Linux Vs Windows (Sebepler-Sonuçlar)

Linux ve Unix tabanli isletim sistemlerini hep beraber tanıyıp öğreneceğiz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
trwe
Moderator
Moderator
Mesajlar: 9639
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Orion Takımyıldızı-Bertuna Planet

Linux Vs Windows (Sebepler-Sonuçlar)

Mesaj gönderen trwe »

Resim

Linux’e geçmek için 9 sebep:

1.Windows işletim sisteminin en büyük handikapı kuşkusuz pahalı(dikkat, ücretsiz olmadığı bir tarafa , aynı zamanda normalden pahalı) olması.En uygun Vista Home Edition fiyatı 132$’dan , XP Professional sürümleri de 96$ başlıyor.Ama karşısında ücretsiz bir alternatif var.

2.Linux sonuna kadar ücretsiz,internetten download edebilir, ücretsiz sipariş edebilir , sevdikleriniz ile paylaşabilir dahası dilediğinizce geliştirebilirsiniz.Eğer Linux’un popüler sürümlerinden birini seçtiyseniz , size sınırsız destek ve yardımlarını sunan servisler bulabilirsiniz.Mesela kullandığım Ubuntu işletim sistemi için onlarca faydalı forum ve destek siteleri bulabilirsiniz.

3.Sürekli Güncellemeler konusunda da Linux en iyisini yapıyor. Özellikle son zamanlarda Windows Güncelleme Servisleri hakkında çıkan senaryo ve haberleri düşününce, Linux’un online update servislerinin dosya detayları ve yaptığı işe kadar varan açıklamaları, kullanıcılara sonsuz güven sağlamaktadır. Korsan XP güncelleme fiyaskolarını hesaba katmıyorum bile.

4.Virüs sorunu olmadan sorunsuz kullanım rahatlığı sadece Linux kullanıcıların hissettiği bir duygudur. Günümüzde hiçbir Windows işletim sisteminde Virüs koruma programı olmadan internette güvenle gezinemezsiniz. Aslına bakarsanız , Linux sürümleri için de virüsler yazılmıyor değil, fakat hiç bir virüs Linux sistemlerinde , bilgisayar yönetici (root) hesabıyla sistemi ele geçirip , sınırsız hasarlara yol açamaz.

5.Linux Windows’a göre çok daha hızlıdır. Sistem başlarken (boot ederken) Linux daha uzun zaman alır fakat, sistem başladığı andan itibaren kullanımının çok daha hızlı olduğunu çabucak hissettirir.Linux çalışma mantığı ile Windows çalışma mantığı arasındaki temel farklar bu konuda en etkiliği değişkenlerdir.

6.Bütün uygulamalar ve programlar ücretsizdir. Linux üzerinde çalışan bütün programlar kendisi gibi açık kaynak ve ücretsiz olarak erişilebilir.Açık kaynak olması demek ,sizin istediğiniz gibi değiştirip kullanabilme özgürlüğüne sahip olmanız demektir.

7.Çok geniş kullanım alanlarına hitap eden farklı sürümlere sahiptir.Windows’un en fazla 5 farklı çeşit sürümü olması hatta her sürümü bir öncekinin gelişmiş versiyonu olması, Linux’un her kullanıcıya hitap eden sürümleri de bir avantaj sağlamaktadır. Linux kullanımına her insan gibi en popüler olan sürümlerinden(Ubuntu, Debian,Redhat..) başlama, ve ihtiyacınıza uygun olarak tercihlerinizi belirleme , geliştirme imkanlarına sahipsiniz.Tabi ki ,başlangıç olarak destek imkanları çok olan popüler sürümlerini tercih etmek daha akıllıca ve verimli olur.Sonrası için karar sizin,özgür yazılım dedikleri budur.

8.Linux sistemini görsel yada performans olarak ayarlamak için sayısız seçeneğe sahip olursunuz.Bunun için extra program yada uygulamaya ihtiyaç duymazsınız.Benim gibi binlerce görsel seçenek arasında boğulabilirsiniz ayrıca.

