Veri kurtarmak için hangi Linux Live CD dağıtımını indirmeliyim?

Linux ve Unix tabanli isletim sistemlerini hep beraber tanıyıp öğreneceğiz.
Kullanıcı avatarı
ThinkAlot
Byte4
Byte4

Re: Veri kurtarmak için hangi Linux Live CD dağıtımını indirmeliyim?

Mesaj gönderen ThinkAlot »

shampuan yazdı: 01 Haz 2021, 20:09
ThinkAlot yazdı: 01 Haz 2021, 19:35 C deki Dosyaları taşıdım diğer disk bölümüne
Hepsi kurtuldu mu peki sağlam mı şu anda dosyalar?
İşlem tamam dosyalar sağlam.
Yarında burda gördüğüm win Re yi usb ye yazıp, eski hdd nin windows dizinini ( C diskini) silmeyi deniyeceğim. Bugün ne yaptıysam bu eski hdd-deki Windows kurulu olan C diskini ne silebildim ne biçimlendirebildim ne de harf yolunu değiştirebildim. İnatla hiçbir işlem uygulatmadı. :evil:
Muhabbet virgül varsa devam eder, nokta varsa çoktan bitmiştir, Haberin olmaz :arrow:
Kullanıcı avatarı
feuer
Gigabyte1
Gigabyte1

Mesaj gönderen feuer »

velociraptor yazdı: 01 Haz 2021, 19:53 Aşağıdakini uyguladın demekki
https://www.sordum.net/24167/acilmayan- ... kurtarmak/
Kurulum medyasında notepad ve cmd açılıyor. Acaba 3.parti bir dosya yöneticisi koyabilirmiyiz? böyle bir durumda veri taşımak için yardımcı olabilir hiç denediniz mi? mesela q-dir, explorer++, tablacusexplorer gibi?
Yaşamda en gerçek yol gösterici bilimdir.
Kullanıcı avatarı
feuer
Gigabyte1
Gigabyte1

Mesaj gönderen feuer »

ThinkAlot yazdı: 01 Haz 2021, 23:53
ThinkAlot yazdı: 01 Haz 2021, 19:35 C deki Dosyaları taşıdım diğer disk bölümüne
Yarında burda gördüğüm win Re yi usb ye yazıp, eski hdd nin windows dizinini ( C diskini) silmeyi deniyeceğim. Bugün ne yaptıysam bu eski hdd-deki Windows kurulu olan C diskini ne silebildim ne biçimlendirebildim ne de harf yolunu değiştirebildim. İnatla hiçbir işlem uygulatmadı. :evil:
Diskte bir sorun mu var acaba? Dosyalarınızı aldınız ancak format atma, silme yada yeni windows kurma işlemlerini yapamıyorsunuz?
Kullanıcı avatarı
ThinkAlot
Byte4
Byte4

feuer yazdı: 02 Haz 2021, 00:55
ThinkAlot yazdı: 01 Haz 2021, 23:53

Diskte bir sorun mu var acaba? Dosyalarınızı aldınız ancak format atma, silme yada yeni windows kurma işlemlerini yapamıyorsunuz?
Evet feuer, windows kurulu yeni sistemde windows açıdıktan sonra bu sorunlu hddyi ikinci disk olarak bağladım. Disk yönetiminden Diskleri yeniden tarat dedim. Sorunlu hdd de geldi verilerimi aldım. Fakat sorunlu hdd nin sistem kurulu diskine dediğim gibi herhangi bir işlem yapamıyorum. Silmiyor, biçimlendirmiyor, harf yolunu dahi değiştirmiyor. Normalde diske tıklayıp hızlı biçimlendir 2dk sürmez ama ben 40 dk bekledim biiçimlendirme yapmadı zorlamak istermisiniz dedi iptal ettim.
Bu durumu nasıl aşarım bilemedim.
Muhabbet virgül varsa devam eder, nokta varsa çoktan bitmiştir, Haberin olmaz :arrow:
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Mesaj gönderen velociraptor »

feuer yazdı: 02 Haz 2021, 00:54 Kurulum medyasında notepad ve cmd açılıyor. Acaba 3.parti bir dosya yöneticisi koyabilirmiyiz? böyle bir durumda veri taşımak için yardımcı olabilir hiç denediniz mi? mesela q-dir, explorer++, tablacusexplorer gibi?
Bunu denemedim ama olası gibi duruyor
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free
Kullanıcı avatarı
shampuan
Moderator
Moderator

Mesaj gönderen shampuan »

Çok güzel bir fikir. Ben de şimdi görüyorum kaçırmışım.

