Tipik Linuxcu Saçmalıkları ve Benim Bakış Açım

Linux ve Unix tabanli isletim sistemlerini hep beraber tanıyıp öğreneceğiz.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Megabyte4
Megabyte4

Tipik Linuxcu Saçmalıkları ve Benim Bakış Açım

Mesaj gönderen shampuan » 25 Eki 2018, 19:31

Linux tabanlı işletim sistemleri açıkkaynak kodludur ve özgürdür. Birçoğunun içerisinde kullanıcının ihtiyaçlarından dolayı açıkkaynak-özgür olmayan bileşenler; mesela bazı medya çözücüleri, yazıtipleri, bazı yazılımların ihtiyaç duyacağı kütüphaneler bulunabilir. İsteyen her kullanıcı, bir linux dağıtımını istediği kadar bilgisayara kurabilir, deposunda bulunan yazılımlara ücretsiz şekilde erişip kullanabilir. Lisans kodu, ürün anahtarı, kısıtlama gibi durumlar yoktur. Tüm yazılımlar full'dür, yani neyse o.

Gerek linux dağıtımları gerekse açıkkaynak kodlu uygulama yazılımları ilk geliştirildiği yıllardan bu yana ülkemizde de ciddi bir "linuxculuk" ve "açıkkaynakçılık" hareketi daha doğrusu hareketleri başladı. Fakat gelgelelim bu işin arkasına düşen insanımız nasıl bir beyin felcine uğradıysa linuxculuğu ve açıkkaynak gönüllülüğü olayını bir tür savunuculuğa hatta fanatizme dönüştürdü.

İyi ..k yedi!

Yıllar evvel linux’un adını ilk kez duymaya başladığımda araştırmalara giriştim. Yeni bir işletim sistemi kurmanın merakıyla her yere baktım. Genellikle sanki bir ürün reklamı yapılıyormuş gibi makaleler, yazılar, şunlarla bunlarla karşılaştım. Bu verilere bakarak ben de linuxa geçtim. Ama bazı sorunlar vardı: sanki anlatılanların tam tersi geçerli gibiydi... Daha doğrusu hiç de anlattıkları -reklam yaptıkları mı diyelim- gibi değildi.

Haydi gelin, linuxcuların daha doğrusu konuyu yanlış anlayan ve millete yanlış bilgiler veren bu kişilerin iddiaları ile gerçeklere bakalım.

-Linux, windowstan daha iyidir
Bir işletim sistemini diğerinden üstün kılan şeyler bir tane değildir. Birçok etkeni değerlendirmeli ve ona göre karar vermelisin. Uzun uzun testler yaparsın. Bir de her kullanıcı aynı şeyi söylemeyebilir. Herkesin ihtiyacı ve beklentileri farklıdır. Başlıktaki genelleme bu nedenle son derece yanlıştır. Örnek vaka:

A kişisi bir reklam-tabela dükkanı işletiyor ve kartvizitten tut, logo tasarımı, tabela tasarımı, broşür ve başka birçok ürün tasarımı yapıyor. Bu A kişisi linux’a geçmeyi düşünüyor. Ama linux sistem kullanırsa, mecburen kullanmak zorunda olduğu Adobe Photoshop, Corel gibi profesyonel yazılımlar var mı?

Cevap; hayır. Linux tarafında yukarıda adı geçen profesyonel grafik tasarım yazılımlarının muadilleri var. Ama A kişisinin ihtiyacını tam, doğru ve istendiği gibi karşılama potansiyelleri, yani yazılım başarımları düşük kalıyor. Üstelik bir işi tamamlamak için geçireceği süre, bu örnek yazılımlarla kıyaslandığında 2-3 katına çıkıyor.

Şayet “Wine” vasıtası ile windows tarafında kullandığı profesyonel yazılımı çalıştırmaya kalkarsa, kurulumda sorun olmuyor ama kullanırken ölümcül hata dediğimiz, saatlerce uğraştıktan sonra ortaya çıkan çalışmayı kaybetmesine neden olabilecek sorunlarla karşılaşılıyor.

Özetle bu A kişisinin Linux’a geçmemesi gerekiyor. Fakat linux forumlarındaki kişilere sorsan tam tersi. İnsanı yanıltıyorlar. Ordan burdan duydukları bilgileri, üzerinde düşünmeden aktarıyor, bir de bu yanlış fikirlerin kör savunuculuğunu yapıyorlar.

Ne oldu? Hani Linux Windows’tan daha iyiydi?

-Linux Windowstan daha güvenlidir

Meseleyi sadece “virüsler” açısından değerlendirecek olursak evet, daha güvenlidir. Ama bir kullanıcıyı tehdit eden şey sadece virüsler değildir. Bugünün trendi kullanıcı verilerini toplamak ve satmaktır. Ubuntu, Linux Mint, ve diğer birçok dağıtım kullanıcı verilerini değerlendirmektedir ve bunu inkar etmemektedir. Ben kullanıcı verilerimi vermek istemiyorsam ne olacak? Kapatma özelliği yok tabii... Var görünüyor ama yok. Daha doğrusu kesin bilgi yok.

