca ssd cihazına tak kaldıgın yerden cihazını kullanmaya başlayabilirsin.
Aldıgım ssd kingstondu.Şimdi bu ssd yeni cihazda çalışmaya devam ediyor (Mısı Laptop)
Kullanıcı avatarı
shampuan
Gigabyte1
Gigabyte1

cankusa yazdı: 05 Ağu 2020, 23:29 ULUBEY

Bendeki Laptop Hp idi şimdi emekli oldu ben buna SSD ler ilk çıktıgında 240Gb SSD alıp taktım füze gibi olmuştu çekinmene gerek yok ssd ler iyidir
cihazın canlanır madi gücün neye yetiyorsa al tak.
Acronıs-2017 medya ile mekanik diski ssd diske klonla (Cihaza ssd taktıktan sonra formatla ugraşma demek istiyorum) klonlama yapınca ssd cihazına tak kaldıgın yerden cihazını kullanmaya başlayabilirsin.
Aldıgım ssd kingstondu.Şimdi bu ssd yeni cihazda çalışmaya devam ediyor (Mısı Laptop)
Mekanik HDD'sinde sıkıntılar var. Bu haliyle klonlarsa yeni sisteminde ciddi sıkıntılara neden olabilir. Bu nedenle sıfır kurulum yaparsa daha iyi olur.

Bir de, klonlama yapmadan evvel, diskinizde muhakkak defragmentasyon yapın. PerfectDisk isimli program bu konuda en iyisi. Tam mükemmellikte birleştirme yapıyor. Birleştirme yaptıktan sonra istediğiniz yere klonlayabilirsiniz.

Burada arkadaşın diskinde bad sectorlar var. Muhtemelen bir sürü bozuk dosya da vardır. Dolayısıyla bu haliyle klonlama önerilmez.
Kullanıcı avatarı
ULUBEY
Byte1
Byte1

Mesaj gönderen ULUBEY »

Merhaba Değerli Arkadaşlar

Affınıza sığınıyorum geç cevap vermek zorunda kaldım.
En son mesajımdan sonra bilgisayara giremedim maalesef.
Uzun uğraşlar sonucunda bilgisayarı giriş yapıp bazı önemli dosyaları aldım.

Mesajlarınızı Telefondan takip edip okudum. WD ssd karar verip bilgisayarcıya teslim ettim. İnşallah güzel bir sonuçla karşınıza çıkarım.

Sayın lord_leo
- WD karar verdim çok teşekkür ederim
- ANKARA

Sayın shampuan
-HI-LEVEL marka benim de pek gözüm tutmamıştı zaten. Araştırmalar sonucunda belirttiğiniz üzere sıkıntılı ürünleri çok.
- Sayın shampuan bilgisayarı bilgim orta düzeyde. Kendi Bilgisayarımı Kişisel olarak iyi şekillendire biliyorum. Tabi bazı terim ve özellikleri siz değerli insanlardan öğreniyorum.
- Ayırma birimi boyunu çok küçük demişsiniz, bu şu anlama mı geliyor; ben diski c ve d olarak böldüm D sürücüsünü GB olarak az seçmiştim. Bunu mu belirtmek istediniz yoksa başka bir şey mi lütfen bunu bana öğretin.

Sayın cankusa
- Dediklerinizi aynen yapacağım, pilavdan dönenin kaşığı kırılsın :)
- shampuan beyin dediği üzerine sıfırdan klonlama yapacağım.

Saygılar
Kullanıcı avatarı
shampuan
Gigabyte1
Gigabyte1

Ayırma birimi boyutu, derin şekilde bilgisayar bilginiz yoksa biraz zor anlayacağınız bir konu olabilir.

Ayırma birimi bir biçimlendirme ayarıdırdiyeyim siz anlayın. Hani diski biçimlendir diyoruz ya, hah direk biçimlendir demeyip önceden bir ayar çekiyoruz bu ayar disk performansımızı etkiliyor.

Şu an telefondayım burayı alta atıp başka sayfa açamıyorum sordum netin anasayfasında birkaç konu geride cluster kavramının önemi gibisinden bir başlık olucak o konuyu açıp okuyun herşey orda yazılı.
https://www.sordum.net/58240/cluster-ka ... an-etkisi/

Güle güle kullanın. Kingston da sağlam marka. 2008de aldığım flaşını hala kullanıyorum.
Kullanıcı avatarı
ULUBEY
Byte1
Byte1

Mesaj gönderen ULUBEY »

Arkadaşlar Merhaba

Sonunda SSD takıldı. Windows 7 yükleyip bir kaç program denedim. Hızı eskisine göre daha seri hale gelmiş.
Dedikleriniz kadar var mış.
Bilgisayar uçuyor.

Teşekkür ederim
En son ULUBEY tarafından 16 Ağu 2020, 14:50 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
ULUBEY
Byte1
Byte1

Mesaj gönderen ULUBEY »

shampuan yazdı: 07 Ağu 2020, 20:45 Ayırma birimi boyutu, derin şekilde bilgisayar bilginiz yoksa biraz zor anlayacağınız bir konu olabilir.

Ayırma birimi bir biçimlendirme ayarıdırdiyeyim siz anlayın. Hani diski biçimlendir diyoruz ya, hah direk biçimlendir demeyip önceden bir ayar çekiyoruz bu ayar disk performansımızı etkiliyor.

Şu an telefondayım burayı alta atıp başka sayfa açamıyorum sordum netin anasayfasında birkaç konu geride cluster kavramının önemi gibisinden bir başlık olucak o konuyu açıp okuyun herşey orda yazılı.
https://www.sordum.net/58240/cluster-ka ... an-etkisi/

Güle güle kullanın. Kingston da sağlam marka. 2008de aldığım flaşını hala kullanıyorum.
Sayın Shampuan
Bu güzel bilgiler için çok teşekkür ederim. Usb işlemlerinde bunu kullanacağım.
Kafama takılan bir soru var. SSD'de bunu formatta nasıl uygulayacağım ? Yoksa sadece bu harici hardisk ve usb'lerde mi geçerli.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Gigabyte1
Gigabyte1

İnternetim bittiği için bugün dönüş yapabiliyorum kusura bakmayın.

SSD disklerde önemsiz. Flaş ve HDDler için gerekli. İyi çalışmalar.