Lakin kaçırdığınız çok önemli bir durum var. İlla, ısrarla hatırlatasım var :-D

Windows, bir diskte sorun olduğunda;

-Sisteme mount olamama, olsa da çok geç olma
-Sistemin çok yavaş çalışması, uzun süre bir işleme yanıt verememesi
-Sık sık sistem donmaları
-Sık sık mavi ekranlar
-Başlangıçta sıkça çekdisk istemeler
-Sıkça başlangıç onarımı istemeler
-Esrarengiz şekilde kaybolan dosyalar (geçmiş olsun)
...
gibi sıkıntılar ortaya çıkar zaten hepimiz vakıfız ondan şüphem yok. Videoda size anlatmıştım böyle bir diski gidin bir linux sisteme takın, hiçbirşey olmamış gibi takır takır dosyalarınızı alın.

Ancak kaçırdınız dediğim çok önemli bir durum var idi, disk windows tarafından hibernate moda alınmış/kilitlenmiş. Hatta daha önce başıma gelmişti de, bir türlü çözemeyince en son Tarkan abi'nin çekdisk önerisi ile çözmüştüm. Benimkisi kısa süren çekdisk idi. Ve O DİSK BİR SİSTEM DİSKİ DEĞİL İDİ. Burada arkadaşa aynı şeyi önerdiğimde beni tam anlamadı, sorunlu diskteki zar zor çalışan windows üzerinden çekdisk yapmaya kalkıştı. Halbuki farklı bir sistem üzerinden hatta linux üzerinden de çekdisk yapılabiliyordu. Sonra konu değişti falan, ben hiçbirşey anlamadım iyice dağıldım, önce verileri kurtardım dedi, sonra daha bitmedi kurtarıyorum dedi, sonra freefilesync ile kurtaracağım dedi falan benim kafa iyice gitti. :lol:

Neyse özetle şunu söylemeye çalışıyorum: Disk sorun verdiğinde windows medyasıyla açmaya çalışmayın. Direkt linuxlu bir flaşla açmaya çalışın vakit kaybı olmaz en azından. Bakın yukarıda slax önerildi ne güzel ;) Ve başından beri de diyorum ki o disk sorunlu. Yine benim dediğime geldi olay. Bir disk sorunluysa zamanınız kısadır. Windows medyası ile linux medyasını karşılaştırdığınızda, linux medyasında şansınız daha yüksektir. :arrow:

Nedenini inanın hiç bilmiyorum :lol:
Eğer su akmıyorsa musluğu suçlamayı bırak; belki sular kesiktir.
Seni bildiğin şeyler zeki yapabilir ama, bilmediğin şeyler aptal yapmaz.
Suyu akmasa da, belki musluk senden daha akıllıdır.
Kullanıcı avatarı
ThinkAlot
Byte4
Byte4

shampuan yazdı: 02 Haz 2021, 12:52 Çok güzel bir fikir. Ben de şimdi görüyorum kaçırmışım.

Lakin kaçırdığınız çok önemli bir durum var. İlla, ısrarla hatırlatasım var :-D

Windows, bir diskte sorun olduğunda;

-Sisteme mount olamama, olsa da çok geç olma
-Sistemin çok yavaş çalışması, uzun süre bir işleme yanıt verememesi
-Sık sık sistem donmaları
-Sık sık mavi ekranlar
-Başlangıçta sıkça çekdisk istemeler
-Sıkça başlangıç onarımı istemeler
-Esrarengiz şekilde kaybolan dosyalar (geçmiş olsun)
...
gibi sıkıntılar ortaya çıkar zaten hepimiz vakıfız ondan şüphem yok. Videoda size anlatmıştım böyle bir diski gidin bir linux sisteme takın, hiçbirşey olmamış gibi takır takır dosyalarınızı alın.