Ayrıca VLC Player, GIMP ve bunlar gibi birçok açıkkaynak kodlu yazılımın windows versiyonunun içerisinde kullanıcı takibi amaçlı trojen bulunuyor(ister inan, ister inanma). Linux versiyonlarında bu trojenlerin olup olmadığını kimse bilmiyor. Herkes tutturmuş “Aabi açıkkaynak nasıl olsa içi açılıp bakılabiliyor. Birşey olsa mutlaka bulunurdu” iyi tamam da, kim açıp bakıyor işte o önemli. Ben söyleyeyim, hiçkimse. Çünkü Phyton yazılım dili bilen kişi sayısı çok az ve bilen de açıp “güvenlik açısından” bakmayı bilmiyor. Kim biliyor? Yazılımı yapanların bizzat kendileri. Phyton, açıkkaynak kodlu yazılımlar ile linux uygulamalarının programlama dilidir. Çok fazla tercih bulmayan bu programlama dilini kullananlar zaten açıkkaynak kodlu yazılım yapanların kendisi. Phyton bileceksin, bir de güvenlik uzmanı olacaksın, kötü niyetli olmayacak, onlara hizmet vermeyecek, “linuxcu” kafasında olmayıp tarafsız değerlendirme yapabilecek birisi olacaksın ve inceleyip diyeceksin ki “vardır veya yoktur”.

Eee? Güvenlik ne oldu?

-Linux Windowstan Daha Hızlıdır

Nah hızlıdır! Hızlı falan değildir. Birçok konuda yavaştır. Hızlı olduğu konular da, çoğu kullanıcının ihtiyacı olan konular değildir. Bir uygulama çağırdığınızda yavaş açılır. Birçok işlem windowsa nazaran daha yavaş yürütülür. Bir video dönüştürme işi yapacaksındır, muadili olan windows yazılımlarının alayından çok daha yavaş ve sistemi sonuna kadar kasarak yürür. Video düzenleme işinde de aynı durum geçerli. Denemeyen anlayamaz. Anlayan da anlamazlıktan gelir.

-Linux, Windowsdan çok daha az kaynak kullanır

Valla bunu çok sık duyuyorum ama, niyeyse yaptığım testlerde hep tam tersini görüyorum. Aynı bilgisayarda yapılan testlerde, birçok dağıtımın kaynak izleyicisine baktığımda, sistem boşta iken windowsa nazaran çok daha yüksek çekirdek işlemi yürütüldüğünü gördüm. Windows tarafında sistem boşta işlemi yüzde sıfır ila yüzde üç arasında gidip gelirken, bu durum Unity, KDE, Gnome masaüstü ortamlarında yüzde yirmilerde ve işlemci eğrisi agresif eğriler çizmekte. Ram kullanımına bakılacak olursak da hiç de dedikleri gibi düşük değil. Windows XPden görece daha yüksek ve windows7’den daha küçük değerler. Halbuki başlık ne? Daha az kullanıyor değil mi?

Eee? Hani düşük kaynak kullanımı?

Bunu linuxculara söylediğinde bir türlü kabul ettiremezsin. Sana söyledikleri bahane şudur: “Canım kullansın helal olsun ama işini de en iyi yapsın”. Canım kardeşim ben sistem boşta işleminden bahsediyorum. O esnada işini nasıl en iyi yapıyor olabilir? Ne yapıyor olabilir? Sigara kullanıcılarına “sigarayı bırakınız” mesajı mı gönderiyor? Dünyayı mı kurtarıyor ya da roket tasarımı mı yapıyor? Hayır. Eee? Bir de çıkmış az kaynak tükettiği için eski bilgisayarlarda daha iyi çalıştığından bahsediyorsun...

-Linux tarafında windows yazılımlarının hepsinin muadili var ve daha iyiler
İnsanı günaha sokacaklar. Linux tarafında windows tarafında kullanılan yazılımların hepsinin muadili yoktur. Eksikler vardır. Sorunlu olanlar vardır. Sonra bir iki istisna dışında hiçbir yazılım, windows yazılımlarından daha iyi değildir. Öyle olsaydı insanlar patır patır linuxa geçerlerdi ki bugün, işletim sistemleri kullanım grafiklerini incelediğimizde linux en arkalardan geliyor. Muadil olarak gösterilen açıkkodlu yazılımların çoğunluğu kullanıcının ihtiyaçlarını tam ve istendiği gibi çözemiyor. Bunun bir sürü örneği var ve anlat anlat bitmez. Ama sen onlara anlatamazsın.

