Linux Sistemlerde DEFRAG Nasıl Yapılır?

Linux ve Unix tabanli isletim sistemlerini hep beraber tanıyıp öğreneceğiz.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Megabyte4
Megabyte4

Linux Sistemlerde DEFRAG Nasıl Yapılır?

Mesaj gönderen shampuan » 25 Tem 2018, 21:51

Harddisklerde "fragmentasyon" da denilen "parçalanma" olayı, bilgisayarların performansına az ya da çok etkiyen bir olaydır. Buna neden olan durum, sürekli birşeyler kaydedip-silme işlemidir. Sıkça yapılan bu tip işlemler neticesinde silinen eski dosyanın arkasında bıraktığı boşluğa yeni kaydedilen dosya konmaya çalışırken, yer yetmediğinde dosya bölünür ve bir kısmı da başka bir yere yazdırılır. İşte bu işlemler, disk üzerindeki dosyaların fragmente olamsına, yani neden Türkçe kullanmıyorsak, "parçalanmalarına" neden olur. Bu parçalanma; sistem bir dosyaya ulaşmaya çalışırıken;

-Disk kafasının aşırı aktivite göstermesine
-Diskin gürültülü çalışmasına
-Disk ömrünün daha hızlı kısalmasına
-Ve dosya okuma-yazma süresinin, ayrıca 4K hızı adı verilen dosyaya erişim hızının düşmesine neden olur.

Bu olumsuzlukların giderilmesi için, "defragmentation - disk birleştirme" işine başvurulur. Bu iş için piyasada ücretli, ücretsiz, özgür yazılımlar bulunmaktadır. Bu yazılımlardan herhangi birisi ile yapılacak bir disk birleştirme işlemi, dağınık dosyaların birleştirilmesi ile disk performansının artmasına yardım eder.

Linux forumları genellikle ezber bilgileri çok içeririler. Bunu kötülemek için söylemiyorum. Oralarda "paylaşımcılık" esasına göre hareket edildiği için, veriyi paylaşan kişiye saygıyla yaklaşılır ve verdiği bilgi içerisinde yanlışların olabilmesi ihtimali neredeyse unutulur. İşte yıllardır yerli ve yabancı linux forumlarındaki "linuxda defrag işlemine gerek yoktur; linux öyle bir sistemdir kiii, yani linux öyle bir şeydir kiiiii, diski çok verimli kullanır, o yüzden linux kullanan bizler..." gibi klasikleşmiş açıklamalarla soru soran kişiye istemeden yanlış bilgi verirler.

Bundan kısa bir süre önce okuduğum bir makalede, bir japon araştırmacının bizzat yaptığı testlerde,

- linux tarafında da dosya parçalanmalarının sistem performansını etkileyebileceği,
-şahsen yaptığı bir disk birleştirme yazılımının bu işi başarıyla gerçekleştirdiği,
-birleştirme (defragmentation) işlemi neticesinde toplam sistem performansının yüzde 20 ila 30 aralığında iyileştiği ortaya çıktığını okudum.

Üstelik işin ilginç tarafı, bu program bundan yıllar evvel çoğu dağıtıma eklendiği halde (çok eski sürümlerden beridir kernel içerisine konmuş), hala forumlarda yanlış bilgiler devam etmektedir. Yani var olan bir program var, ama "linux tarafında defrag işlemi yok, zaten linux bilgisayarınızı yavaşlatmaz, verimli kullanır" inancıyla kullanıcılar yanıltılıyor.

"Eeeeh çok uzattın hadi açıkla".

Peki, olay basit: e4defrag /location komutu, linux partisyonunuzu birleştirme komutudur. "location" teriminin yerine disk adınız gelecektir.
Bunun için önceden gparted yazılımı ya da ilgili terminal komutu ile, linux partisyonunuzun buluduğu kısmı sda-kaç ise bulmalısınız. Daha sonra yine terminalde;

(Dikkat: birleştirme işlemi öncesinde internet bağlantınızı kesin, açık tüm programlarınızı işlerinizi kaydedip çıkın, hiçbir iş yapmayın)

Kod: Tümünü seç

e4defrag /dev/sda2
komutunu girecek ve ENTER yapacaksınız. Koddaki sda2 ifadesi benim kullandığım harddiskteki linux kurulu bölge oluyor. Sizinki hangisi ise... yukarıda açıkladım.

