Linux Sistemlerde DEFRAG Nasıl Yapılır?

Linux ve Unix tabanli isletim sistemlerini hep beraber tanıyıp öğreneceğiz.
Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte3
Petabyte3

Re: Linux Sistemlerde DEFRAG Nasıl Yapılır?

Mesaj gönderen trwe »

Tamam o zaman. SSD'ye defrag işlemi uygulamayayım. HDD'ye bir ara defrag yapabilirim.

Bir şeyi merak ettim şimdi. Defrag işlemi tam olarak nasıl bir şey? Dosya türüne (ext,ext4,ntfs,fat,fat32) bağlı bir şey midir? Örneğin Windows üzerinden defrag yapmam ile Linux üzerinden defrag yapmam arasında ne gibi farklar olabilir?
Bu soruna çok kısa net cevap vereceğim.

Defrag:Bölünmüş önyükleme dosyalarını, veri dosyalarını ve klasörleri yerel birimlerde bulur ve birleştirir.Dosya sistemlerine bağımlıdır.Aynı sistemin farklı türlerinde defrag işlemi de farklır.Mesela NTFS sisteminde defrag isşlemi, FAT32 sisteminde daha verimlidir.Çünkü NTFS TB düzeyinde sistem birleştirmeye için verirken,FAT32 en fazla 64GB kadar disklerin birleştirmeye izin verir.

TRWE_2012
TRWE_2012-GET LINUXMASTER#>_
Follow me, you won't regret it ....!
Alaydan Yetişme PC Kullanıcısı

Birşeyin doğruluğuna inanıyorsanız, sonuna kadar savunun......! Eğer savunduğunuza inanmıyorsanız, işte o zaman siz SAHTEKAR'sınız demektir.
Kullanıcı avatarı
AgaBey123
Kilobyte2
Kilobyte2

Mesaj gönderen AgaBey123 »

trwe yazdı: 14 Ara 2018, 22:24
Tamam o zaman. SSD'ye defrag işlemi uygulamayayım. HDD'ye bir ara defrag yapabilirim.

Bir şeyi merak ettim şimdi. Defrag işlemi tam olarak nasıl bir şey? Dosya türüne (ext,ext4,ntfs,fat,fat32) bağlı bir şey midir? Örneğin Windows üzerinden defrag yapmam ile Linux üzerinden defrag yapmam arasında ne gibi farklar olabilir?
Bu soruna çok kısa net cevap vereceğim.

Defrag:Bölünmüş önyükleme dosyalarını, veri dosyalarını ve klasörleri yerel birimlerde bulur ve birleştirir.Dosya sistemlerine bağımlıdır.Aynı sistemin farklı türlerinde defrag işlemi de farklır.Mesela NTFS sisteminde defrag isşlemi, FAT32 sisteminde daha verimlidir.Çünkü NTFS TB düzeyinde sistem birleştirmeye için verirken,FAT32 en fazla 64GB kadar disklerin birleştirmeye izin verir.

TRWE_2012
Teşekkür ederim. Şimdi daha iyi anladım.
Boş zaman yoktur boşa geçen zaman vardır.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Gigabyte1
Gigabyte1

Mesaj gönderen shampuan »

Flaş bellek ve SSDlere defrag yapılmasa daha iyi olur.
Defrag işleminin amacı, mekanik disklerin mekanik olmalarının neden olduğu bazı olumsuz sonuçların minimize edilmesidir.
Nedir bu olumsuz sonuçlar?
Dosyaların zamanla parçalanmasının neden olduğu yavaşlamalar
Dosyaların zamanla parçalanmasının neden olduğu harddisk gürültüleri.
Kullanıcı avatarı
AgaBey123
Kilobyte2
Kilobyte2

Mesaj gönderen AgaBey123 »

shampuan yazdı: 15 Ara 2018, 11:30 Flaş bellek ve SSDlere defrag yapılmasa daha iyi olur.
Defrag işleminin amacı, mekanik disklerin mekanik olmalarının neden olduğu bazı olumsuz sonuçların minimize edilmesidir.
Nedir bu olumsuz sonuçlar?
Dosyaların zamanla parçalanmasının neden olduğu yavaşlamalar
Dosyaların zamanla parçalanmasının neden olduğu harddisk gürültüleri.
Tamamdır. Teşekkür ederim. :)
Boş zaman yoktur boşa geçen zaman vardır.
Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte3
Petabyte3

Mesaj gönderen trwe »

Günceldir.