9.Son olarak , Linux süratle popülerliğini arttırıyor.Son 6 yılda Linux sistemlerini takip ederseniz, görülen değişimleri ve kullanıcı dostluğunu giderek arttırmasını hayretle izlersiniz.İlk zamanlar siyah bir ekrandan ibaret olan Linux’un rakibi Windows 98 işletimi sistemine kafa tutmasına herkes gülmüştür. Bir de bugünü hesaba katın. Bilgisayar ve internet kullanıcıların artması , daha da önemlisi kullanıcıların bilinçlenmesi açık kaynak yazılımların daha fazla gelişeceğinin habercisidir.Bugün bile Linux , XP yada herhangi bir Windows işletim sisteminden daha fazla kullanım kolaylığı , ihtiyaca göre sayısız alternatif sunuyor. Bu yüzden gelecekte neler olacağını tahmin etmek çok zor olmasa gerek.

Windows’da ısrarcı olmak için 4 sebep:

Resim

1.Oyun meraklıları için Linux hala çok yabancı bir işletim sistemi.3 boyutlu oyun sektöründe satılan -oynanan oyunların hemen hemen hiçbiri şuan için Linux işletim sistemlerinde oynanamıyor. Bu durum benim için pek önem arzetmese de genel anlamda Linux’un henüz atlatamadığı önemli bir handikapı.

2.Program kısıtlaması da Linux için önemli bir dezavantaj. Özellikle Adobe‘nin tasarım ve programlama araçları için Linux uygun durumda değil. Bunu şuan için geçici bir durum olarak nitelendirebiliriz.Adobe firması yakın zamanda açık kaynak yazılımlara destek verdiğini duyurdu ve bazı hizmetleri yayınlamaya başladı .Hali hazırda alternatif programlar da yok değil. Photoshop/Gimp, MS Office/Open Office karşılaştırması isteyen kullanıcıları bu dezavantajları ortadan kaldırabilir. Şahsen fikrimi söylemek gerekirse , Adobe Dreamweaver gibi bir programı Linux’de kullanmak istiyorum.Günümüzde faaliyet gösteren masaüstü yazılım firmaları büyük çoğunlukla Windows platformları için ürün geliştirmeye öncelik veriyor. Sebebi , tabiki tamamen duygusal.

3.Tüm avantajlarına rağmen hala Linux’un en büyük sorunu karşısında 90% gibi kullanım oranına sahip bir rakibi olması.Pastanın büyüğünü alan Microsoft tabi ki , yazılım sektörüne de istediği gibi yön verebiliyor. Gerek donanım uyumluluğu, gerekse yazılım standartları konusunda da tekel olmasının avantajlarını da sonuna kadar kullanıyor.Geçtiğimiz ay içinde bunun en basit kanıtı olarak OOXML olayına şahit olduk.

4.Linux sistem ve donanım uyumsuzluğu konusunda da epey uğraştıran sorunlarla karşılaşabilirsiniz. En basitinden Windows işletim sisteminde kolayca kurup kullanabildiğiniz web kameranızı , aynı kolaylıkla Linux’de kullanamayabilirsiniz.Yine de bu konuda yukarda bahsettiğim destek forumlarında fazlasıyla yardım bulabilirsiniz. İlk başlarda en basit sorunlarda bile bu forumlara başvuracağınızı bilmeniz faydalı olur.

Kaynak Site: http://www.serpito.com

Derleyen:TRWE_2012

TRWE_MMXII
YAZILIM EDİTÖRÜ (Alaydan Yetişme...!)
REASMCODERİNG
TRWE_2012-GET LINUXMASTER#>_
Follow me, you won't regret it ....!
Alaydan Yetişme PC Kullanıcısı

Birşeyin doğruluğuna inanıyorsanız, sonuna kadar savunun......! Eğer savunduğunuza inanmıyorsanız, işte o zaman siz SAHTEKAR'sınız demektir.

