Linux Deepin Casus Yazılımmış !

Linux ve Unix tabanli isletim sistemlerini hep beraber tanıyıp öğreneceğiz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
shampuan
Gigabyte1
Gigabyte1
Mesajlar: 1985
Kayıt: 13 Tem 2018, 17:11

Linux Deepin Casus Yazılımmış !

Mesaj gönderen shampuan »

Hiçbir sistemin/yazılımın güvenli olduğunu zaten düşünmüyorum. Günümüzde kullanıcı mahremiyeti yasalar ile yok edildi. Çoğu yazılımın kullanıcıları takip edip verilerini satarak gelir eldesi sağladığını artık çoğumuz biliyoruz. 2012'deki “Ubuntu skandalı”ndan sonra başta benim gibi çoğu kullanıcı, linux'a da, antivirüslere de*, firmalara da lanet eder oldular. Bir rahat yok arkadaş! Oğlum bana sormadan ne diye dikizliyorsun beni?

Girdiğiniz çoğu sitelerde de size bir pop-up metin açılır ve şunu yazar:
"Çerezlerinizi size daha iyi hizmet edebilmek yalanıyla topluyoruz haa ona göre. ---> ANLADIM"

Anladıma basarsınız ve gezinmeye devam edersiniz. Bassanız da basmasanız da sayfayı ziyaretinizle beraber o gün neler yaptıysanız, hangi sisteleri gezdiyseniz, arama motoruna neler yazdıysanız hepsini alırlar. Bu terbiyesizlik umarım birgün hekırların çıldırıp heryere saldırmasıyla son bulur. Umut işte benimki...

Resim

Yukarıdaki resim gittigidiyor sitesinden çekildi ve hiçbir oynama yapılmadı. Arama kısmındaki yazıya bakın. Oradaki yazıyı ben yazmadım! Kendisi öyle çıktı...

Bundan aylar evvel, maykıl ceksının bir parçasını aramıştım. Buldum da. Fakat aylar sonra internette yaptığım bir aramada, sitede nasıl bir bug oluştuysa kendilerini birden bire ele verdiler. Google arama motoruna birşey yazacakken anam! Bir de baktım daha yazıma başlar başlamaz oluşan listede micheal jackson .... Mp3 indir SSD harddisk satın al gibi birşey çıktı!

Mp3 indir.... SSD disk...

Anlamadım tabii. Nedir ne değildir diye meseleyi araştırırken sorunu bulmam uzun sürmedi. Maykıl’ın şarkısını aradığım gün, gitti gidiyor sitesinden SSD fiyatlarına da bakmıştım. Arama geçmişimi hoooop kaydetmiş.

Az evvel sıkıldım. Biraz internette gezeyim dedim. Aklıma yıllar evvel denediğim dağıtım, Linux Deepin geldi. Anasayfasında öne çıkan başlıklarda bir ifade dikkatimi çekti: “Linux Deepin Casus Yazılımdır” diyordu başlıkta. Açıp okudum.

Linux Deepinin anasayfası dağınıktır. Forum başlıkları haberler birbirine geçmiş durumda gördüğü kadarıyla. Başlığa tıkladıktan sonra açılan sayfa bir sohbet bölgesi gibi bir yere açıldı. Bir kullanıcının iddiası ve verdiği youtube video linki var. Videoyu izlemedim. Ama uzun süre hiç yanıt gelmemiş gibi görünüyor geliştiricilerden. Sonunda da birisi haklı nedenler öne sürüyor uzun uzun.

En son yanıt veren kişi de yine de bunun doğru olmadığını söylüyor. Konu şu: senden gizlice seni takip ediyormuş deepin. Buyrun:
https://bbs.deepin.org/forum.php?mod=vi ... 293&extra=

Olay doğru mu değil mi; yoksa ben mi büyütüyorum, o önemli değil. Sizleri haberdar etmek istedim.

Esen kalın.
---------------------------------------------------
*Antivirüs firmaları da sizi takip ediyor.

Kullanıcı avatarı
AgaBey123
Kilobyte2
Kilobyte2
Mesajlar: 349
Kayıt: 20 Tem 2017, 21:47

Re: Linux Deepin Casus Yazılımmış !

Mesaj gönderen AgaBey123 »

Bununla ilgili bir haberi önceden görmüştüm. Ama bana göre Deepin casus yazılım olma ihtimali düşüktür.
Boş zaman yoktur boşa geçen zaman vardır.

Cevapla