Birşeyin doğruluğuna inanıyorsanız, sonuna kadar savunun......! Eğer savunduğunuza inanmıyorsanız, işte o zaman siz SAHTEKAR'sınız demektir.
Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte3
Petabyte3

Mesaj gönderen trwe »

https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?ti ... ç_kılavuzu adresinde;

Disk birleştirme
Windows'ta geleneksel tipteki sabit disklerde (içinde yuvarlak disk plakları olan SATA gibi) zaman içinde dosyaların parçalanmasına bağlı olarak meydana gelen performans kaybını gidermek için bir disk birleştirme aracı bulunur. Kullanıcılar, arada sırada bu programı çalıştırarak disk birleştirme işlemi yapar. Ubuntu'da ise herhangi bir disk birleştirme aracı bulunmaz, çünkü disk birleştirmeye Windows'taki gibi ihtiyaç duyulmaz. Ubuntu ve diğer pek çok Linux dağıtımı Ext dosya sistemini kullanmaktadır. Ext biçimli bölümlerdeki dosyalar Windows'ta kullanılan NTFS ya da FAT gibi dosya sistemlerinde farklı bir dağılımla kaydedildiğinden parçalanma daha kayıt sırasında önlenmiş veya en aza indirilmiştir.

Hala insanları utanmadan kandırıyorlar.......!

TRWE_2012

Kullanıcı avatarı
shampuan
Gigabyte1
Gigabyte1

Ubuntu bir şirket dağıtımıdır.

Topluluk değil.

Son sürümlerde ubuntunun iyice **k çukuruna battığını kendi kullanıcıları dahi biliyor. Şu anda kullandığım Lubuntu 1604 64bitte, güncelleme alamıyorum. Alırsam fare çalışmıyor. Ayrıca wine da kuramıyorum. Saçma sapan hata mesajları ile geri dönüyor. İşin ilginç tarafı wine programı ubuntu yazılım deposunda yok! Harici olarak sitelere bakarak denediğim komutlar, iyice içine **çtı diyebilirim. Şu anda sistemde sadece linux yüklü, windows yazılımı deneyeceğim zaman deneyemiyorum. Bunun sorumlusu bizzat Ubuntu şirketidir. Yakında debiana geçeceğim ama bir türlü fırsatım olmuyor.

Konuya gelecek olursak, ayda bir defrag yapıyorum, hem de ubuntuya! Her yapışımda sistemimde ciddi şekilde performans artışı oluyor. O zaman ya bu ubuntucular ***tünden uyduruyor, ya da ben halüsinasyon görüyorum :?
Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte3
Petabyte3

Mesaj gönderen trwe »

shampuan yazdı: 07 Oca 2020, 18:24 Ubuntu bir şirket dağıtımıdır.

Topluluk değil.

Son sürümlerde ubuntunun iyice **k çukuruna battığını kendi kullanıcıları dahi biliyor. Şu anda kullandığım Lubuntu 1604 64bitte, güncelleme alamıyorum. Alırsam fare çalışmıyor. Ayrıca wine da kuramıyorum. Saçma sapan hata mesajları ile geri dönüyor. İşin ilginç tarafı wine programı ubuntu yazılım deposunda yok! Harici olarak sitelere bakarak denediğim komutlar, iyice içine **çtı diyebilirim. Şu anda sistemde sadece linux yüklü, windows yazılımı deneyeceğim zaman deneyemiyorum. Bunun sorumlusu bizzat Ubuntu şirketidir. Yakında debiana geçeceğim ama bir türlü fırsatım olmuyor.

Konuya gelecek olursak, ayda bir defrag yapıyorum, hem de ubuntuya! Her yapışımda sistemimde ciddi şekilde performans artışı oluyor. O zaman ya bu ubuntucular ***tünden uyduruyor, ya da ben halüsinasyon görüyorum :?
Öncellikle;

1.source.list dosyasını elle düzenlemeyi hiç düşündün mü? Mesela Ubuntu Resmi Depoları yerine Debian 9 Resmi Depolarını kullanabilirsin.Zaten ubuntu debian temelli.....Bu yöntemi ben bizzat Ubuntu + Debian Resmi Depolarını source.list dosyasına elle ekleyerek (Manuel Ekleme: Sistemi "root kullanıcısı" oturum açarak, Gedit ile normal kopyalama-yapıştır ile......)

