Mac OS X İşletim Sistemi Nasıl Birşey....?

Linux ve Unix tabanli isletim sistemlerini hep beraber tanıyıp öğreneceğiz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
trwe
Moderator
Moderator
Mesajlar: 9638
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Orion Takımyıldızı-Bertuna Planet

Mac OS X İşletim Sistemi Nasıl Birşey....?

Mesaj gönderen trwe »

Macintosh Nedir?

Macintosh kısaca Mac olarak bilinen ve adını McIntosh elma türünden alan kişisel bilgisayar üreten Apple Computer Inc.'in bir ürünüdür. Ürün yelpazesi 1984 yılında başlamış ve piyasada fare ve grafik arayüz kullanan ilk başarılı bilgisayar serilerinden biri olmuştur. Bu başarıdan dolayı 1986 yılından itibaren şirketin Lisa Apple II Apple III gibi yelpazeleri sonlandırılıp tüm bilgisayarları Macintosh serisi altında toplanmıştır.

PowerPC mimarisini kullandığı 1994-2005 yılları arasında x86 sınıfı bilgisayarlardan ayrılan en önemli özelliği RISC (Reduced Instruction Set Computer) mimarisiydi.

Mac OS X:

Macintosh işletim sistemi ailesinin son sürümüdür ve Apple tarafından Macintosh bilgisayarları için tasarlanmış bir işletim sistemidir.

Mac OS X aslen BSD ve Mach mikroçekirdeği üzerine kurulu, açık kaynak bir işletim sistemi olan Darwin'e dayanır. Apple bu sistemi kendi amaçlarına göre geliştirdikten sonra Mac OS X kullanıcı arabirimi olarak Aqua'yı geliştirmiştir. Sistemin çekirdeği ve bazı bileşenleri açık kaynak olmasına rağmen, çoğu bileşeni açık kaynak değildir.

Mac OS X Server ise her ne kadar mimari olarak masaüstü Mac OS X ile aynı olsa da, Apple sunucuları için hazırlanmış ayrı bir işletim sistemidir. Mac OS X'ten farklı olarak gelişmiş yönetim araçları içerir.

Mac işletim sisteminin onuncu sürümü olmasına rağmen, Mac OS X'in gelişimi çoğu alanda klasik Mac OS'ten bağımsızdır. Sistemin altyapısını NeXTSTEP'ten alınmış ve daha sonra Darwin adı altında açık kaynak olarak sunulmuş Mach mikroçekirdeği ve BSD oluşturur. Bu sebepten dolayı Mac OS X Unix tabanlı bir işletim sistemidir.

1985 yılında Apple "yeni nesil" bir işletim sistemi yaratmak için kolları sıvamıştı Başarısızlıkla sonuçlanan girişimden sonra NeXT'in işletim sistemi —o zamanki adıyla OPENSTEP— yeni Mac işletim sisteminin temeli olarak kararlaştırılmıştı. Bu kararı takiben NeXT Apple tarafından alındı ve Steve Jobs Apple'a geri dönmüş oldu.

Jobs geri döndükten kısa bir süre sonra şirket başkanlığını geri aldı ve yeni işletim sistemi üzerindeki çalışmaları yoğunlaştırdı. OPENSTEP'i yavaş yavaş geliştirerek Mac OS X yapmayı amaç edinen bu projeye Rhapsody adı verildi. Eski Macintosh bilgisayarlarındaki donanım zorlukları, nesne tabanlı yeni bir yazılım mimarisi ve bazı ticari konulardaki anlaşmazlıklar yüzünden sancılı bir geçiş dönemi yaşanmış olsa da, Rhapsody Mac OS X adıyla 24 Mart 2001'de piyasaya sürüldü.

O günden bu yana Mac OS X 10.0 (Cheetah), 10.1 (Puma), 10.2 "Jaguar", 10.3 "Panther" ve 10.4 "Tiger" sürümleri piyasaya çıkmıştır. 7 Ağustos 2006'da WWDC'de Steve Jobs tarafından ilk demosu yapılmış olan [1] Mac OS X 10.5 "Leopard"'ın 2007 baharında çıkacağı duyurulmuştur. [2] Ürünün şu anki kod adı Leopard olmasına rağmen satış sürümünün başka bir adla anılabilme olasılığı vardır.