Bu komut sonrasında sistem biraz duraklar. Hiçbirşey yapmıyor zannedebilirsiniz ama bekleyin. HDD ışığınızın aktif olduğunu göreceksiniz, Hiçbirşey yapmayın. Biraz sonra işlemin başladığını göreceksiniz. İşlem bitiminde sisteminizi yeniden başlatıp işlerinize devam edebilirsiniz.

Biraz riskli olabilir ama bu işlemi root olarak da deneyebilirsiniz. Bakın, yapın demiyorum, ben yaptım, yeniden başlatmada sistem uzun bir çekdisk işlemi yürüttü; neticede sistemimi komple uçurabilirdim. Bunu neden yaptım? Çünkü root olmadan yapımca işlem çok kısa sürüyor ve sanki halk arasındaki tabirle "yalam-şap" gel-geçir bir işlem oluyordu. Root ile denememde işlem muazzam uzun sürdü ve beni tatmin etti diyebilirim.

YUKARIDA ANLATTIĞIM İŞLEM SADECE LİNUX EXT-4 TÜRÜ PARTİSYONLARDA KULLANILIR.

NTFS için disk birleştirme işlemi:

Bunun için önce root olmanız gerekir, ki NTFS partisyonunda özel işlem yürütmek için tam erişim yetkiniz olsun.
Önce:

sudo su

ENTER yapılır, parola girilir.
DİKKAT: bu işlem, sisteminizi harici ve dahili saldırı ve yanlışlıkara karşı savunmasız kılacaktır.

fsck -t ntfs --kerneldefrag /dev/kaçıncı sda ise o
komutunu giriniz ve ENTER deyiniz. Yukarıdaki komutta kaçıncı sda ise o ifadesinin ne olduğunu anlatmama gerek var ise bu işi bırakınız :D Tamam tamam şaka. Herhalde anladınız.

İşlem bitiminde terminale komutu verin ve tekrar aynı komutla çıkın. Bitti gitti geçmiş olsun.
Yararlandım:
https://www.hecticgeek.com/2012/10/defr ... ag-ubuntu/
Özgür kullanımlar.
En son shampuan tarafından 03 Ağu 2018, 21:32 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte3
Petabyte3

Re: Linux Sistemlerde DEFRAG Nasıl Yapılır?

Mesaj gönderen trwe » 25 Tem 2018, 22:37

Valla böyle bir şey arıyordum yabancı forumlarda ama yakında imiş sağ olasın hemen bunu arşive katıyorum ve uygulayacağım bir defrag manyağı olarak.....
TRWE_2016
FEDAKARLIK OLMADAN ZAFER OLMAZ....!
-----------------------------
LINUXMASTER 2018
ZAFER'E GİDEN YOL,FEDAKARLIKTAN GEÇER...!
BATTALGAZİ 2023
Heaven to My Friend, Hell to My Enemy ....!

Kullanıcı avatarı
shampuan
Megabyte4
Megabyte4

Mesaj gönderen shampuan » 25 Tem 2018, 22:56

Birşey değil hocam özgür kullanımlar.

Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte3
Petabyte3

Mesaj gönderen trwe » 25 Tem 2018, 23:02

shampuan yazdı:
25 Tem 2018, 22:56
İsteyenler aşağıdaki linkten pdf biçimine ulaşabilirler.Tarafımdan pdf 'ye çevrildi.