Ancak kaçırdınız dediğim çok önemli bir durum var idi, disk windows tarafından hibernate moda alınmış/kilitlenmiş. Hatta daha önce başıma gelmişti de, bir türlü çözemeyince en son Tarkan abi'nin çekdisk önerisi ile çözmüştüm. Benimkisi kısa süren çekdisk idi. Ve O DİSK BİR SİSTEM DİSKİ DEĞİL İDİ. Burada arkadaşa aynı şeyi önerdiğimde beni tam anlamadı, sorunlu diskteki zar zor çalışan windows üzerinden çekdisk yapmaya kalkıştı. Halbuki farklı bir sistem üzerinden hatta linux üzerinden de çekdisk yapılabiliyordu. Sonra konu değişti falan, ben hiçbirşey anlamadım iyice dağıldım, önce verileri kurtardım dedi, sonra daha bitmedi kurtarıyorum dedi, sonra freefilesync ile kurtaracağım dedi falan benim kafa iyice gitti. :lol:

Neyse özetle şunu söylemeye çalışıyorum: Disk sorun verdiğinde windows medyasıyla açmaya çalışmayın. Direkt linuxlu bir flaşla açmaya çalışın vakit kaybı olmaz en azından. Bakın yukarıda slax önerildi ne güzel ;) Ve başından beri de diyorum ki o disk sorunlu. Yine benim dediğime geldi olay. Bir disk sorunluysa zamanınız kısadır. Windows medyası ile linux medyasını karşılaştırdığınızda, linux medyasında şansınız daha yüksektir. :arrow:

Nedenini inanın hiç bilmiyorum :lol:
Süreci şöyle özet geçeyim:
Elimde başka pc, hdd yoktu.
Sorunlu hdd yi önce Pardus'un 2007.2 Caracal Live dvd si ile açıp C de yer alan Firefox profilimi, indirilenler klasörümü ve masaüstü belgelerimi E diskine taşımaya çalıştım. C diskini açmadı hibernate diyip durdu.
Windows Boot dvdsi ile zar zor boş olan D diskine yeni windows kurdum, kurulumu bile 6 saat sürdü.
Sonra yeniden başlarken ikinci windowsu seçer ordan yoluma devam ederim derken seçim ekranı hızlı geçiyordu burdan arkadaşlar fikir verdi ama denileni uygulamak kolay olmuyordu disk aşırı yavaştı.
Başka çözümler aradım, vs.... vs....
En son hesaplı ucuz bir hdd edindim. ona format attım sistem kurdum.
İkinci diskide bir şekilde boot ekranında burda denilen üzere shift +F10 ile komut yordamıyla notepad açıp verilerimi C den E'ye taşıdım. Belliki C de dert vardı. Tamamını notepad yardımıyla taşıdım.
Yeni HDD de sistemi başlatıp sonradan eski hdd nin kablosunu takıp diskleri yeniden taratıp disk yönetiminde diskleri listelettim.
Çalışan yeni Windows da eski diskten verilerimi FreefileSycn ile yeni diskime taşıdım.
Kurtarma süreci böyle oldu.

Daha sonra sorunlu hdd de yer alan C sistem diskini biçimlendirmek istedim ama disk yönetimi biçimlendirmedi. Üstelik birimi de silemedim. Belki Harfini değiştirirsem bağlantısı kırılır dedim onuda yapmadı.
Disk zaten aşırı yavaş C nin üstüne tekrar format atmaya çalışsamda iş görmüyor aşırı yavaş, Format esnasında diskleri biçimlendirme ekranı gelmiyor.

O yüzden süreç karışık işledi gibi görünsede durum bundan ibaret oldu. şimdi Eski diskin sistem kurulu kısmını biçimlendirirp diskin durumunu kontrol ettirip data diski olarak kullanmak istiyorum. E ye taşıdığım veriler sağlam o yüzden o kısmı bozmamak üzere deneysel işlere ara verdim.
İşime yarayacak çözümler arıyorum.