Apple Mac OS X ismindeki X karakterini Roma rakamlarından seçmiştir. On sayısını temsil eden X, Mac OS 9'dan sonra gelen işletim sistemini göstermektedir. Bu sebepten dolayı sistemin Apple tarafından öngörülen doğru okunuşu "Mac OS ten" (Mek o-es ten) şeklindedir. Türkçede ise daha yaygın olarak (Mak os iks) olarak okunur. Sistemin aslında Unix tabanlı olması ve isminin AIX, HP-UX, IRIX, Linux, Minix, Ultrix, Xenix gibi diğer Unix sistemleri gibi X ile bitmesi ile hoş bir tesadüftür.

Mac OS X serisindeki işletim sistemleri isimlerini kedigillerden alır. 10.0 sürümünün kod adı Cheetah, 10.1 sürümünün kod adı Puma idi. İki sürüm de Mac OS X 10.0 ve Mac OS X 10.1 olarak piyasaya sürülmüşlerdi. 10.2 sürümünden itibaren Apple işletim sistemlerini sürüm numaraları ile değil, kod adlarıyla piyasaya sürmeye başladı. Bunun sonucu olarak Mac OS X 10.2 Jaguar ismiyle, Mac OS X 10.3 Panther ismiyle piyasaya sürüldü. En son sürüm olan Mac OS X 10.4 Tiger, yeni çıkacak sürüm olan Mac OS X 10.5 ise Leopard ismiyle anılmaktadır. Apple Lynx ve Cougar markalarını da tescil etmiştir.

Apple Mac OS X Server 1.0'i Ocak 1999'da piyasaya sürdü.
2000 yılında son kullanıcı sürümü Mac OS X için beta sürümü çıkarıldı.
24 Mart 2001: Mac OS X 10.0 (Cheetah) piyasaya sürüldü.
25 Eylül 2001: Mac OS X 10.1 (Puma) piyasaya sürüldü.
24 Ağustos 2002: Mac OS X 10.2 "Jaguar" piyasaya sürüldü.
24 Ekim 2003: Mac OS X 10.3 "Panther" piyasaya sürüldü.
29 Nisan 2005: Mac OS X 10.4 "Tiger" piyasaya sürüldü.

Görüldüğü üzere Apple 2001'den itibaren nerdeyse her sene bir işletim sistemi üretmekten daha yavaş bir tempoya doğru ilerlemektedir. 2000'den 2002'ye kadar olan hızın sebebi şirketin Mac OS 9'dan geçişi gerçekleştirmedeki kararlığıydı. 2004 yılında Steve Jobs'un Mac OS X'e geçişin tamamlandığını duyurması ile yeni işletim sistemleri daha uzun aralıklarla çıkmaya başlamıştır.

Öbür yandan Apple'ın IBM tarafından üretilen G5 ve Motorola/Freescale tarafından üretilen G4 serisi PowerPC işlemcilerini terkederek Intel'in CISC tabanlı mimarisine geçmeye karar vermesinin işletim sistemi üzerinde radikal bir değişikliğe yol açacağı ve ardı ardına işletim sistemi güncellemelerinin ortaya çıkacağı öngörülebilir. Esas ilginç beklenti, herhangi bir x86 PC üzerine Mac OS işletim sisteminin yüklenebilme olasılığıdır. Bu olasılık Apple tarafından reddedilmekte, Mac OS X'in Intel mimarisi için derlenen sürümlerinin yalnızca Apple'ın ürettiği makinelerde çalışacağı vurgulanmaktadır

ÖZELLİKLERİ:

PDF ve Quartz teknolojilerini kullanarak sistem çapında vektörel grafikler sunar.

256x256 piksele kadar çıkabilen yüksek renkte, yeniden boyutlandırılabilen simge kullanımına destekler.

