Ulu önder yüce atatürk'ün soy ağaci

Cumhuriyet ve Atatürk ile ilgili bilgi paylasim forumudur
Kullanıcı avatarı
yazgüneşi
Kilobyte4
Kilobyte4

Ulu önder yüce atatürk'ün soy ağaci

Mesaj gönderen yazgüneşi »

ULU ÖNDER YÜCE ATATÜRK'ÜN SOY AĞACI
(Cumhuriyetimizin Kurucusu Maresal Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün seceresi)
Sultan Murat Hüdavengidar zamanında baslamak üzere, bütün Türk Devleti padisahlık döneminde, Rumeli'yi Balkanlar'ı ve Avrupa'yı Türklestirmek için soyunda ve sopunda hiçbir karısım olmayan Türk ailelerinden olusan özel güçleri buralara göndermislerdir. Bu göçlerin büyük çogunlugu Oguz Türkleri, Müslüman Oguzların Yörük Türkmen boylarından gönderilen aileler teskil ermektedir. Müslüman Oguzların, Tanrıdagı ve Karagöz Yörüklerinden olup, Konya ve Aydın yöresine yerlesmis bulunan isimler, teker teker yazılı bulunmaktadır. Buradaki, 950 tarih ve 82 numaralı l yazıcı defteri ile 1051 tarih ve 469 numaralı il yazıcı defterinde Anadolu'dan Rumeli'ye geçen Türk boy ve ailelerinin isimleri açıkça yazılı bulunmaktadır. Bunların Müslüman Oguz Türk'ü Yörük Türkmen boylarından olusan ailelerinin kimler oldugunu kayıtlarda belirtmektedir. İste bu kayıtlarda, Ulu Önder Atatürk'ün atalarının, Anadolu'dan Konya ve Aydın yöresinden geldigi yazılmaktadır. Atatürk'ün dedeleri; Anadolu'dan Rumeli'ye gidip, Yunanistan'da Manastır Vilayeti'nin derbei bala sancagına baglı bulunan Kocacık Nahiyesine yerlesen ailelerden olan Hafız Ahmet Alüs Efendi derlerdi.Kocacık Nahiyesinin tamamen Türk'tür. Atatürk kocacık Nahiyesine yerlesen ailelerden olan Hafız Ahmet Efendi'nin torunudur. Hafız Ahmet Efendi'nin saçları kırmızı oldugu için adına "Kırmızı Hafız Efendi" derlerdi. Ulu Önder Atatürk'ün dedesi kırmızı Hafız Efendi kocacık Nahiyesinde ilkokul egitmenligi yapmakta idi. Atatürk'ün babası Ali Rıza Efendi de bu kocacık nahiyesinde dünyaya geldi. Atatürk'ün babası Ali Rıza Efendiye Alüs Efendi derlerdi. Kocacık nahiyesi tamamen Türk'tü. Burada yerlesenlerin çogu Aydın ve Konya yöresinden gelen Türklerdir. Hatta bu aileler Yörük Türkmenleridir. Bu Yörük Türkmenlerinin Tanrıdagı ve Karagöz oldugu yukarıda adı geçen il yazıcı defterinde kayıtlı bulunmaktadır. Keza yine belgelerde Aktan ve naldöken Yörüklerinde buralarda bulundugu yazılmaktadır. Fetihnamelerde, buralardaki Konya Türklerine hudut gazileri ünvanı verildigi yazılmaktadır. Bu Türklere miri, Yörülen Türkmenlerden denilmekteydi. Ulu Önder Atatürk özbe öz Türk olup, Konya ve aydın yörelerinden gitme çok asil bir ailenin evladıdır. Annesi Zübeyde Hanımefendi'nin babası aydından Selanik'e gitme çok asil bir ailenin evladıdır. Annesi Zübeyde Hanımefendi'nin babası Aydınlıdır.
·Bu bilgiler Basbakanlık Eski Müsaviri secaattin Zenginoglu'nun "Bilgi Çagındaki Türk Gençliginin Yükselen Sesi-1999" isimli kitabından alınmıstır.
ATATÜRK'ÜN KENDİSİNİ TANIMLAMASI:

(1)"Benim hayatta yegane fahrim (onurum), servetim, Türklükten baska bir sey degildir."
"Bana, insanlar üstünde bir dogus atfetmeye kalkısmayınız. Dogusumdaki tek fevkaladelik, Türk olarak dünyaya gelmemdir."

