Yürüyen Köşk' ün öyküsü

Cumhuriyet ve Atatürk ile ilgili bilgi paylasim forumudur
Kullanıcı avatarı
Kripteks®
Terabyte1
Terabyte1
Konum: Pc Hekimi 24 Saat Online ım Sorunlarınızın Çözümü İçin
İletişim:

Yürüyen Köşk' ün öyküsü

Mesaj gönderen Kripteks® » 21 Haz 2007, 21:42

Sen böyle bir agaç yetistirdinmi ki keseceksin??

Bahçe Mimarı Mevlut Baysal anlatıyor: Çankaya Köskü'nde bahçesini yapıyordum. Bir gün Atatürk, yaveri ve ben bahçede dolasıyorduk. Çok ihtiyar ve genis bir agacın Atatürk'ün geçecegi yolu kapadıgını gördük. Agacın bir yanı dik bir sırt, diger yanı suyu çekilmis bir havuzdu. Ata, havuz etrafındaki kısma yaslanarak karsı tarafa geçti. Derhal atıldım: "Emrederseniz derhal keselim Pasam." Bir an yüzüme baktı, sonra: "Yahu, sen hayatında böyle agaç yetistirdin mi ki keseceksin
Ayrıca Atatürk'ün bir agacı kestirmemek için kendi evini kaydırdıgını da bilmiyorsunuzdur siz... İste öyküsü:

YÜRÜYEN KÖsK' ÜN ÖYKÜSÜ

21 Agustos 1929' da Bursa' ya gitmek üzere Ertugrul Yatı ile İstanbul'dan hareket eden Atatürk,Yalova sahilinden geçerken dallarını özgürce uzatmıs, bası dik asırlık bir çınar agacını görür. Atatürk yatından inerek, çınar agacının oldugu yere çıkar, sırtını gövdesine dayanarak gölgesinde oturur. Atatürk' ün istegi üzerine çınar agacının yanında yapımına baslanan kösk, Eylül ayında tamamlanır. Atatürk bir gün Millet Çiftligi içinde yer alan bu kösk' e geldiginde, binanın hemen yanındaki ulu çınar agacının dallarını kesmeye çalısan bir bahçıvan ile karsılasır ve bunun nedenini sorar. "Agacın dalları uzamıs binanın duvarlarına dayanmıs" yanıtını alan Atatürk, "Agaç kesilmeyecek, bina kaydırılacak" emrini verir. Bina, İstanbul Belediyesi Fen İsleri Yollar Köprüler subesi Basmühendisi Ali Galip ALNAR ve ekibi tarafından, Atatürk' ün nezaretinde, raylar üzerinde yürütülerek 4 metre 80 santimetre kaydırılır. Kaydırılma islemi iki gün sürer ve ulu çınar agacı da kesilmekten kurtulur. Kösk o günden bu yana "YÜRÜYEN KÖsK" diye adlandırılır.

Alıntıdır

Saygılarımla
Tabular Yıkılmaz