Sistemdeki tüm metin alanları yazım kılavuzu, imla düzeltme, sözlük, değişik seçim şekilleri, otomatik tamamlama, sürükle-bırak ve sistem servisleri ile uyumludur. Kısacası, kullandığınız her metin kutusunda sayılan özellikleri kullanmak mümkündür, programcının özel bir çaba sarfetmesi gerekmez.

Yüksek kalitede görüntü yumuşatma ve gölgelendirme.

Açık uygulama pencerelerini hem uygulamaya göre erişime, hem ekranda görülen sıraya göre erişime açmıştır.

ColorSync: Sistemdeki görüntü motoru basıma hazır, kağıt üzerine çıkacağı, ya da değişik ortamlarda gösterileceği bildirilen görüntülerin renk kalibrasyonunu kendiliğinden yapar.

OpenGL sayesinde grafik çizimleri için donanım bazlı hızlandırma sağlar, bu teknolojinin adı Quartz Extremedir.

Exposé adlı özellik sayesinde tek tuş ya da fare hareketi ile tüm açık pencereler, öndeki uygulama pencereleri ya da masaüstü ekrana gelir.

Sistemdeki uygulamaların çok büyük bir kısmı Unicode desteklidir.

Yerelleştirme ve tercümeyi kolaylaştıran bir mimari sunar. Çoğu program için programın kendisi, kullanıcı arabirimi ve arabirimde kullanılan dil birbirinden tamamen bağımsızdır.

FileVault özelliği AES-128 kullanarak kullanıcı verisini şifreler.

Widget denilen ufak programları barındıran Dashboard katmanı sayesinde ufak işleri halleden programlar el altından tek tuşla çağırılıp hemen saklanabilir.

Sistem çapındaki dosyaları, resimleri, e-postaları, adresleri ve daha birçok türü arayabilen Spotlight sayesinde içerik aramaları çok hızlı olarak gerçekleşir. Arama sonuçları sanal klasörler olarak saklanabilir.

Automator son kullanıcılar için rutin hale gelen görevleri otomatik hale getirebilen bir programdır. Uzun süre önce Apple tarafından geliştirilmiş olan AppleScript'i daha da kolay kullanılan bir teknoloji haline getirmiştir.

Birden fazla kullanıcının aynı bilgisayarı farklı ayarlarla kullanabilmesini sağlayan profiller sunar.

Sistem çapında İngilizce sesli komut tanıma ve metin okuma özelliği mevcuttur. Bu teknolojinin bir ileri aşaması olan

VoiceOver sayesinde Mac OS X görme engelli kullanıcılara ekranda neler olup bittiğini anlatır.

Standart kurulumla gelen iChat yazılımı İnternet üzerineden 3 kişinin aynı anda görüntülü konferans yapmasını, 10 kişinin aynı anda sesli görüşme yapmasını sağlar.

Bu liste daha çıkmamış olan bir sürümü kapsar. Satışa sunulan sürümdeki özellikler sayılanlardan farklı olabilir. Kaynak olarak Leopard sayfası kullanılmıştır.

Time Machine (Zaman makinesi) sayesinde sisteminizi kurduğunuzdan itibaren herhangi bir zamana geri giderek yanlışlıkla sildiğiniz veya bozuk dosyaları geri getirebilme.

Mail programını kullanarak yapılacaklar listesi hazırlama, takvim notları alma. Özelleştirilebilen şablonlarla iLife uygulamalarındaki içeriği diğer kullanıcılarla kolayca paylaşabilme.

iChat ekran paylaşımı sayesinde konuştuğunuz kişilerle gerçek zamanlı ekran paylaşımı. Yine iChat Amfisi özelliğini kullanarak video görüşmesi yaptığınız birine uzaktan resim, video veya Keynote sunularını canlı olarak sunma.

Spaces sayesinde birden fazla sanal masaüstünde program kümeleri tanımlayabilme, kısayollarla aralarında dolaşabilme

Safarinin yeni WebClip özelliği sayesinde istediğiniz bir web sitesinin istediğiniz kısmından "widget" yaratabilme.