Link:

https://www.dosyaupload.com/mnvY
TRWE_2016
LINUXMASTER 2018
BATTALGAZİ 2023

Kullanıcı avatarı
shampuan
Megabyte4
Megabyte4

Mesaj gönderen shampuan » 25 Tem 2018, 23:11

trwe yazdı:
25 Tem 2018, 23:02
shampuan yazdı:
İsteyenler aşağıdaki linkten pdf biçimine ulaşabilirler.Tarafımdan pdf 'ye çevrildi.

Link:

Ha bu iyi bir fikir arşiv yapanlara yarayacaktır ben bile indirdim teşekkürler. :)

Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte3
Petabyte3

Mesaj gönderen trwe » 25 Tem 2018, 23:38

shampuan yazdı:
25 Tem 2018, 23:11
trwe yazdı:
25 Tem 2018, 23:02
shampuan yazdı:

Link:

Ha bu iyi bir fikir arşiv yapanlara yarayacaktır ben bile indirdim teşekkürler. :)
Yazı Tipi olarak Nokia S60 TR kullanıldı.Cep Telefonumda kullandığım sistem yazı fontu.....
TRWE_2016
LINUXMASTER 2018
BATTALGAZİ 2023

Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte3
Petabyte3

Mesaj gönderen trwe » 02 Ağu 2018, 22:50

e4defrag /dev/sda2
komutu yapısı gerçekten işe yaramakta....Sistemi %45 oranında hızlandırdı.Programlar daha hızlı tepki veriyor.Sistem hataları minimum seviyede.....Ayrıca linux'da birleştirme olmaz diyen kendini beğenmiş çakma linux'çulara (ubuntuforumtürkiye) bu geribildirim bir KAPAK.....! olsun...
En son trwe tarafından 03 Ağu 2018, 14:20 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
TRWE_2016
LINUXMASTER 2018
BATTALGAZİ 2023

Kullanıcı avatarı
shampuan
Megabyte4
Megabyte4

Mesaj gönderen shampuan » 02 Ağu 2018, 23:17

Biz yine de ona buna laf atmak için değil de bildiğimizi uygarca paylaşmak için çalışalım boşver. Herkes kendine haklı. Sonra sadece o site değil birçok yerli ve yabancı forum ve blokta aynı yanlış bilgiler paylaşılıyor. Kulaktan dolma bilgilerle linux fanatizmi ortaya çıkıyor farkında olunmadan. Linux sistemini rekabet aracı olarak görüyorlar....

İşe yaradığına sevindim. Bende kısmen işe yaradı. Elimdeki sistem zaten hafif. Diğer sistem ise SSD üzerinde kurulu. Bu nedenle aradaki hız farkını zoraki farkedebildim. Şayet fazlaca program kur/kaldır yapıyorsan sende fark bariz bir şekilde göze batacaktır. Keşke bu programı GUI olarak sunsalar. Windowtaki UltraDefrag yazılımı gibi blokları görebilsek.

Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte3
Petabyte3

Düzeltme Ve Karşı Cevap Hakkı.....

Mesaj gönderen trwe » 03 Ağu 2018, 14:19

Düzeltme

e4defrag /sda2
komut yapısı sistemde bash shell hatası vermekte komutun doğru kullanımı ise şu şekildedir.

e4defrag dev/sdaX
(X burada sizin ana diskinizin 1,2,3.... (n+1).bölümünü göstermektedir.)

Cevap Hakkı:
Cümlesindeki "uygarca" sözcüğü bana pek itici geldi.Yani gerçeklerden kopuk herşeyi olumlu gösteren paylaşım yapılınca Uygar oluyorsun, ama gerçekleri tüm ayrıntılarıyla ve hedef göstererek yaptığında "Uygar" olmuyor , barbar mı oluyoruz. (Uygar kelimesinin karşıtı Barbar kelimesidir.)

