Manjaro 21.0 Ornara | XFCE

Linux ve Unix tabanli isletim sistemlerini hep beraber tanıyıp öğreneceğiz.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Manjaro 21.0 Ornara | XFCE

Mesaj gönderen velociraptor »

Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free
Kullanıcı avatarı
shampuan
Moderator
Moderator

Re: Manjaro 21.0 Ornara | XFCE

Mesaj gönderen shampuan »

Ooo sen linux paylaşır mıydın?

XFCE ideal bir masaüstü değil yalnız. İlk defa geçeceklere önermiyorum.
Eğer su akmıyorsa musluğu suçlamayı bırak; belki sular kesiktir.
Seni bildiğin şeyler zeki yapabilir ama, bilmediğin şeyler aptal yapmaz.
Suyu akmasa da, belki musluk senden daha akıllıdır.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Aslında pek paylaşmam karşıma çıkınca vereyim dedim , denemediğim bir linux
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free
Kullanıcı avatarı
shampuan
Moderator
Moderator

velociraptor yazdı: 13 Haz 2021, 02:56 Aslında pek paylaşmam karşıma çıkınca vereyim dedim , denemediğim bir linux
O halde şöyle kısaca bir iki kelime yazayım.

Manjaro, Arch Linux'tan geliştirilmiş bir dağıtımdır. Arch Linux ise, kendilerine "Archer-Okçu" diyen insanların kullandığı, kullanması çok zor bir dağıtım. Bu dağıtımın kurulum aşaması siyah ekran olarak gelir. Ne kuracaksan, komut gire gire kurarsın. Oldukça zorlu ve uğraştırıcı bir süreç olup, linux konusunda ileri düzey bilgi sahibi olmanı gerektirebilir.

Archer'lar içinden bazı insanlar, kullanıcı kitlesinin bütün bu zorlukları aşması açısından Arch Linux üzerinen yeni bir dağıtım yapmak istediler. Bu yeni dağıtımda kurulum görsel (GUI) destekli idi ve uğraşmamak için bazı şeyler otomatik ayarlanıyordu; aynen diğer dağıtımlar gibi. Böylece ortaya Manjaro çıktı.

Bugün Manjaro oldukça beğenilen popüler dağıtımlardan birisidir. Geniş bir kitle tarafından tercih ediliyor.

Ancak ben ve benim gibi, Linux'a Debian-Ubuntu tarafından başlamış insanlar için hala birçok sorun var. Nedir? Mesela komutlar. Ben yıllardır komut satırından bir program kuracaksam terminale şunu yazarım:

sudo apt-get install programadı ENTER
Password:***** ENTER

Fakat arch linux ve manjaroda şunun gibi yazılıyor:
Sudo apt yaourt -- hede hödö Programadı

Şimdi durum böyle olunca insan birçok şeyi yeniden öğrenmek zorunda gibi kalıyor. Dolayısıyla bir "çataldan" diğer çatala geçmek bu nedenle çok zordur.

Size verdiğim dağıtımlar haritasını hatırlayın. Debian ayrı yerde, Fedora ayrı yerde,.. hepsi ayrı temellerden geliştirilmiş. Böyle olduğu zaman en başta komutlar ve bunun gibi bazı durumlar değişir.

Herneyse, Manjaro oldukça bilinen ve linux kullanıcıları arasından önemli bir kullanım payına sahip bir dağıtımdır. Şahsen ben denemedim. Ancak hakkında güzel geri bildirimler var.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

shampuan yazdı: 13 Haz 2021, 09:53 Bu dağıtımın kurulum aşaması siyah ekran olarak gelir. Ne kuracaksan, komut gire gire kurarsın. Oldukça zorlu ve uğraştırıcı bir süreç olup, linux konusunda ileri düzey bilgi sahibi olmanı gerektirebilir.
Hah işte Küfrettiğim zihniyet tam olarak bu , bir dağıtımı bu şekilde ancak ve ancak MAL lar sunar.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Moderator
Moderator