(2) Bir İngiliz'in "siz hangi asil ailedensiniz?" sorusuna verdigi yanıt:
"Anasının ve babasının asilligiyle iftihar eden Teodoz, İtalya Yarımadasına inmek isteyen Türk Atilla'ya barıs görüsmesinden önce sormus: 'Siz hangi asil ailedensiniz?' Atilla'da ona cevap vermis: 'Ben asil bir milletin evladıyım!' iste benim cevabımda size budur!"

(3)Sanki yeni Rıza Nurlara cevap vermis.

" Türk, Türk oldugu için asildir... çogumuz, büyük babamızın babasını hatırlamayız. Bütün soy gururumuzu, Türk olmanın içinde buluruz."
(4)"... Türklük, benim en derin güven kaynagım, en engin övünç dayanagım (dır)"
(5)"Millî mevcudiyetimize düsman olanlarla dost olmayalım. Böylelerine karsı...'Türk'üm ve düsmanım sana, kalsam da bir kisi!' diyelim"
(6)" Mensup oldugum Türk milletinin san ve serefi varsa, benim de bir ferdi olmak sıfatıyla sanım ve serefim vardır..."
(7)Atatürk kendisini böyle tanımlıyor. Ben bir Türk'üm diyor ve bundan gurur duyuyorum diyor. Kisi, hissettigi milletten olduguna göre bu sözler üzerine daha denecek bir sey yoktur. M. Kemal, bir Türk'tür ve koca bir Türk'tür, Türk'ün Atası'dır. Türk milletine, unuttugu milli kimligini tekrar kazandıran, ümmetten Türk milletine dönmesini saglayan bir Türk'tür.
Yeni Rıza Nurlara bunlar da yetmeyecektir. Hiç gerek olmadıgı halde, konuya tam açıklık getirmek için, ana ve baba soyunu da irdeleyecegiz. Kimdir, kimlerdendir ona bakacagız
MUSTAFA KEMAL'İN ANNESİ YÖRÜK TÜRKMEN’ DİR.
Zübeyde Hanım'ın soyu Yörük'tür. Fatih döneminde Karamanoglu Beyligi'nin yıkılmasından sonra (1466), Balkanlar'da fethedilen yerlerin Türklestirilmesi için göç ettirilen ailelerdendir. Konya bölgesinden geldikleri için bunlar, "Konyarlar" ismi ile resmi kayıtlara geçmis ve böyle anılmıstır.
(8)Aile, Vodina sancagının Sarıgöl nahiyesine yerlestirilir. Zübeyde'nin babası Sofi-zade Seyfullah Aga, Selanik yakınlarındaki Lankaza'ya göçer ve bir çiftlik sahibi olur. Ve Zübeyde Hanım 1857'de burada dogar. Annesi, babasının üçüncü esi Ayse Hanım'dır.
(9)Zübeyde Hanım'ın soyunu birde anlatılanlardan görelim.
M. Kemal'in kız kardesi Makbule Hanım (1885-1956):
"Annemden sık sık sunları dinlemisimdir. Bizim esas soyumuz Yörük'tür. Buralara Konya-Karaman çevrelerinden gelmisiz" diyor ve atalarından bazılarının da sonradan tekrar Konya'ya geri döndügünü de söyle açıklıyor: "Dedem Feyzullah Efendi'nin büyük amcası Konya'ya gitmis, Mevlevi dergahına girmis, orada kalmıs. Yörüklügü tutmus olacak."
(10)Makbule Hanım Yörüklük için sunları söylüyor:
"...Annem her zaman Yörük olmakla iftihar ederdi. Bir gün Atatürk'e "Yörük nedir?" diye sordum. Agabeyim de bana 'Yürüyen Türkler' dedi."

