iOS Cihazı Wi-Fi ile Linux-Windows Arası Dosya Paylaşımı İçin Kullanmak

Linux ve Unix tabanli isletim sistemlerini hep beraber tanıyıp öğreneceğiz.
Kullanıcı avatarı
esatiz
Gigabyte3
Gigabyte3
Teşekkür etti: 325 kez

iOS Cihazı Wi-Fi ile Linux-Windows Arası Dosya Paylaşımı İçin Kullanmak

Mesaj gönderen esatiz »

Merhabalar arkadaşlar
Bu yazımda başlıkta yazan şeyin nasıl yapılacağını göstereceğim. Fakat bunu küçük çapta kullansak daha iyi olur. Yani büyük dosyalar için usb bellek kullanılabilir sanırım(hiç denemedim daha) Neyse başlayalım :-D

İhitacımız olanlar:
1) iPhone, iPad veya iPod Touch
2) Documents uygulaması; buradan indirilebilir : https://apps.apple.com/app/id364901807
3) WiFi bağlantısı
4) ve bilgisayarımız :-D

İlk olarak telefonumuzda ya da tabletimizde Documents'ı açalım. Ben telefondan kullanacağım.
Aşağıda gösterdiğim
Computer seçeneğini bulalım

Resim

Sonra bize 4 haneli bir şifre yapacak geçici olarak

Resim

Bunu gireceğimiz siteyi uygulama bize söylüyor, şuraya gidelim: https://docstransfer.com/
Site böyle gözükecek:

Resim

Şifremizi girip bağlantımızı kuralım. (Telefonunuzun ekranının kapanmamasına dikkat edin) Burada önce windowstan dosya aldım ben:

Resim

Bu sırada telefonunuzda böyle bir ekran belirecek, tarayıcınıza göre değişebilir.

Resim

Telefonunuza dosyaları attıktan sonra siteyi kapatın ya da telefonnunuzdan Disconnect'e basın. (Elbette dosyalara telefonunuzda da erişebilirsiniz)
Daha sonra Linux işletim sistemimizi açalım. Aynı şekilde oradan da siteye girelim. Şöyle gözükür:

Resim

Telefonda ise böyle bir ekran gözükür:

Resim

Dosyaları indirmek için dosya adına basabilirsiniz ya da dosyanın yanına fare imlecini getirip "Download" da diyebilirsiniz. Şunu da belirtmeliyim ki fotoğraf veya herhangi bir dosyayı zip şeklinde indirmek için çoklu seçim yapmanız gerekecektir.

Ayrıyetten, fotoğraf ve videolarınızı (hatta müzik dosyalarınızı) zip şeklinde indirmenizi tavsiye ederim çünkü öyle yapmazsanız fotoğrafın kaydedilme tarihi değişiyor. O yüzden ben genelde yanına boş bir "text" dosyası koyarım.

Fotoğrafımızı indirmeyi başardık:

Resim

Bundan sonra Linuxtaki mesela sevdiğiniz arşivlemek istediğiniz programları telefona atar, ardından da Windows'a geçersiniz.

İşlem bu kadar. Havalar soğuk, kendinize iyi bakınız :-D :arrow:
En son esatiz tarafından 15 May 2021, 17:20 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Re: iOS Cihazı Wi-Fi İle Linux-Windows Arası Dosya Paylaşımı İçin Kullanmak

Mesaj gönderen shampuan »

Çok teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4