Hangi Linux Dağıtımını Kullanıyorsunuz?

Linux ve Unix tabanli isletim sistemlerini hep beraber tanıyıp öğreneceğiz.
Kullanıcı avatarı
AgaBey123
Kilobyte2
Kilobyte2

Hangi Linux Dağıtımını Kullanıyorsunuz?

Mesaj gönderen AgaBey123 » 13 Ara 2018, 21:17

Merhaba Sordum.net ailesi. Merak ettiğim bir konu var.

Linux kullananlar hangi dağıtımı kullanmayı tercih ediyorlar ve neden?
Boş zaman yoktur boşa geçen zaman vardır.

Kullanıcı avatarı
shampuan
Megabyte4
Megabyte4

Re: Hangi Linux Dağıtımını Kullanıyorsunuz?

Mesaj gönderen shampuan » 13 Ara 2018, 21:32

Linux tabanlı işletim sistemlerinin hepsi aynıdır! :)

Bir çekirdeği alıyorlar,
bir kabuk (bash) ve bu kabuğu kullanacak komut ekranı ekliyorlar,
Bir adet masaüstü ortamı, bir de dosya yöneticisi,
Dağıtımı hazırlayan kişinin insiyatifine kalacak şekilde üj-bej program,
tamamdır, al sana linux dağıtımı.

Kullanıcı tercihleri ise şuna göre değişiyor:
Masaüstü ortamlarının birbirine göre avantajları ve dezavantajları var.
Paket yöneticilerinin birbirine göre avantajları ve dezavantajları var.
Dağıtımın kendine özgü stabillik ve destek süresi durumu var.
Var oğlu var...

Yani şöyle düşün:
aslen hepsi windows,
ama kimisi modifiyeli windows,
kimisi güncelleme almamış, kimisi almış windows,
kimisine program ilavesi yapılmış kimisine yapılmamış windows...
ama aslında aynı motoru kullanıyorsun.
Motor: Kernel.

Tüm linux sürümlerinde elde edeceğin imkanlar aynı.
programlar aynı.
avantajlar aynı.
sorunlar ve yoksunluklar aynı.

Linux kullanırken linuxcu olmamaya bak. Bilgisayar kullanıcısı ile linuxcu ayrı kavramlar. Bir bilgisayar kullanıcısı her sistemi kullanır ve windows daha iyi linux daha iyi muhabbetlerine girmez.

* * *
Ben bugün Lubuntu kullanıyorum.
Bu dağıtımı kullanmamın nedeni, sonradan kaldırmak zorunda olmadığım yığınla yazılımla gelmiyor olması,
Masaüstü ortamı LXDE son derece hafif bir arayüzü olması,
Dosya yöneticisinin hemen her ihtiyacımı karşılayıp, son derece hafif olması,
Bilgisayarımın eski olup hafif sürüm istemesi,
Hangisini kurarsam kurayı farketmemesi.

Kullanıcı avatarı
AgaBey123
Kilobyte2
Kilobyte2

Mesaj gönderen AgaBey123 » 13 Ara 2018, 21:35

Evet size kesinlikle katılıyorum.Linuxcu değilim. :) Windows da kullanıyorum.
Bence de işin kilit noktası kerneldır.

Bu arada ben şu an için Ubuntu Mate kullanıyorum. Hafif ve tam da özelleştirmek istediğim gibi olduğu için kullanıyorum.

Kullanıcı avatarı
shampuan
Megabyte4
Megabyte4

Mesaj gönderen shampuan » 13 Ara 2018, 21:40

Ne istiyorsan kullan. Hepsi aynı.

Kullanıcı avatarı
AgaBey123
Kilobyte2
Kilobyte2

Mesaj gönderen AgaBey123 » 13 Ara 2018, 21:42

shampuan yazdı:
13 Ara 2018, 21:40
Ne istiyorsan kullan. Hepsi aynı.
Hepsinin aynı olduğu konusuna tam olarak katılmıyorum. Bazı dağıtımlarda çok sorun yaşamışımdır. Ama bazıları ise daha kararlı olmuştur benim için.
Örneğin Arch kuramıyorum ama Antergos ve Manjaro gibi Arch tabanlı dağıtımları kurabiliyorum benim bilgisayarıma.
NOT: Arch'ı bilmediğimden değil sorun çıktığı için kuramıyorum sisteme.