(11)Yörük ile Türkmen es anlamlıdır. Atatürk, soyunu açıklarken bunu da vurgular:
".... Benim atalarım Anadolu'dan Rumeli'ye gelmis Yörük Türkmenler'dendir."
(12)Zübeyde Hanım'ın babasını, kocası Ali Rıza Efendi'yi ve Ali Rıza'nın babası Kızıl Hafız Ahmet Bey'i de tanıyan Selanik dogumlu Aydın Milletvekili Hasan Tahsin San (1865-1951) (13) su bilgileri verir: " Atatürk'ün validesi, Zübeyde Hanım, Sofu-zade ailesinden Fethullah Aga'nın kızıdır. Selanik'te dogmustur. Bu aile bundan 130 sene evvel (1800'lü yılların bası oluyor.) Sarıgöl'den Selanik'e gelmislerdir. Vodina sancagının batısında Sarıgöl nahiyesinde onaltı köyden ibaret olan bu nahiye ailesi, Makedonya ve Teselya'nın fethinden sonra Konya civarı ahalisinden Osmanlı hükümetinin sevk ve iskan ettirdigi Türkmenlerdendir. Son zamanlara kadar bes asır müddet içinde hayat tarzlarını, kılık-kıyafetlerini degistirmemislerdi." (14) Bir yabancı yazar da Atatürk'ün annesi hakkında edindigi bilgileri söyle aktarıyor:"Mustafa'nın babası Ali Rıza Efendi, anası da Zübeyde Hanım'dı. Zübeyde Hanım... sarısındı; düzgün, beyaz bir teni, derin ama berrak, açık mavi gözleri vardı. Ailesi Selanik'in batısında Arnavutluk'a dogru, sert ve çıplak dagların genis, donuk sulara gömüldügü göller bölgesinden geliyordu. Burası, Türklerin Makedonya'yı ve Teselya'yı almalarından sonra Anadolu'nun göbeginden gelen köylülerin yerlestikleri yerdi. Bu yüzden Zübeyde Hanım, damarlarında ilk göçebe Türk kabilelerinin torunları olan ve hala Toros Daglarında özgür yasamlarını sürdüren sarısın Yörükler'in kanını tasıdıgını düsünmekten hoslanırdı. Mustafa da annesine çekmisti; saçları onun gibi sarı, gözleri onun gibi maviydi." (15)Zübeyde Hanım'ın kendi ifadesi; oglunun, kızının, kendisini tanıyanların ve de konu üzerinde çalısanların ortak ifadesi; Zübeyde Hanım'ın Yörük-Türkmen oldugudur. Yani Zübeyde Türk'tür.
MUSTAFA KEMAL'İN BABASI YÖRÜK TÜRKMEN ‘DİR.
Mustafa Kemal'in baba soyu, Aydın/ Söke'den gelerek Manastır vilayetine yerlestirilen, "Kocacık Yörükleri (Koca Hamza Yörükleri)"ndendir. Ali Rıza Efendi, Manastır'ın Debre-i Bala sancagına baglı Kocacık'ta dünyaya gelmistir(1839). Aile sonradan Selanik'e göçmüstür. Babası İlkokul ögretmeni Kızıl Hafız Ahmet Efendi'dir. Amcası, Kızıl Hafız Mehmet Efendi'dir. Tasıdıkları "Kızıl" lakabı ve yerlestikleri yere "Kocacık" denmesi; Ali Rıza Efendi'nin soyunun, Anadolu'nun da Türklesmesinde katkısı olan " Kızıl-Oguz" yahut "Kocacık Yörükleri-Türkmenleri"nden geldigini göstermektedir. (16)Anne soyunda oldugu gibi baba soyunda da en saglam bilgiler önce Atatürk'ün, annesinin, kardesinin anlattıkları; sonra çevrelerinin aktardıklarıdır.
Makbule Hanım;
"Babam Ali Rıza Efendi, Selanik'lidir. Kendileri Yörük sülalesindendir." (17)Atatürk:
"... Benim atalarım Anadolu'dan Rumeli'ye gelmis Yörük Türkmenler'dendir." (18)M. Kemal'in Selanik'te mahalle ve okul arkadası, Kütahya Milletvekillerinden Mehmet Somer (1882-1950): (19)"Atatürk'ün ataları hakkında benim bildigim sunlar:
Atatürk'ün ataları Anadolu'dan gelerek Manastır vilayetinin Debre-i Bala sancagına baglı Kocacık nahiyesine yerlesmislerdir. Bunları ben Selanik'in ihtiyarlarından duymustum. Kocacık'lıların hepsi öz Türkçe konusurlar. İri yapılı adamlardır. Bunların hepsi Yörük'tür... Bunların kıyafetleri Anadolu Türklerine benzer. Yasayısları, hatta lehçeleri de aynıdır." (20)10 Kasım 1993'te Milliyet gazetesi "Ata'nın Soy Kütügü" isimli bir yazı yayımlar. Gazeteci Altan Araslı, Kocacık köyüne giderek bir arastırma yapar ve köylülerle konusur. Kocacıklı Numan Kartal'ın aktardıkları:
"Ali Rıza Efendi, Manastır vilayetinin Debre-i Bala sancagına baglı Kocacık'ta dünyaya gelir. Kocacık'ın nüfusu tamamen Türk'tür. Hepsi de Yörük Türkmenleri. Anadolu'dan geldiler. Bizler, Müslüman Oguzların Türkmen boyundanız."