Evet bu forum (ubuntuforumtürkiye) sitesini DÜŞMAN ve Fetocü Zihniyetsel Yapıı olarak görmekteyim.İnsanları bir işletim sistemi üzerinden ayrıştırmaya çalışan 3.sınıf bir web sitesi oluşumu.....Ve bunlarla mücadeleyi sanal alemin her ücrasında bireysel olarak yapmaya kararlıyım.Çünkü bunlar Türk Halkının ve Devletinin sanal dünyadaki fitne odaklı düşmanıdır.Düşmanla mücadele etmek sevaptır ve Allah'ın emridir.
TRWE_2016
LINUXMASTER 2018
BATTALGAZİ 2023

Kullanıcı avatarı
shampuan
Megabyte4
Megabyte4

Mesaj gönderen shampuan » 03 Ağu 2018, 18:41

Hocam meseleyi tamamiyle yanlış değerlendirmişsin sen... :) neyse.

Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte3
Petabyte3

Mesaj gönderen trwe » 03 Ağu 2018, 18:43

shampuan yazdı:
03 Ağu 2018, 18:41
Hocam meseleyi tamamiyle yanlış değerlendirmişsin sen... :) neyse.
Biraz bende olayları yanlış anlama huyu var idare et bu yaşlıyı...... :)
TRWE_2016
LINUXMASTER 2018
BATTALGAZİ 2023

Kullanıcı avatarı
shampuan
Megabyte4
Megabyte4

Re: Düzeltme Ve Karşı Cevap Hakkı.....

Mesaj gönderen shampuan » 03 Ağu 2018, 21:04

trwe yazdı:
03 Ağu 2018, 14:19
Düzeltme

e4defrag /sda2
komut yapısı sistemde bash shell hatası vermekte komutun doğru kullanımı ise şu şekildedir.

e4defrag dev/sdaX
(X burada sizin ana diskinizin 1,2,3.... (n+1).bölümünü göstermektedir.)
Bazı dağıtımlarda shell hatası verebilir.
Kaynak site:
https://www.hecticgeek.com/2012/10/defr ... ag-ubuntu/
Gavur kaç sene evvel anlatmış bak millet de öyle birşey yok diyo... Hey Allaam! :x

Bu linki bulamadığım için yazılma ekleyememiştim oraya da ekliyorum.

Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte3
Petabyte3

Mesaj gönderen trwe » 03 Ağu 2018, 21:07

e4defrag dev/sdaX şelinde kullanıldığında sorun çıkartmıyor.
TRWE_2016
LINUXMASTER 2018
BATTALGAZİ 2023

Kullanıcı avatarı
shampuan
Megabyte4
Megabyte4

Mesaj gönderen shampuan » 03 Ağu 2018, 21:09

Tamamdır denedim.
Evet, haklısın yolu belirtirken araya "/dev" parametresi gelmezse hata veriyor. Öyle tahmin ediyorum ki kaynak makalede bunu belirtmemesinin nedeni her linux dağıtımında harddisklerin dev ile ifade edilmemesi olabilir. Biliyorsun klasörlerin kullanım şekli ve bazen adları kullanılan temel dağıtımlara göre değişiyor. Debian-Ubuntu dağıtımlarında disk aygıtları "dev"(device) ile ifade edilir.

Bu arada defrag işlemi neticesinde bariz bir hızlanma oldu chromium daha hızlı başladı. Sanki daha atak çalışıyor sistem.

Ha unutmadan şunları eklemem lazım:
1-Gerek windosta gerekse Linux sistemlerde defrag işlemi yapmadan evvel mutlaka çöp temizliği yapın ki gereksiz dosyaları da birleştirmek için çaba ve zaman harcamamaış olun. Bleachbit kullanabilirsiniz ama root olarak çalıştırın.
2-Home dizininize girin. Ctrl-H kombinasyonu ile gizli dosyaları göstertin ve Home>.cashe oradan thumbnails klasörü içerisine erişip oradan large ve normal klasörleri içerisindeki küçük resimleri ctrl-A ile seçip tümünü silin. (Çöpten de silmeyi unutmayın)
3-Aynı şekilde Home>.thumbnails yoluna gidin(varsa) buradaki klasörlerin içindeki küçük resimlerin tamamını seçip silin. Sistemi kullana kullana burada tıklattığınız resim ve videoların öngörüntü(thumbnail) dosyaları birikerek zamanla çok yer kaplar, bunları silin. Bu iki işlemi bleachbit gibi yazılımlarla silemezsiniz bu yüzden elle yapın.
4-Terminal vasıtası ile eğer gerekmiyorsa eski paketlerinizi autoclean ve autoremove komutları kullanarak eski paketlerinizi, kullanılmayan paketlerinizi tamamen silin. Bu işlemi bleachbit ile de silebiliyorsunuz yine de elle yapın ne olur ne olmaz.
5-Çalışan tüm programlarınızdan kaydedip çıkın. Sadece masaüstünüzde olun ve o anda mümkünse birşey indirmiyor olun. Sadece sisteminizin arkaplan uygulamaları çalışıyor olsun; bunun zararı yok.

