Windows 10 Yanına Linux nasıl kurulur - Çözüldü

Linux ve Unix tabanli isletim sistemlerini hep beraber tanıyıp öğreneceğiz.
Kullanıcı avatarı
AmbaSSadoR
Kilobyte4
Kilobyte4
Teşekkür etti: 126 kez

Windows 10 Yanına Linux nasıl kurulur - Çözüldü

Mesaj gönderen AmbaSSadoR »

şimdi gençler benim de nacizane bir sorum var (=
Şu an almanyada ikamet ediyorum istanbul dan çıkınca kafada gitti artıkın
benim elimde geçen hafta aldığım OMEN by HP - 17-an105ng bu cihaz var içinde win 10 64 bit home(512 Gb SSD+1TB HDD var)
sürüm mevcut ben bu cihazın yanına linux (kali veya başka bir sürümde ) olabilir nasıl kurarım
inanın kafam avrupada olmaktan mı nedir durdu ((=
eskiden korkusuzca bir şeylere başlardım ((=
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Re: Kurulu Wındows 7 sistemini ISO halıne getirirelim

Mesaj gönderen shampuan »

İkinci sistemi de SSD'ye kuracaksınız.
SSD'nizin tek parça olduğunu varsayarak anlatıyorum.
Şayet sistem diskiniz HDD olsaydı, önce iyi bir defrag yazılımı ile defrag işlemi yapın derdim; ama SSD olduğundan gerekmiyor.

-Bilgisayarınıza Minitool Partition Wİzard free sürüm kurun:
https://www.partitionwizard.com/free-pa ... nager.html
Kullanımı zor değildir.

-Windows sistem diskinizi ikiye bölün.
-Oluşan bu ikinci kısmı delete partition diyerek silin.
-Daha sonra Create (oluştur) diyerek, 2GBsi unallocated kalacak şekilde yeni bir EXT-4 partisyonu oluşturun. Mesela, ikiye böldükten sonra ikinci kısım 40 GB oldu. Oluştur dedikten sonra karşınıza bir ekran gelecek 37-38GB olarak, Ext-4 seçeneğini kullanıp oluşturacaksınız; DİKKAT: mantıksal(logical) partisyon yapmayın birincil (primary)yapıp tamam deyin.
-Daha sonra, kalan yaklaşık 2GB kadar alanı seçip tekrar Create deyin, karşınıza gelen ekranda bu defa boyutu ellemeden, Linux Swap seçeneğini seçip tamam diyerek pencerenin kapanmasını sağlayın. Tamam dedikten sonra değişiklikler uygulanıyor diyecektir işlem bitmeden kapatmayın.
-Ana ekrana çıktınız. Şimdi sol üst köşedeki "OKEY" işaretli düğmeye (APPLY-UYGULA) basarak işlemi tamamlamasını bekleyin.
-Bitince sistemi yeniden başlatacak, kurulumda ext-4ü seçecek, daha sonra da kök dizin işaretini "/" vererek ileri ileri yaparaktaaaan,...

Anladınız mı?
Kullanıcı avatarı
AmbaSSadoR
Kilobyte4
Kilobyte4
Teşekkür etti: 126 kez

Re: Kurulu Wındows 7 sistemini ISO halıne getirirelim

Mesaj gönderen AmbaSSadoR »

shampuan yazdı: 12 Ara 2018, 16:05 İkinci sistemi de SSD'ye kuracaksınız.
SSD'nizin tek parça olduğunu varsayarak anlatıyorum.
Şayet sistem diskiniz HDD olsaydı, önce iyi bir defrag yazılımı ile defrag işlemi yapın derdim; ama SSD olduğundan gerekmiyor.

-Bilgisayarınıza Minitool Partition Wİzard free sürüm kurun:
https://www.partitionwizard.com/free-pa ... nager.html
Kullanımı zor değildir.

-Windows sistem diskinizi ikiye bölün.
-Oluşan bu ikinci kısmı delete partition diyerek silin.
-Daha sonra Create (oluştur) diyerek, 2GBsi unallocated kalacak şekilde yeni bir EXT-4 partisyonu oluşturun. Mesela, ikiye böldükten sonra ikinci kısım 40 GB oldu. Oluştur dedikten sonra karşınıza bir ekran gelecek 37-38GB olarak, Ext-4 seçeneğini kullanıp oluşturacaksınız; DİKKAT: mantıksal(logical) partisyon yapmayın birincil (primary)yapıp tamam deyin.
-Daha sonra, kalan yaklaşık 2GB kadar alanı seçip tekrar Create deyin, karşınıza gelen ekranda bu defa boyutu ellemeden, Linux Swap seçeneğini seçip tamam diyerek pencerenin kapanmasını sağlayın. Tamam dedikten sonra değişiklikler uygulanıyor diyecektir işlem bitmeden kapatmayın.
-Ana ekrana çıktınız. Şimdi sol üst köşedeki "OKEY" işaretli düğmeye (APPLY-UYGULA) basarak işlemi tamamlamasını bekleyin.
-Bitince sistemi yeniden başlatacak, kurulumda ext-4ü seçecek, daha sonra da kök dizin işaretini "/" vererek ileri ileri yaparaktaaaan,...

Anladınız mı?
Allah razı olsun senden üstünü hallederim ,1 sene ara verince unutmuşum valla ((=