İnsan konuşmasına çok yakın, duyma engelliler için yüksek hızda ses kalitesini bozmadan konuşabilen yeni sistem sesi Alex.

Tüm sistem kütüphanelerinde 64 bite geçis.

Canlandırma efektlerini hızlandıran ve programlanmalarını çok kolaylaştıran Core Animation adlı sistem seviyesinde teknoloji.

TRWE_2012
Alaydan Yetişme PC Kullanıcısı
TRWE_2012-GET LINUXMASTER#>_
Follow me, you won't regret it ....!
Alaydan Yetişme PC Kullanıcısı

Birşeyin doğruluğuna inanıyorsanız, sonuna kadar savunun......! Eğer savunduğunuza inanmıyorsanız, işte o zaman siz SAHTEKAR'sınız demektir.

Kullanıcı avatarı
trwe
Moderator
Moderator
Mesajlar: 9638
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Orion Takımyıldızı-Bertuna Planet

Soru:Windows OS'u Mac OS X'e Çevirebilir miyim?

Mesaj gönderen trwe »

Cevap:
Windowsu ne yazik ki istedigimiz zaman mac os a ceviremeyiz. Sebebi donanimsal olarak uygun olmali yuklenecek mac surumune. Ornegin islemci amd is biraz daha karisiyor cunku macler intel islemci destekler.
Bu konuda ayrıntılı bilgi almak isteyenler şu bağlantıya baksın.
https://osxinfo.net/bolum/hackintosh-uy ... nimlar.11/

TRWE_2012
TRWE_2012-GET LINUXMASTER#>_
Follow me, you won't regret it ....!
Alaydan Yetişme PC Kullanıcısı

Birşeyin doğruluğuna inanıyorsanız, sonuna kadar savunun......! Eğer savunduğunuza inanmıyorsanız, işte o zaman siz SAHTEKAR'sınız demektir.

Kullanıcı avatarı
trwe
Moderator
Moderator
Mesajlar: 9638
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Orion Takımyıldızı-Bertuna Planet

Soru 2: Pekiyi,Windows'un Yanına Mac Kurabilir miyim?

Mesaj gönderen trwe »

Cevap:

Hem evet, hem hayır....!

Apple, macOS’u bir Windows PC’ye yüklemenizi istemediği için bunun nasıl yapıldığını açıkça göstermez. Snow Leopard’dan herhangi bir macOS sürümüne kadar pek çok Mac işletim sistemi sürümünü Apple markalı olmayan bir bilgisayara yüklemenize izin verecek çok sayıda yardımcı araç bulunmaktadır. -Bu işlem Hackintosh olarak adlandırılır.-

Başlamadan önce, Apple’ın macOS’un lisansında, yazılımının Mac dışındaki herhangi bir aygıta yüklenmesini açıkça yasakladığını söylemeliyim. O yüzden bilgisayarınıza macOS’u yüklemeyi seçerseniz ortaya çıkabilecek herhangi bir olumsuzlukta sizi uyarmadığımı söylemeyin.

PC’de macOS’u Çalıştırmak için Nelere İhtiyacınız Olacak?

Başlamadan önce, ihtiyacınız olan birkaç şey var. Öncelikle, uyumlu bir PC’ye ihtiyacınız olacak.

Genel gereklilik, 64 bit Intel işlemcili bir makineye ihtiyacınız olacağı. macOS’u yüklemek için ayrı bir sabit sabit sürücüye de ihtiyacınız olacak ve bu sürücüde Windows’un yer almaması gerekiyor. Yalnızca temel işletim sisteminden daha fazlasını çalıştırmak istiyorsanız sabit sürücüde en az 50GB boş alan olması gerekir.

macOS yazılım yükleyecisini Mac App Store’dan indirebileceğiniz bir Mac’e ihtiyacınız olacak. macOS’un en son sürümü olan Sierra’yı çalıştırabilen herhangi bir Mac bu işlemi yapacaktır. Elbetteki macOS yazılım yükleyicisini Mac App Store dışında yerlerden de indirmek mümkün. Bu şekilde yazılımı bulabilirseniz Mac’e ihtiyacınız olmayacaktır ancak bizim anlatımımız Mac üzerinden olacaktır. Son olarak, macOS yazılımını yükleyeceğiniz ve yükleyici oluşturmak için bir araç ve bu aracı yükleyeceğiniz bir USB bellek gerekmektedir. USB belleğin 8GB veya daha büyük olduğundan emin olun.