Açıkkaynak kodlu yazılımlar gönüllülerce yazılmakta. Bu nedenden onlara ne kadar teşekkür etsek az. Fakat bu kişiler “işletme disiplini” ile çalışmadıklarından, başlarında yönetici baskısı, düzgün bir planlama olmadığından düzgünce geliştirilemiyor ve yeterli destekleri de olmadığından genellikle sorunlu programlar. Bu programların çoğunluğu normal bir kullanıcının hemen tüm ihtiyaçlarını çözebilme potansiyeline sahipler. Fakat en ufak bir hatanın kabul edilemeyeceği durumlar vardır ve böyle durumlarda kullanıcılar bu programları terketmek zorunda kalmışlardır.

-Linux’da internet hızı daha yüksektir
İnternet hizmeti satın aldığınız iletişim şirketi size ne verdiyse ve mahallenizin altyapısı neyse, internet hızınız da odur. Bazı durumlarda tarayıcı’dan indirme yavaş olabilir. Böyle durumlarda kullanıcılar IDMAN gibi çok parçalı indirme yapabilen yazılımlar kullanarak indirme hızlarını üst limitlere çıkarabilmektedir. Fakat asla ve kat’a kendilerine tahsis edilen indirme hızının üzerine çıkamazlar; teknik olarak böyle birşey mümkün değil.

İnternette sörf hızı ise hem yukarıdaki iki etkene, hem de kullanılan tarayıcıya bağlıdır. Tarayıcılar son zamanlarda iyice ağırlaşmıştır ve ağırlaşmaktadır. Bu nedenle kod zenginliği açısından hantallaşan tarayıcılar kullanıcıların giderek kabusu haline gelmektedir. Linux depolarındaki hafif tarayıcılar gezinti hızını yüksek kılsalar da, birçok soruna sahiptitler. Örneğin sıkça kendiliğinden kapanma, göçme, flaş uyumsuzlukları nedeniyle düzgün görüntülenemeyen videolar gibi...

-Windows kullanıcıları hazırcıdır, aptaldır
Aptal sensin. Bir defa windows kullanan herkese aptal diyemezsin. Bana kalırsa sen kendini fazla beğenmişsin. Windows son derece gelişmiş ve profesyonel kullanıma uygun bir işletim sistemidir. Son zamanlarda kararlılık sorunları olsa da dünyanın en çok kullanıcısı olan bir sistem olması boşuna değildir. Sonra zeki birçok insan windows tarafında son derece profesyonel ve mükemmel işler çıkarmaktadırlar.

Hazırcılığa gelince, sen son kullanıcıların daha iyi kullanması için bu güne kadar ne yaptın ki, başkalarını hazırcılıkla suçluyorsun?! Sonra hazırcılık kötü bir şey de değil. Kullanıcı hazır kullanması gerekiyordur, lisanslı kullanması gerekiyordur, en iyi ve sorunsuz yazılımı bizzat kendisi seçmek istiyordur sen bunlara karışabilir misin?

Birçok işi olan bir insan bu işleri arasında kod derlemek, komut öğrenmek, bunlar gibi birçok iş yükünün altına girmek istemeyebilir. Dolayısıyla kolay kullanımlı işletim sistemlerini ve uygulamaları tercih edebilir. Bu tür bir hazırcılık kimseyi ilgilendirmez. Adamı işi değil çünkü. Senin vaktin vardır, uğraşıyorsundur ama o uğraşamaz...

Yani canım, sıkıntı sende bence.

-”Eskiden windows kullanıyordum mavi ekranlar, çökmeler bıktım usandım; linuxa geçtim rahat ettim oh...”
Sen ya çok yalancısın, ya da bildiğin geri zekalı. Yıllarca windows kullanan bir insan, yıllarını windowsa veren bir insan, windowsa göre kullanımı daha zor olan linuxa geçen bir insan, sürekli mavi ekran alıyorsa ve bıktım usandım diyorsa hata kendindedir. Mavi ekran hataları donanımsal ve yazılımsal sorunlardan olur ve genellikle arızalı ram, arızalı harddisk başta olmak üzere; uyumsuz donanım sürücülerinden olur. Sen yıllardır bunu anlayamadıysan ve sürekli yeni kurulum yapıp her defasında bu sorunu yaşayıp sorunu çözemediysen zaten linuxa hiç geçme!

Mavi ekran hataları windowsun olumsuz bir özelliği değildir! Mavi ekran, windowsun ölmeden evvel sana yazdığı bir nottur ve bunu hiçbir işletim sistemi yapamamaktadır. Ölürken sana hata kodu vererek kendisini neyin öldürdüğünü söyler. Bu, gayet olumlu bir özelliktir. Ama nedense dünya çapında windowsun sanki istemeden neden olduğu saçma bir arıza olduğu zannediliyor. Birçok mavi ekran hatası, doğru kişinin doğru müdahale etmesi ile de zaten çözülebilmektedir. Bu şekilde internette çözülmüş yığınla sorun bulunmaktadır. Dolayısıyla sen olayı yanlış anlamışsın hacı...