2.Bu yöntemle fare'nin çalışmama sorunu çözdüğün gibi, yaklaşık 2 GB büyüklüğünde bir sistem yükseltmesi yapabilirsin.

3.Mesajında demişsin ki "Wine Ubuntu Depolarında Yok" ....Bu konuda yanılmaktasın sanırım.....Aşağıdaki ekran görüntüsünde ben Wine'nin bazı bileşenleri de kurduğum görülmekte......Kurduğum Wine sürümü 1.6..... Eğer sen Wine kurmak istiyorsan WineHQ Resmi Web Sayfasından en son sürümü (sanırım yanılmıyorsam 1.9 idi) tar.gz biçiminde indirip , sisteminde derleyip kullanabilirsin. (İtiraf etmeliyim bu derleme biçimdeki dosyalar en tehlikeli gördüğüm tip, en büyük sorun bağımlılıkların bulunması)

Resim

Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte3
Petabyte3

Mesaj gönderen trwe »

Topluluk değil.

Şu açılan konu belki fare kullananama sorununu çözebilir.
viewtopic.php?f=30&t=209143
viewtopic.php?f=30&t=209141
En son trwe tarafından 08 Oca 2020, 08:57 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte3
Petabyte3

Mesaj gönderen trwe »

Topluluk değil.

Debian Dağıtımına geçmeyi planıyorsan bu site sana yardımcı olacaktır.

http://forum.debian.org.tr/index.php

Kullanıcı avatarı
shampuan
Gigabyte1
Gigabyte1

Lubuntu 64 bit 1604te wine başta olmak üzere, avidemux da yok. Bunun gibi birkaç yazılım Lubuntu yazılım merkezinde yok. Ayrıca 64bite geçtiğimden beridir;

1-Peazip kurulumunda hata veriyor. Hatanın anlattığı şey bağımlılık eksikliği. O eksiği bulup kurmama rağmen daha farklı hatalarla geri dönüyor gdebi.

2-Kendi kendine sistem bildirim tepsisinde hergün uyarı çıkıyor. Bu uyarı güncellemeleri almam gerektiğini söylüyor. Güncellemeleri kontrol et kısmından kapatmama rağmen her gün çalışıyor. Ayrıca güncellemeleri aldırırsam fare çalışmıyor.

Farenin çalışması açısından yeninden riske giremem. Çünkü eski çekirdeğe dönmem çok uğraştırıyor. Ayrıca, yeni çekirdeklerde ciddi bir sıkıntı var. O linkteki tavsiyenin sorunu çözeceğine inanasım gelmiyor. Sorun ilk ortaya çıktığında farenin orta tekeri çalışmıyor, ama diğer fonksiyonları çalışıyordu. yeni bir çekirdek daha gelince, fareyi hiç görmemeye başladı. Fare dediğinde standart A4Tech USB fare. Özel oyun faresi değil.

Şimdi riske girip o anlatılanları yapsam, olmasa, eski açtığım başlık var orada eski kernele dönerek çözüyordum. Faresiz şekilde o başlığı aramak, bulmak, komutları uygulamak, eski kerneli kaldırıp, GRUBU yeniden kurmak bir mesele, gel sırtımı kesele...

SONUÇ: BU LİNUXCULAR BU İŞİ BİLMİYOR.
aski19
Bit
Bit

Mesaj gönderen aski19 »

Öncelikle Mehaba,
Forumda yeni başladım. Bir katkıda da ben bulunmak istiyorum...Bildiğim kadarı ile SSD Diskler de Defrag yapılmaz...Hem gerek yoktur, hemde diskin zarar görmemesi içindir.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Mesaj gönderen velociraptor »

Aramıza hoş geldin
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free
Kullanıcı avatarı
shampuan
Gigabyte1
Gigabyte1

aski19 yazdı: 04 Nis 2020, 22:39 Öncelikle Mehaba,
Forumda yeni başladım. Bir katkıda da ben bulunmak istiyorum...Bildiğim kadarı ile SSD Diskler de Defrag yapılmaz...Hem gerek yoktur, hemde diskin zarar görmemesi içindir.
Hoşgeldin.
SSD diskler pahalı olduklarından arşiv diski olarak kullanılamıyor. Ayrıca bizim gibi hala eski makine kullananlar var biz de mecburen bu işleme gerek duyuyoruz.
Ama evimdeki bilgisayarda SSD üzerinde Win8.1 var. Defragı unuttum diyebilirim.