Lunix Ubuntu Studio 16.04 L.T.S İşletim Sistemi Kurulumu

Linux ve Unix tabanli isletim sistemlerini hep beraber tanıyıp öğreneceğiz.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1
Teşekkür etti: 980 kez

Lunix Ubuntu Studio 16.04 L.T.S İşletim Sistemi Kurulumu

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

Merhaba Forumdaşlar Ve Misafirler

Bugün sizler'e uzun zamandır üzerinde çok düşündüğüm ve bir ihtiyaç halini alan (sordumnetforum'un bu konuda sabitlenmiş bir resimli kurulum anlatımları vat ama resimler uçmuş,yazılar kalmış....) ve eminim bir PC kullanıcının başvuru kaynağı olacak (ne zaman bir konunun sabitlenmesini talep veya rica etsem hep yönetimden(site adminden) ses çıkmıyor :) bende artık talepte etmiyorum,ama velociraptor bu resimli mesajı incelediği zaman TRWE_2012'in bu yankınmasına hak vereceğine eminim,neyse son söz adminindir.)

Son olarak resimlerin uçup gitmesini engellemek için bir de bunlardan müzikli sylat yapıp Youtube yüklenmiştir.

TRWE_2012
DÜZCE_AKÇAKOC_2016
En son TRWE_2012 tarafından 14 Nis 2017, 17:31 tarihinde düzenlendi, toplamda 6 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

Re: Lunix Ubuntu Studio 16.04 L.T.S İşletim Sistemi Kurulumu

bilgilendirme notu:

Evet oldu ama küçük bir sorun iki resim farkından tekrar etmişim. Lütfen kusura bakmayınız İnternet Cafe ortamı malum gürültü hat safada ve bir iki resimin yeri (Kurulum Ekranı 9, 8 olacak, 8 de 9 yani resimler yer değiştirecek)

TRWE_2012
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4952 kez

Mesaj gönderen velociraptor »

Eline sağlık , cafede bunları hazırladıysan helalin var
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

Evet burada hazırlandı (cafe) daha var ma malum kafe'de saatlik para yazıyor birazdan çıkacağım diğerleri daha sonra yükleyeceğim
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

hımm keşke evinde internetin olsaydı zor olur bu şekilde - sağolasın
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

Zaten zor oluyor ama bir kere söz verdik size bunlar yapıacak (TRWE_2012 HERZAMAN VERDİĞİ SÖZLERİN ARKASINDA OLMUŞTUR/OLACAKTIR.)

Şu lunix anlatımlarını bari sabit konu haline getirseydiniz iyi olacak ama son karar sizin.....!
Kullanıcı avatarı
tasiyici
Megabyte3
Megabyte3

Mesaj gönderen tasiyici »

Win 7 vardı üzerine ubuntu yükleyecegim cde sürucu var e sürücüsünü biçimlendirdim hatta 50 gb ayrı bir alan oluşturdum
Ama ubuntu yüklemede gözükmüyor boş olan alana yüklemeye çalışırken ön yükleme hatası verdi ölümcül bir hata dedi ve win 7 de açılmıyor neden acaba onarma yapın diyor ama ondada sorun oluştu diyor
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

tasiyici yazdı:Win 7 vardı üzerine ubuntu yükleyecegim cde sürucu var e sürücüsünü biçimlendirdim hatta 50 gb ayrı bir alan oluşturdum
Ama ubuntu yüklemede gözükmüyor boş olan alana yüklemeye çalışırken ön yükleme hatası verdi ölümcül bir hata dedi ve win 7 de açılmıyor neden acaba onarma yapın diyor ama ondada sorun oluştu diyor

Aynı sorunu bana çıkarttı.Bende Windows 7 Pro SP1 yüklü......

Yapmanız gerekenleri aşağıda adım adım açıklıyorum

1.Ubuntuyu kesinlikle USB flash önyükleyip kurmayınız.(size sözünü ettiğiniz sorunu çıkartıyor)

2.Ubuntu x64 sisteminin ISO uzantılı dosyasını klasik olarak bir DVD yazma programı ile(Örneğin; Nero,Asmpoo Burning Studio,Imgburn,) düşük hızda (misal dvd yazıcınızın maksimum yazma hızının 1/4 yani 32x yazma hızı bunun 32x *(1/4) = 8x hızı gibi tavsiyem en düşük 4x (standart yazma hızı)) ıso yu dvd ye yazdırınız.Bu yazdırmadan önce ilgili program ayarlarında "Doğrulama" diye bir seçenek arayınız ve etkinleştiriniz ki program dvd yazdıktan sonra orjinal ISO dosyasında dvd'deki veriyi doğrulasın.Bu size Ubuntu yükleme (önyükleme esnasında) sorun çıkıp çıkmayacağı hakkında bilgi verecektir.Eğer doğrulama esnasında program hata verirse ya ISO bozuktur.(Ubuntuyu sitesinden indirirken md5 verisini inceleyiniz hem sitede verilen değer ile indirğiniz dosyanın md5 değerini karşılaştırınız.(diyeceksiniz ki bunu nasıl yapacağız.Kolay elinizddeki WinRAR ile CRC 2 doğrulaması yaptığınız zaman zaten md5=CRC2 demektir.Veya internetten bu tip dosya doğrulaması yapan programcıklar bulabilirsiniz.)