Linux tarafında ise bir kullanıcı siyah ekrana düştüğünde genellikle ne yapacağını bilememektedir. Bu tip hataların giderilmesi için uzman yardımına ihtiyaç vardır ve windows konusunda uzmanlaşmış birisi sana genellkle yardım edemez. Bu, linuxun olumsuz bir özelliğidir.

Son olarak sen bilgisayar kullanmaya windows ile başladın ve bilgisayarı windows ile öğrendin. Birçok işini gördü, çok şeyler yaptın, ihtiyaçlarını karşıladın. Şimdi seni şımartan ne?! Linux’a geçince windows kötü mü oldu?

-Linux windows gibi çöp dosya biriktirmiyor
Kurulan her programın deb dosyası, gereklilikleri hep sistem klasörlerinde birikiyor. İnternet geçmişi, tıklanan ya da tıklanmayan resim ve videoların küçük resimleri hep birikiyor. Bazı programlar da bilmeyen bir kullanıcının asla bulamayacağı, yerini bilmediği bazı çöp dosyalar biriktiriyor. Bunları bleacbit gibi yazılımlarla silemiyorsun. Tamam, windowsla kıyaslandığında biriken çöp miktarı daha az, kabul. Ama başlıktaki iddia hiç de gerçekçi değil. Göz göre göre yalan söylüyorsun!

-Linuxda disk birleştirme yoktur, gerek de yoktur. Linux diskleri öyle bir verimli kullanır kiiiii...

Linux tarafında da eskiden beridir disk birleştirme modülü çekirdeğe entegre şekilde gelmektedir ve evet, linux tarafında da disk birleştirme işine gerek vardır. Harddisklerin doğası gereği vardır. İşin tekniği gereği vardır. Fizik kanunları gereği vardır. Vardır oğlu vardır.

Ha sen bilmiyorsundur, o ayrı.

* * *

Yıllardır linux kullanıcısıyım. Linux’u mecburiyetten değil, meraktan kullanıyorum. Zaman zaman linuxda, zaman zaman windows’da çalışıyorum. Bunca zamandır kullandığım sürümlerin üzerine bir sürü sürüm çıktı, ama yukarıdaki iddiaların hiçbirisi gerçek olmadı. Gerçek olmadığı gibi aynen windows gibi sonradan bozan sürümler oldu. Bazı yazılımlar istemediğim şekilde kötüleştiler. Bazı sistemler istemediğim değişikliklerle gelmeye başladılar. Şu an bu yazıyı yazdığım program WPS ofis. Libre ofis kullansam olmuyor muydu? Olmuyor dostum, olmuyor. İlla bir maraza çıkıyor. Bir yerde birşeyler sakat yürüyor.

Yani anlayacağınız, linux adını ilk defa duyanlardansanız ve bu yazıya denk geldiyseniz, bence şanslısınız. Çünkü iddialar hep yalan ya da yanlış. Kulaktan duyma dedikodular hep. Geçiş yapacaksanız, onların size tavsiye ettiği gibi windowsu silip linux kurmayın. Windowsun yanına kurun. Kurulum sorun değil. Ama bittikten sonra işler değişecektir. İlk defa kullanacağınız bu işletim sistemini başkalarından duyma bilgilerle değil de, bizzat kendiniz deneyimleyerek öğrenin ve kullanın.

Son.

Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte3
Petabyte3

Re: Tipik Linuxcu Saçmalıkları ve Benim Bakış Açım

Mesaj gönderen trwe » 25 Eki 2018, 23:08

Duygularıma tercüman olmuşsun....Bence bu yazıyı Ubuntu Forum Türkiye'deki Burnu Büyük Linuxçuların okuması yerinde olacaktır.Zira bir çoğu şuursuzca hareket etmekte, düşüncesizce cahillikle ahkam kesmekte ve kullanıcıların akıllarını bulandırarak beyin yıkama faaliyetinde bulunmaktadır.

linuxmaster
[TRWE_2012]
TRWE_2016
FEDAKARLIK OLMADAN ZAFER OLMAZ....!
-----------------------------
LINUXMASTER 2018
ZAFER'E GİDEN YOL,FEDAKARLIKTAN GEÇER...!
-----------------------------
BATTALGAZİ 2023
Heaven to My Friend, Hell to My Enemy ....!

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Re: Tipik Linuxcu Saçmalıkları ve Benim Bakış Açım

Mesaj gönderen velociraptor » 27 Eki 2018, 00:26

güzel yazı :) eline sağlık
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free