En popüler macOS yükleyicisi oluşturucu araçlarından biri Unibeast’tır. macOS’u bir Intel işlemcili PC’ye USB ile yükleyebilmenizi sağlayan ücretsiz Mac uygulamasıdır. İndirmek için tonymacx86.com’a kaydolmanız gerekecek ve bunu yaptıktan sonra bilgisayarınıza macOS’u yükleme hazırsınız demektir.

MAC OS Yükleyicisi Nasıl Oluşturulur ve Bir Bilgisayara Nasıl Yüklenir?

1. Adım: Mac’inizde App Store uygulamasına gidin, “macOS Sierra” araması yapın ve indirin. İndirme işlemi bittiğinde, yükleyici otomatik olarak başlatılacaktır. Yükleyici başlatıldığında, çıkmak için Mac’inizin klavyesindeki cmd ile birlikte Q tuşuna basın. İndirdiğiniz yükleyiciyi Finder’da Uygulamalar klasöründe bulabilirsiniz.

2. Adım: Tonymacx86.com adresine gidin, Unibeast’i indirin. İndirildiğinde, herhangi bir uygulama için yaptığınız gibi yazılımı Mac’inize yükleyin.

3. Adım: macOS’u yüklemek istediğiniz USB sürücüsünü Mac’inize bağlayın ve Louchpad’den veya herhangi bir Finder Penceresi’nden Uygulamalar sekmesinden Disk İzlencesi’ni açın. Disk Bölümü sekmesine tıklayın ve USB’nin bölüm ayarını sürücünün tam kapasitesine göre ayarlayın.

USB diskinize bir isim verin. Bölüm, Mac OS Extended (Journaled) olmalıdır. Seçeneklere tıklayın ve bölüm şemasının “GUID Partition Table/GUID Bölüm Tablosu” olarak ayarlandığından emin olun. Hazır olduğunuzda, sürücüyü biçimlendirmeye başlamak için Uygula seçeneğine tıklayın.

4. Adım: Unibeast’i başlatın ve ilk pencerede, yükleyicinin yükleneceği hedef olarak biçimlendirdiğiniz USB sürücüsünü seçin. Devam Et’e tıklayın ve yüklemek istediğiniz işletim sistemini seçmenizi isteyinceye edinceye kadar uygulamanın sayfalarında adım adım ilerleyin. Yüklemek istediğiniz sistemi seçmenizi istediğinde macOS Sierra’ya tıklayın.

5. Adım: Bir sonraki sayfada iki önyükleme modu olarak UEFI ve Legacy arasında seçim yapmanız istenir. Çoğu durumda, UEFI’yi seçmelisiniz. İstisnalar, BIOS kullanan daha eski bir anakarta sahip olan UEFI’ye sahip olmayan bilgisayarlardır. Eğer sizin de bilgisayarınızda durum böyle ise Legacy’yi seçin.

6. Adım: Önyükleme modunu seçtikten sonra, bilgisayarınızın grafik kartını belirtmeniz istenir. Yeni bir Intel CPU’lu bir bilgisayarınız varsa bu adımı atlayabilirsiniz. Yalnızca macOS ile uyumlu olmayan ekran kartı olan bilgisayarlar için seçim yapılması gerekmektedir. Ekran kartınızının uyumsuz olduğunu düşünüyorsanız sizin ekran kartınızı en iyi tanımlayan seçeneği seçin.