Yardımlar için herkese teşekkürler. Her adımı belki burayı okuyana yararlı olur diye süreç esnasında fazlaca paylaşmamdan dolayı kafa karışıklığı yaratmıış olabilirim. hakılısnız.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Moderator
Moderator

O harddiske birşey atmayın bence.
Kullanıcı avatarı
ThinkAlot
Byte4
Byte4

shampuan yazdı: 02 Haz 2021, 21:33 O harddiske birşey atmayın bence.
Low level format diye bişi varmış onu yapacağım.
Sonrada ona linuxlardan;
-pardus,
-ubuntu,
-deepin
Bunlardan birini kurmayı düşünüyorum. Yotube da deneyim videolarına bakıyorum.
Kullanıcı avatarı
feuer
Gigabyte1
Gigabyte1

Mesaj gönderen feuer »

velociraptor yazdı: 02 Haz 2021, 12:38
feuer yazdı: 02 Haz 2021, 00:54 Kurulum medyasında notepad ve cmd açılıyor. Acaba 3.parti bir dosya yöneticisi koyabilirmiyiz? böyle bir durumda veri taşımak için yardımcı olabilir hiç denediniz mi? mesela q-dir, explorer++, tablacusexplorer gibi?
Bunu denemedim ama olası gibi duruyor
:arrow:

@ThinkAlot
ben C diskinde kişisel veri tutmuyorum,
programlarıda D sürücüsüne aldım.
C sürücüsünde sadece windowsun klasör ve dosyaları duruyor,

Registry ayarları deniyorum, zaman zaman kendim çökertiryorum windowsu.
15 dakika format yarım saat ayarlar 45 dakika sürüyor yeni sistemin hazır olması.

C ve D 2ye bölünmüş bir SSD , E diğer bir SSD
D sürücüsünde olan bitenin, E sürücüsü ve Harici disklerde 1er kopyası duruyor. Yani Harddisk te bozulsa bilgisayar da çalınsa hepsinin bir yedeği var.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Mesaj gönderen velociraptor »

sağlamcısın :arrow:
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free
Kullanıcı avatarı
shampuan
Moderator
Moderator

@feuer,
Benim tek itirazım, geçenlerde "...'larımı flaş belleklerde yedekliyorum" demiştin. Sakladığın veriler çok önemliyse bunu yapmamalısın. Flaşbellekler veri yedeklemekten çok, geçici olarak tutmak, bir yerden bir yere taşımak için idealdir. Ne zaman ne yapacakları belli olmuyor. Diğer disklere nazaran yani...

Bir de unutmadan, daha önce de bahsetmiştim, "dil dosyalarına kadar taratıp gereksiz dosyaları siliyorum" demiştin hatta; sende bir kez başvuracağın, ama silmek de istemediğin birçok dosyayı 7z ile ultra sıkıştırmanı tekrar öneriyorum. Burada amacım gerçekten gördüğüm bir faydayı tekrar ve ısrarla aktarmak. Çünkü neredeyse tamamen dolmuş bir 1TB içinde gereksiz dosya temizliğinin yanında 7z arşivleme cidden bana yüzlerce GB yer sağladı. 700kusur GB'lere kadar düşürmeyi başardım ve olanlara inanamadım.

O gün bu gündür yedekleme için kendi kendime bazı prensipler edindim. Bu prensipler hep tecrübe ile oldu. Sana da öneririm.
Kullanıcı avatarı
feuer
Gigabyte1
Gigabyte1

Mesaj gönderen feuer »

@shampuan

Şöyle ki

Flash bellekler ile ilgili;

Kişisel fotoğraf video belge işi için bir orjinal bir yedek olmak üzere 2 flash bellek var. Bunu 2 yedeğe çıkarmayı düşünüyorum. Bellekleri yeniledim çünkü tüm ürünler gibi kullanım ömürleri vardır. Yedekte duranlar zaten sıkıştırılmış.

Windows kurulum için bir orjinal bir modifiyeli 2 bellek var zaten biri arıza yapsa diğeri iş görür. Ventoy multi boot hazırlıycam vakit ayıramadım. 1 hafta biraz yoğunum.