Daha sonra defrag işlemini uygulayın. Bitince isteğe bağlı olarak sisteminizi yeniden de başlatabilirsiniz.

Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte3
Petabyte3

Mesaj gönderen trwe » 03 Ağu 2018, 21:36

shampuan yazdı:
03 Ağu 2018, 21:09
Tamamdır denedim.
Evet, haklısın yolu belirtirken araya "/dev" parametresi gelmezse hata veriyor. Öyle tahmin ediyorum ki kaynak makalede bunu belirtmemesinin nedeni her linux dağıtımında harddisklerin dev ile ifade edilmemesi olabilir. Biliyorsun klasörlerin kullanım şekli ve bazen adları kullanılan temel dağıtımlara göre değişiyor. Debian-Ubuntu dağıtımlarında disk aygıtları "dev"(device) ile ifade edilir.

Bu arada defrag işlemi neticesinde bariz bir hızlanma oldu chromium daha hızlı başladı. Sanki daha atak çalışıyor sistem.

Ha unutmadan şunları eklemem lazım:
1-Gerek windosta gerekse Linux sistemlerde defrag işlemi yapmadan evvel mutlaka çöp temizliği yapın ki gereksiz dosyaları da birleştirmek için çaba ve zaman harcamamaış olun. Bleachbit kullanabilirsiniz ama root olarak çalıştırın.
2-Home dizininize girin. Ctrl-H kombinasyonu ile gizli dosyaları göstertin ve Home>.cashe oradan thumbnails klasörü içerisine erişip oradan large ve normal klasörleri içerisindeki küçük resimleri ctrl-A ile seçip tümünü silin. (Çöpten de silmeyi unutmayın)
3-Aynı şekilde Home>.thumbnails yoluna gidin(varsa) buradaki klasörlerin içindeki küçük resimlerin tamamını seçip silin. Sistemi kullana kullana burada tıklattığınız resim ve videoların öngörüntü(thumbnail) dosyaları birikerek zamanla çok yer kaplar, bunları silin. Bu iki işlemi bleachbit gibi yazılımlarla silemezsiniz bu yüzden elle yapın.
4-Terminal vasıtası ile eğer gerekmiyorsa eski paketlerinizi autoclean ve autoremove komutları kullanarak eski paketlerinizi, kullanılmayan paketlerinizi tamamen silin. Bu işlemi bleachbit ile de silebiliyorsunuz yine de elle yapın ne olur ne olmaz.
5-Çalışan tüm programlarınızdan kaydedip çıkın. Sadece masaüstünüzde olun ve o anda mümkünse birşey indirmiyor olun. Sadece sisteminizin arkaplan uygulamaları çalışıyor olsun; bunun zararı yok.

Daha sonra defrag işlemini uygulayın. Bitince isteğe bağlı olarak sisteminizi yeniden de başlatabilirsiniz.
Bu dedikleri evvel ki akşam yaparak sistemin dev/sda2 diskini birleştirdim.Bilmeyenler ve de linux'da defrag olur mu diyenlere tokat niteliğinden nitelikli cevap......
TRWE_2016
LINUXMASTER 2018
BATTALGAZİ 2023