7. Adım: Devam Et düğmesine tıkladığınızda, Unibeast USB çubuğunuza macOS yükleyicisini yüklemeye başlayacaktır. Bu işlem bir saat kadar sürebilir, bu nedenle sabırlı olmanız gerekiyor. Bu arada macOS’u yüklemek istediğiniz bilgisayarınızdaki tüm USB aygıtlarını çıkararak bir dahili sabit sürücüyü de hazırlayarak hazırlıklarınızı hızlandırabilirsiniz. Bilgisayarınızda entegre ve ayrı ekran kartları varsa, ayrı ekran kartlarını çıkarın. Bilgisayarınıza bağlı bir monitörünüz varsa monitörü PC’nizin DVI bağlantı noktasına bağlayın. Bu, HDMI veya VGA’dan daha iyi çalışma sağlayacaktır.

8. Adım: Ayrıca PC anakartının BIOS’unu veya UEFI’sını kurmanız gerekir. Bilgisayarınızda BIOS’lu bir Gigabyte ana kart varsa, bu kılavuzu kullanın. UEFI ile birlikte bir Gigabyte anakart varsa bu kılavuzu kullanın. Gigabyte markalı bir anakartınız yoksa bu adımını atlayıp 5. Adımı takip edin.

9. Adım: macOS’u artık PC’nize yüklemeye başlamaya hazırsınız. Unibeast ile macOS yükleyicisini kurduğunuz USB’nizi bilgisayarınıza takın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın. Şimdi Unibeast ile önyükleme yapıp hangi sürücüye macOS’un kurulacağına karar vermelisiniz. “Harici” seçeneğine gitmek için bilgisayarınızın ok tuşlarını kullanın ve “Enter” tuşuna basın. Artık Sierra yükleyicisi başlatılacaktır.

10. Adım: macOS Sierra’yı yüklemek istediğiniz sürücüyü seçmek istediğinizde seçim yapabileceğiniz herhangi bir seçenek olmayabilir. Böyle bir durumda, Disk Utility (Disk İzlencesi) uygulamasını açın ve Sierra’yı yüklemek istediğiniz sabit sürücüyü seçip üstteki Silme seçeneğine tıklayın. Sürücünüze bir isim verip seçeneklerden Mac OS Genişletilmiş’i (Journaled) seçin ve Düzen’in GUID Bölüm Haritası olarak seçili olduğundan emin olun. Ardından Sil’e tıklayın. Sürücü silindiğinde, Disk İzlencesi’nden çıkın ve ekrandaki ikinci seçenekten kurulum adımına geçin.

11. Adım: Gelen ekrandan yüklemenin yapılacağı sürücünüzü seçin ve Sierra kurulana kadar bekleyin. Bu işlem yarım saat veya bir saat sürecektir. İşlem tamamlandığında, USB sürücüsü takılı halde PC’nizi yeniden başlatın. Bu sefer, Unibeast yükleme menüsünde Sierra önyükleme diski görüntülenecektir. Sierra’yı seçin veya buna gerek kalmadan bilgisayarınız macOS’ta önyüklenebilir.

PC’nizde şimdi macOS çalışıyor olsa da işiniz henüz bitmedi. Yazılım çalışırken, Wi-Fi ve ses gibi donanımların yazılımlarını yüklemeniz gerekiyor. Bilgisayarınızı yapılandırmak için Multibeast adlı bir aracı kullanmanız gerekecek. Aracı https://www.tonymacx86.com/resources/mu ... 9-0-1.329/ ndirebilirsiniz.

Anlaşılacağı üzere, macOS’u herhangi bir Windows PC’ye yüklemek sanıldığı kadar kolay ve yasal değildir. Bu nedenle macOS deneyimini Mac’e alarak yaşamanızı tavsiye ederiM

TRWE_2012
Alaydan Yetişme PC Kullanıcısı
TRWE_2012-GET LINUXMASTER#>_
Follow me, you won't regret it ....!
Alaydan Yetişme PC Kullanıcısı

Birşeyin doğruluğuna inanıyorsanız, sonuna kadar savunun......! Eğer savunduğunuza inanmıyorsanız, işte o zaman siz SAHTEKAR'sınız demektir.

Cevapla