Pardus 2008 / Kurulumu - Resimli Anlatım

Linux ve Unix tabanli isletim sistemlerini hep beraber tanıyıp öğreneceğiz.
Kullanıcı avatarı
Squirrel
Kilobyte4
Kilobyte4

Pardus 2008 / Kurulumu - Resimli Anlatım

Mesaj gönderen Squirrel »

Evet arkadaslar malumunuz üzere artık pardus 2008 yolda ha çıktı çıkacak Bende ekran görüntüleriyle bir kurulum klavuzu hazırladım. buyurun özgürlügün güvenirliligin ve ihtisaın tadını çıkarın
Resim
bu sayfada yapmamız gereken pardus da kulanacagımız dil seçimini seçmek bunun için “”f2”” tusuna basıyoruz ve oradan Türkçeyi seçiyoruz
Resim
bu ekranda ise bize lisans onayını soruyor onaylıyoruz kabul edip ilerliyoruz
Resim
bu sayfada cd mizin dogrulugunu kontrol ediyoruz ileride bir sorunla karsılasmamak için cd dogrulugunu yapmanızı tavsiye ederim nitekim gerek indirme asamasında veya yazım asamasında sorunlar olmus olabilir kontrol edip ilerliyoruz
Resim
bu sayfada ise klavyemizi seçiyoruz ve ileri diyoruz
Resim
bu sayfada ise tarih saat ayarlarımızı kontrol edip ileri diyoruz
Resim
busayfada sistem kullanıcı için isim gerçek isim ve parola tanımlıyoruz parolanız kolay hatırlayacagınız bir parla olması iyi olur ve kullanıcı ekle tusuyla kullanıcımızı ekiyoruz eger her açılısta sifrenizi yazmak istemiyorsanız otamatik giris kullanıcısına adınızı yazabilirsiniz
Resim
bu sayfadada sistemde yetkili kullanıcı olarak islem yapacagımız yetkili kullanıcı parolasını olusturuyoruz
Resim
ileri diyoruz ve diskimizi nasıl bölümlendirecegimizi seçiyoruz burada eger pardusu diskinizin bir kısmına kuracaksanız “hayır diskimi kendim bölümlendirecegim” seçeneginizi seçmelisiniz
bu kısım çok önemli dikkat etmeliyiz
Resim

daha dikkatli olmamız gerekn kısıma geliyoruz burada hdd (harddisk) imizi bölümlendirecegiz
burada dikkat etmemiz gerekn hususlar var öncelikle sistemde daha önce kullanımda olan bölümler varsa bunları kurcalamıyoruz :roll:
daha sonra linux dagıtımlarında swap olarak bilinen bölümü ayırmanızı tavsiye ederim nedir swap? swap : kısa ve net bir tabirle sisteminize sabit diskinizden ram destegi saglar yani burada sisteminizdeki ram mb tının iki katı kadar bir alan ayırabilirsiniz mesela reminiz 1024 ise diskinizden 2048 mb lık bir swap alanı ayırabilirsiniz
ayıracagınız tek swap alanını sisteme daha sonra kuracagınız diger linux dagıtımlarında da kullanabilirsiniz
önemli bir not: pardus hakkında çok fazla bilginiz yoksa bu bölümde sadece pardus sistem dosyaları ve swap alanı veya sadece pardus sistem dosyalarına yer ayırıp yolunuza sorunsuz devam edebilirsiniz
ben bu resimleri sanal sistemden kurdugum için sizde hardiskiniz bu sekilde çıkmayacak kendi diskinizin bölümlerini göreceksiniz. Burada pardusu kuracagınız bölümü seçip pardus sistem dosyaları (zorunlu) seçenegini seçmelisiniz. Uygula deyip ileri tusluyoruz
Resim
bu kısımda ise ön yükleyiciyi kurmalıyız bu sayfadada açılıs diskinin basına kur seçenegini isaretliyoruz
Resim
bu sayfada ise son kontrolleri yapıp
Begin install diyoruz ve kuruluma geçiyoruz
Resim
Artık özgürlüge iyice yaklastınız sisteminize göre ortalama 25 30 dakika içinde hersey hazır bu rasimdende anlasılacagı üzere artık kuruluma basladı
Resim
bu sayfadada pardus sisteminize kurdugu programları yapılandırıyor sabredin az kaldı
Resim
ve iste bitti ileri deyip sistemi yeniden baslatıyoruz ve özgürlügün tadını çıkarıyoruz..
Kolay gelsin...
Kullanıcı avatarı
STRANGER
Byte3
Byte3