DİPNOTLAR
(1). Bozkurt, Mahmut Esat; Yakınlarından Hatıralar, Sel Yayınları, İst., 1955, s.95
(2). Egeli, Münir Hayri; Atatürk’ten Bilinmeyen Hatıralar, İst., 1959, s.15
(3). Ünaydın, Rusen Esref; Atatürk Tarih ve Dil Kurumları (Hatıralar), TDK. Yayını. Ank., 1954, s.54
(4). Egeli, Münir Hayri, s.69
(5). Faik Resit Unat’ın “Ne Mutlu Türk’üm Diyene” Türk Dili Dergisi, Sayı 146, 1963 makalesinden aktaran Utkan Kocatürk, Atatürk’ün Fikir ve Düsünceleri, Ank., 1984, s.171-173
(6). Atatürk’ün Söylev ve Demeçleri, C. II. derleyen Nimet Unan, Türk İnk. Tarihi Ens.yayını, Ank.,1959,s.143
(7). Arıkoglu, Damar; Hatıralarım, İst.,1961, s.304
(8 ). Güler, Ali; Atatürk Soyu, Ailesi ve Ögrenim Hayatı, Ank.1999, s.40-46 - Göksel, Burhan; Atatürk’ün Soykütügü Üzerine Bir Çalısma, Kültür Bak. Yay., Ank.1994, s.7
(9). Güler, Ali; s.46
(10). sapolyo, Enver Behnan, Kemal Atatürk ve Milli Mücadele Tarihi, İst.,1958, s.33,23- aktaran Güler, Ali s.45
(11). E.B.sapolyo, ****.e.den aktaran Güler, Ali ****.e. s.27, 28
(12). E.B.sapolyo, ****.e. den aktaran Güler, Ali ****.e. s.28
(13). Türk Parlamento Tarihi, 1919-1923 c.111, TBMM Vakfı Yay., Ank.,1995, s.132-133
(14). E.B. sapolyo, ****.e den aktaran Güler Ali ****.e.s.45
(15). Lord Kınross, Atatürk Bir Milletin Yeniden Dogusu, Sander Yayınları, İst., 1978, s.25
(16). Güler, Ali, s.17
(17). E.B. sapolyo, ****.e.den aktaran Güler, Ali, ****.e. s.28
(18). E.B. sapolyo, ****.e.den aktaran Güler, Ali, ****.e. s.28
(19). Türk Parlamento Tarihi 1931-1935, c.11, Ank.1996, s.402