Programlarıın durduğu flash belleğim var zaten onlar bilgisayarda da duruyor. Sistemden E diskine yedekleme yapacak bir bat hazırladım, belirlediğim klasör ya da dosya grubunu E diskine atıyor, sonuna tarih saat damgası ekleyerek zip dosyası şeklinde, bu zip dosyalarıda yine bir flash belleğe alıyorum.

Gereksiz dil dosyaları;

Program klasörleri içerisinde language bölümlerinde EN-US ve TR-TR sışında kalan dilleri siliyorum. Hatta bir adım ötesi windows klasörü içindeki diğer dillere ait klasörleri de sildim.

7z ile sıkıştırma;

Çıktığından beri 7-zip kullanıyorum. Komut satırı desteği olduğundan yedekleme için hazırladığım bat dosyaları ile rahat çalışıyor. Bu flash bellek içerisinde tuttuğum programları zaten sıkıştırılmış olarak tutuyorum. E diskindeki yedeklerde sıkıştırılmış olarak oluşuyor.

Halen devam eden sorun film ve müzik için tuttuğum 1tb lık harici disklerimi yedekleyememiş olmam. Filmler için şöyle bir çözüm düşündüm, her film için türkçe ve ingilizce altyazı var, yoksa çevirip hazırlıyorum. Bu altyazıları klasör yapısı ile 7zip ile yedekleyecek şekilde bir bat hazırladım, bu filmleri indirdiğim torrentleri yada torrent adreslerini de eklerim diyorum, gerçi torrent için kullandığım 2 3 adres var film arşivinin yüzde 80i bu torrrentlerden bulmam zor olmaz ama altyazılar içerisinde zaman ayırdıklarım var, onları kaybetmek istemem. 3 ayrı yerde duruyorlar bu sebeple ^^
filmleri ve müzikleri sıkıştırmak işlevsel olmaz çünkü film izleyeceğim zaman tv ye takıyorum büyük ekranda izliyorum, sıkıştırırsam sorun olur.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Moderator
Moderator

Büyük ekran söz konusu olunca sıkıştırma uygun bir fikir değil zaten haklısın. Ben 1280x1024 kare ekran eski monitör kullandığımdan 360p'de de izlesem kusurları farketmiyorum. Ama dev ekranda eciş bücüş görüneceğinden uygun bir yöntem değil. Bu kadar küçültmemin sebebi HDD'den yırtmak. Daha önce arşiv vermiştim o kadar filmin aslında sığmaması gerekiyordu ama sığdırdım :-D Diğer konularda yapabileceğin en iyi önlemi sağlamışsın zaten ona bir itirazım yok. Ama flaş bellek dediğin şeyi acil bir şeye lazım olur biçimlendirip windows neyin yazdırırsın dediydim, onu da zaten elinde yeteri kadar tutmuşsun ona da gerek kalmadı. Sorun yok o zaman sen önlemini fazlasıyla almışsın.

Yav öfff... Abi monitör lazım. Telefon arızalı telefon lazım. SSD lazım. HDD lazım. Laptop lazım. Ama 4000-5000TL'likler işimi görür mü yoksa 10000TL'lik mi lazım ona daha karar veremedim. Dolar lazım dolar dolar...

De buyur.
Kullanıcı avatarı
feuer
Gigabyte1
Gigabyte1

Mesaj gönderen feuer »

Tek masrafım birayı bıraktım (bir süre için) çok kilo aldırdı, biraz parada birikti ama ev taşıma durumum var. Yoksa 2 harici disk parası duruyor kenarda.

Bilgisayarda 3 yılını doldurdu umarım sıkıntı çıkarmaz. Bilgisayarı yenilerim diyordum çok zor (imkansıza yakın). :(

Full HD 2.el bir lcd monitör al, Monitörü ikinci el al ki 3te1 4te1 maliyetine gelsin. Aynı kentte elden al ki arıza çıkarsa değiştirmek nasip olsun.

Ülkenin ekonomik gidişatı hiç iyi değil. Ne olacak kestiremiyorum.