Mesaj gönderen STRANGER »

linux linux tur hicbirzaman degismiyecektir alsin kendileri kullansinlar yasasin microsoft.. :D
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4593 kez

Mesaj gönderen velociraptor »

olsun yinede tesekürler
Kullanıcı avatarı
Squirrel
Kilobyte4
Kilobyte4

Mesaj gönderen Squirrel »

cuma yazdı:linux linux tur hicbirzaman degismiyecektir alsin kendileri kullansinlar yasasin microsoft.. :D

:D:D:D:D ilahi microsofttan reklam parasımı alıyon yoksa
rakbenadam42
Bit
Bit

Mesaj gönderen rakbenadam42 »

bence cook guzel bi sistem bende linux kullanıorum ama biraz zahmetlı kurulumu felan pardus'u kuran kısı baya bı anlaması gerekıooo pc den felan neyse hoscakalın :D:D:D
Kullanıcı avatarı
STRANGER
Byte3
Byte3

Mesaj gönderen STRANGER »

DeepDark yazdı:
cuma yazdı:linux linux tur hicbirzaman degismiyecektir alsin kendileri kullansinlar yasasin microsoft.. :D

:D:D:D:D ilahi microsofttan reklam parasımı alıyon yoksa
yok canim hic hoslanmam bu sistemden defalrca kurdum ama nafile sevmedim.. :D
Kullanıcı avatarı
lord_leo
Megabyte3
Megabyte3

Re: Pardus 2008 / Kurulumu - Resimli Anlatım

Mesaj gönderen lord_leo »

sürüm yenilendi.
bu arada bireysel kullanıcı pardusun ms işletim sistemi hariç diğer tüm işletim sistemlerinden daha iyi olduğunu , ms ile pardusun aynı pc de rahatlıkla kullanılabildiğini çeşitli emüle prg. ile ms prg.nı çalıştırabildiğini belirtmek isterim.

üstelik türkçe+ücretsiz+tekeli kırıyor.
kendi adıma bazı tr manşeli dev şirketlere pardusu ve openofficeyi önerdim, küçük işletmeler daha sıcak baktı işin acı tarafı bazı kurumların bu sistem yerine yüksek mevlalar verip sadece outlook için ücretli yazılım satın almaları çok ilginç.
Kullanıcı avatarı
Cem UĞUR
Bit
Bit

Re:

Mesaj gönderen Cem UĞUR »

STRANGER yazdı:linux linux tur hicbirzaman degismiyecektir alsin kendileri kullansinlar yasasin microsoft.. :D
Görüşüne saygılıyım, ancak Linux' u ben daha çok başarılı buluyorum. Performans açısından Linux, daha hafif ve daha iyi. Program açarken, bilgisayar açarken ve yahutta sık sık Windows' ta bulunan hataları, raporları bu işletim sisteminde göremiyorsunuz. Bu yönden daha bir çok avantajı var. Dünyaca ünlü Hacker' lar Microsoft ürünlerine kafayı takmış durumdalar ve sürekli bunların üzerinde çalışıyorlar. Özellikle XP işletim sistemi hackerların baş bilgi kaynağı. XP' de o kadar çok açık yakaladılar ki hiç anlamayacağın durumda bile bilgisayarında en güvenli antivirüs programları bile hackerların oluşturup, XP' ye internet aracılığıyla kişisel pclere virüs sızdırması çok kolaylaştı. Vista da denediler ama başarılı olamadılar. Win 7 zaten kırılmaz bir işletim sistemi. Ancak Linux Üniversiteli öğrencinin yapmış olduğu açık kaynak kodlu işletim sistemi. Özellike bankalarda önemli şirketlerde Linux, Ubuntu gibi işletim sistemleri kullanılmakta. Çünkü açığı yok ! :arrow:
cacikgil
Bit
Bit