3.DVD'li Ubuntu x64 sürünüze yerleştirip,sistemin DVD ön yüklemesini yapınız.

4.Ön yükleme ekranında "DİREKT ÖNYÜKLEME YAPMADAN" LİVE CD (ÖN İZLEME) RAM bloklarına yüklenmesine izin veriniz.Bu esnada sisteminizde harici hiçbir çevre birimi takılı olmasın.

5.Live DVD modunda Ubuntu Masaüstünde bulunan Ubuntu Install (CD SİMGESİ) YÜKLEYİP tekrar kurulumu yapınız.

6.Eğer Ubuntu disk bölümleme ile uğraşmak veya bilmiyorsanız,bırakın Ubuntu sizin yerinize Win7 bulunan bölümü tanısın ve diğer boş alanı kendisi biçimlendirsin ve kursun (muhtemlen eski dosyaların üzerine tektrar yazarak)

7.En son aşamada GRUB_INSTSALL (lunix Önyükleme Yöneticisi) yüklenecek sistemi Ubuntu konsol boot penceresi üzerinde açacaktır.

KURULU WİNDOWS 7 YANINDAN UBUNTUNUN KALDIRILMASI:

Şahsen buna hiçbir zaman ihtiyaç duymadım. (benim sistemimde bir kural vardır."BİR BÖLÜKTE BİR ASKER HATA YAPARSA TÜM BÖLÜK HATA YAPAR" ,sanırım ne demek istediğim anlaşılmıştır.)

Eğer sırp Ubuntu yüzünden Windows 7 ulaşılamıyorsa aşağıdaki video izlenebilir.

Yada "https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=34177.0" adresinden kullanıcı yorumlarına bakılabilir.

Benim Yöntemim ise şu olurdu (muhtelen)

WinTools Wizard Pro 9.1 ile sistemi cd önyükleyip Ubuntu olan bölümü silip daha Windows Yükleme Medyası ise Onar ile sistemi onarırım.

TRWE_2012
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

50 gb çok en fazla 20 gb işinzi görecektir.
Kullanıcı avatarı
tasiyici
Megabyte3
Megabyte3

win 10 kurdum sanal pc programı kurucam ondan sonra içine linux ubuntu kurucam programı öyle çözeyim
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

her zaman ihtiyatlı gitmek iyidir.bana sorarsanız Win10 kurupta sisteminizi heba etmeyiniz.Win10'da o kadar çok Microsoft cansus programcıkları var ki....!

Onun yerine Windows 7 veya Windows xp kurun daha iyi.....!
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

Ben bundan sonra Windows işletim sistemleri kullanmaktan vazgeçtim.Artık Lunix PC dünyasındayım.Ve şu anda her lunix kullanıcının başucu olacak bir youtube videosu hazırlıyorum.İçinde yok yok Komut (Terminal) eksenli bir video.......!

Bundan sonra "sordum'un Linux ve Unix tabanli isletim sistemleri bölümü üzerinde yoğunlaşacağım" Bıktım Windows'dan......!
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

Ayrıca Tüm Windowslar hazırladığım 4-5 videoyu ve detaylı komut satırı kullanımını (text sayfası olup site yöneticisine online tc dosya sunucundan iletilecek.Site yöneticisi isterse yayınlar isterse kendine saklar) youtube yayınladıkltan sonra tamamen lunix işletim sistemine yöneleceğim.Yeter artık 22 yıldır Windows kullanmaktan bıktım.Bu kararı almamda Microsoft'un sonu gelmeyen güvenlik önlemleri ve sistemlerinin giderek kötüleşmesi.

Bir başka neden de geçenlerde (1-2 gün) önce sağlam olan 1 TB toshıba diskindeki tüm verilerin Windows Defender tarafından habersizce silinmesi ve diski kullanılmaz hale getirmesi......! (bütün iso dosyalarını sildim Microsoft'un sadece lisanlı Windows xp/7 orjinal dvdler kaldı elimde.)

10 yıllık arşivim heba oldu......!
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Geçmiş olsun Microsoft İlallah dedirtti
Kullanıcı avatarı
tasiyici
Megabyte3
Megabyte3

bende gecicem ama photoshop ve tarzı programlar linuxda full olarak çalışırmı acaba bide adobenin audotion ses düzenleme programı bunları linuxda çalıştırırsam süper olucak