Kullanıcı avatarı
trwe
Moderator
Moderator
Mesajlar: 9639
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Orion Takımyıldızı-Bertuna Planet

Re: Linux Vs Windows (Sebepler-Sonuçlar)

Mesaj gönderen trwe »

Karşıt Görüş :

. Windows pahalı değil. Neden mi? Windows kullanıcılarının büyük çoğunluğu windows’a tek kuruş ödemiyorlar. Bunun doğru olduğunu iddia etmiyorum. Bununla birlikte gerçek 🙂

. Aslına bakarsan linux’ta herşeyin ücretsiz olduğu tam olarak doğru değil. Linux ortamında çalışan ücretli uygulamalar da var. Hatta ücret ödeyip satın alabileceğiniz linux dağıtımları da bulunuyor.

.Destek ve forum konusunda haklısın. Linux dünyasında kendinizi asla yalnız hissetmezsiniz. Her sorununuzun bir çözümü bir yerlerde vardır.

. Güncellemeler değil de… linux’un en sevdiğim özelliği paket yöneticisi (örneğin ubuntu’daki Synaptics Package Manager) — Herhangi bir uygulamaya ihtiyacınız varsa paket yöneticisinde bir karşılığı büyük olasılıkla bulunur.

.Virüs gerçekten sorun değil. Hadi diyelim internetten yanlışlıkla bir program indirdiniz. Bu programı make ya da build etmeden çalıştırmanıza olanak yok. Yani gerçekten azmetmedikten sonra linux’unuza virüs bulaştıramazsınız.

. Program kısıtlaması için tek kelime: “wine”.
Wine kullanarak Adobe’un pek çok programını rahatlıkla linux ortamında çalıştırabiliyorsun. wine’ın yeterli olmadığı durumlarda ise bir windows sanal makinesi kurup, windowsa özel programlarınızı orada çalıştırabilirsiniz.

…,

Aslında her şey

* biraz merakla
* biraz da alışkanlıkla ilgili.

Aslında daha çok da “alışkanlıklar” ve “değişim isteği” ile.

Internet Explorer kullanmayı bırakıp Firefox’a alışmanın bile ortalama bir kullanıcı için aylar alabileceğini düşünürsek, işletim sistemini değiştirme kararı almak ve bu kararın arkasında durmanın ciddi bir süreç olduğunu görebiliriz.– Linux’ta word, excel, powerpoint vs. dosyalarını açabilir ve düzenleyebilirsiniz.

– Linux’ta internette gezinebilirsiniz.

– Linux’ta video / DVD izleyebilir, müzik dinleyebilirsiniz.

– Linux’ta görsel tasarım yapabilir; eğer DJ’seniz mix/remix vb yapabilirsiniz.

– Windows ortamında çalışan tüm programların linux alternatifleri bulunuyor.

… Bu arada çok eğlenceli (platform, rpg, 3d shooter vb.) linux oyunları da var oynayabileceğiniz. Üstelik bu oyunlar özgür yazılım, yani serbestçe oynayabilirsiniz.
TRWE_2012-GET LINUXMASTER#>_
Follow me, you won't regret it ....!
Alaydan Yetişme PC Kullanıcısı

Birşeyin doğruluğuna inanıyorsanız, sonuna kadar savunun......! Eğer savunduğunuza inanmıyorsanız, işte o zaman siz SAHTEKAR'sınız demektir.

Kullanıcı avatarı
AgaBey123
Kilobyte2
Kilobyte2
Mesajlar: 369
Kayıt: 20 Tem 2017, 21:47

Re: Linux Vs Windows (Sebepler-Sonuçlar)

Mesaj gönderen AgaBey123 »

trwe yazdı:
31 Ağu 2018, 23:01
… Bu arada çok eğlenceli (platform, rpg, 3d shooter vb.) linux oyunları da var oynayabileceğiniz. Üstelik bu oyunlar özgür yazılım, yani serbestçe oynayabilirsiniz.
Alıntıladığım kısma değinmek istiyorum. Yakın zamanda Steam isimli oyun platformunda Linux'un oyun desteği artırıldı ve artık çoğu oyun Linux'ta oynanabiliyor. Tabi donanım sürücüleri ne kadar oyun oynamaya izin verir bilmiyorum.
Boş zaman yoktur boşa geçen zaman vardır.

Cevapla