Re: Re:

Mesaj gönderen cacikgil »

Cem UĞUR yazdı:
STRANGER yazdı:linux linux tur hicbirzaman degismiyecektir alsin kendileri kullansinlar yasasin microsoft.. :D
Görüşüne saygılıyım, ancak Linux' u ben daha çok başarılı buluyorum. Performans açısından Linux, daha hafif ve daha iyi. Program açarken, bilgisayar açarken ve yahutta sık sık Windows' ta bulunan hataları, raporları bu işletim sisteminde göremiyorsunuz. Bu yönden daha bir çok avantajı var. Dünyaca ünlü Hacker' lar Microsoft ürünlerine kafayı takmış durumdalar ve sürekli bunların üzerinde çalışıyorlar. Özellikle XP işletim sistemi hackerların baş bilgi kaynağı. XP' de o kadar çok açık yakaladılar ki hiç anlamayacağın durumda bile bilgisayarında en güvenli antivirüs programları bile hackerların oluşturup, XP' ye internet aracılığıyla kişisel pclere virüs sızdırması çok kolaylaştı. Vista da denediler ama başarılı olamadılar. Win 7 zaten kırılmaz bir işletim sistemi. Ancak Linux Üniversiteli öğrencinin yapmış olduğu açık kaynak kodlu işletim sistemi. Özellike bankalarda önemli şirketlerde Linux, Ubuntu gibi işletim sistemleri kullanılmakta. Çünkü açığı yok ! :arrow:
Arkadaşın yazdıklarına aynen katılıyorum tek bir fark ile.Linux un Açığı yok diye birşey yok.Şunu unutmayalım ki hiç bir sistem kusursuz değildir. mutlaka bir yerde açığı vardır. Ha linux un neden açığı yok hackerler in %99.9 u windows ile uğraştıkları için linux tabanlı sistemlere vakit ayırmıyorlar.Ayırsalar belki windows kadar değil ama muhakkak birşeyler yapacaklardır.Artık insanlar bilinçlenmeye başladı. ben iyi bir linux kullanıcısı değilim bilgilerim sadece forumlardan ibaret fakat makinamda VM sayesinde pardus kurdum ve çalışıyorum. Öğrenmeye çalışıyorum. son 1 aydır inanın her gün VM deki kurulu pardus tan chat e giriyorm ve aslında pardus bana hem ilgi çekici hem de kolay gibi geldi.öğrenince çok fazla kolaylığı var.Ve eskiden korktugum linux sistemlerinden zor angarya dediğim sistemlere şimdi daha yoğun bir ilgi duyuyorum.
Bence yerli malına önem verelim.MS gibi tamamen parasal düşü olan sistemlere yönelmememiz tercihimdir.Yinede herkesin kendi tercihi ama şunu da söylemeden edemicem.bunu bir örnekleme ile benzetirsek biz Türk ordusuna sizinde aynı fikir e sahip oldugunuzu düşünerek ASELSAN ın yaptığı yerli malı nimetlerden neden yararlanmıyor diye kızıyoruz.Neden dışa bağımlıyız diye kızıyoruz sitem ediyoruz ki ASELSAN gayet başarılı işler yapıyorlar... Peki şuan bizim yaptıgımız ne ? Neden pardus u kullanmıyoruz?Pardus ta gayet başarılı bir sistem.
Önce kendimizden başlayalım..
Kullanıcı avatarı
yesilaygunes
Gigabyte2
Gigabyte2

Mesaj gönderen yesilaygunes »

Anlatım için teşekkürler ama mikrosoft hala önde
Kullanıcı avatarı
tasiyici
Megabyte3
Megabyte3

Mesaj gönderen tasiyici »

arkadaşlar bende win7 kullanıyorum diğer bilgisayarıma linüxmü kurayım pardüsmü yoksa ubuntumu özellikleri bakımındanmı ayrılıyorlar biraz bana açıklama yaparmısınız yani win7 deki gibi win7 home / win7 ultumate gibi bişeymi