Kullanıcı avatarı
shampuan
Megabyte4
Megabyte4

Mesaj gönderen shampuan » 13 Ara 2018, 21:56

O kurulum yöneticisi ile alakalı bir durum.
Sonuçta aynı. Depodaki A kurulum yöneticisini değil de B olanı tercih ediyorlardır. Neticede hepsi linux yazılımı ve de hepsi linux. Bazılarının kararlı bazılarının karasız olması da şeyden...

Şimdi açıkkaynak programlar var. Nedir bunlar Gimp. Nedir bunlar VLC player...
Dağıtımı yapan ekip, bu programın kendisini değil de, derlenmemiş kaynak kodlarını alıyor, sistemde daha doğrusun sistemin masaüstü ortamı, dosya yöneticisi ve sistemin diğer bileşenleri ile sorunsuz çalışması için, ince ayar çekerek yeniden derliyorlar sonra da .... yazılım merkezine ekliyorlar. Şİmdi... Bazıları bu konuda iyi çalışıyor, bazıları da başarısız. Kimisi de uğraşmak istemiyor, Sorun yaşamamak için direkt olarak ubuntu üzerinden geliştiriyor sistemini ve doğrudan ubuntu yazılım merkezini ekliyor.

Neticede riske giriliyor. Bir de her kernel "kararlı" denilse bile kararlı olmayabilir. Şimdiye kadar farkedilmemiş bir bug sıkıntılara neden olabiliyor. Bunun farkedilmesi ve üstesinden gelinmesi zaman alır.

Bir de mesela sende iyi çalışmayan ya da kurulamayan bir sistem başkasının donanımında sorunsuzca çalışabiliyor o da var.

Bundan yıllar evvel bir linux forumunda tanıdığım bir abi vardı. Bu abi Arch kullanıyordu. Ben bazı yazılımların eski sürümlerine ihtiyaç duyduğum oluyordu. TW ile bana bağlansana bi sana birşey göstericem dedi. Bağlandım. Daha evvel hiç görmediğim bir yazılım kurma programını açmış bak diyor VLCnin ilk sürümünden itibaren çıkmış tüm sürümleri burada. Baktım evet orada. Seç birini kur dedi.

Baya muhabet ettik. Yeni başlayanlar için bu linux çok zordur dedi. Sizin kullandığını ubuntu ve türevleri tam çöp dedi ve nedenlerini anlattı. Bak dedi, bir program ilk çıkar çıkmaz veya güncellenir güncellenmez ilk bizim depoya düşer. Bu depodan asla kaldırılmaz. Biz kullanır bir sorun olup olmadığını tesbit ederiz. İster bildirelim ister bildirmeyelim bizim depolara düştükten aylar sonra sizin ve diğer depolara eklenir dedi.

Şöyle düşündüm, ben bu işin içinden çıkamayacağım. Şu anda sisteme bir sebepten bazı yazılımların eski sürümlerini kurmam gerekiyor. DAha iki ay evvel vardı depomuzda. şimdi yok kaldırmışlar. Linux Mint Cinnamon kullanıyordum bir ara. Son derece kullanımı güzel bir sistemdi. Ama onun da sorunları çoktu. Tema yüklemiştim çok güzel. Bir nedenle format attım, baktım benim temalar tema deposundan kaldırılmış. O kadar güzeldiler ki inanamazsın. Lanet ettim. Yahu ben sadece sistem kurup kullanmak istiyorum. ne zaman ne değişmiş onu takip edemem ki?... Hep bir sorun hep bir sıkıntı. Windows kullanırken yok böyle birşey. Özgürüm. Neyi, neyin hangi sürümünü kullanmak istiyorsam onu kuruyorum güncellemesini de kapatıyorum keyfime bakıyorum. kimse de beni yönetmemiyor. Linuxdan daha özgürüm yani...

Ben de baktım böyle olmuyor, koyverdim gitti. Dürüst olmak gerekirse linuxcular zannettiğin gibi insanlığı düşünen kişiler gibi gelmiyorlar bana. Üçkağıt peşinde olanları çok. Yakında bir yazı paylaşacağım o zaman anlarsın.