Haklısın abi. Bu türden bir dağıtımı zaten eski yıllardan beri sunucu yönetiminde, güvenlik yöneticiliğinde falan çalışanlar kullanıyor. Son kullanıcının işi değil. Yani ta eskiden beri eli MSDOS'a değmiş, aynı yıllarda "işi gereği" linuxla çalışmış insanlar için problem değil. Zaten Arch dağıtımını yapanların asıl hedefi bu insanlar son kullanıcılar değil. Debian, Fedora, Ubuntu gibi dağıtımlar ise son kullanıcıya daha fazla hitab eder ve kullanımları full GUI tabanlı olduğundan kullanışlıdır. Ancak yine de uç sorunlar çıktığında son kullanıcılar bunları sizin yaptığınız araçlar gibi toollar kullanarak yapamaz.

Aslında sen skriptlerle komutlarla uğraşmayı seviyorsun. Bu linuxa bir sarsan yemin ediyorum uçurursun ortalığı. Debian veya istediğin bir linux dağıtımını müsait bir diske kurıp kurcalamaya başla bence. Ama sen bilirsin tabii.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Bunları kurcalayıp bıraklı uzun süre oldu mecburen Unix , linux , mac ... dersleri aldım , berlin teknikte
Kullanıcı avatarı
shampuan
Moderator
Moderator

velociraptor yazdı: 13 Haz 2021, 11:58
shampuan yazdı: 13 Haz 2021, 09:53 Bu dağıtımın kurulum aşaması siyah ekran olarak gelir. Ne kuracaksan, komut gire gire kurarsın. Oldukça zorlu ve uğraştırıcı bir süreç olup, linux konusunda ileri düzey bilgi sahibi olmanı gerektirebilir.
Hah işte Küfrettiğim zihniyet tam olarak bu , bir dağıtımı bu şekilde ancak ve ancak MAL lar sunar.
Şu saçmalığa bir bakar mısın?

Kod: Tümünü seç

https://www.silicone-forum.com/konu/arch-nasil-kurulur.429/
Yazana demiyorum kuruluş şekline diyorum.

Abii..
Sistem dediğin şeyi USB'den ya da DVD'den takar başlatırsın,
ileri ileri yaw tamam he dersin masaüstüne gelirsin.
Ne bileyim... :?:
Kullanıcı avatarı
esatiz
Moderator
Moderator

Mesaj gönderen esatiz »

:o Bu Linuxun terminalle kurulduğunu bilmiyordum :?: "Sıradan" bi kullanıcı böyle bir işletim sisteminin yanından bile geçmez. Kim uğraşacak o kadar kodla?
Unutmayalım ki: Tüm bilgisayarlar aynı hızda bekler!
Kullanıcı avatarı
shampuan
Moderator
Moderator

Son kullanıcı odaklı dağıtım yapanlar bunu bildiklerinden GUI tabanlı yapıyolar hatta windowstan daha kolay kuruluyor.

Arch linux son kullanıcı odaklı değil. Amaç başka.
Kullanıcı avatarı
feuer
Gigabyte1
Gigabyte1

Mesaj gönderen feuer »

Eskiden dos vardı o bile daha kolay bunların terminallerinden :)
Yaşamda en gerçek yol gösterici bilimdir.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Moderator
Moderator

Her ikisini de kullanmadım. Lakin bir yorum yapmam gerekirse, ben biraz hissiyat sorunu yaşayan bir insanım. Bunu size nasıl anlatabiliriiiiim... :?:
Ya şöyle anlatayım. FPS oyunlarını biliyorsunuz. A oyununu açtınız başladınız oynamaya. Ateş ederken bir hissiyat yaşarsınız. Çok eski oyunlarda kütük gibidir. Biraz eski oyunlarda biraz daha iyidir. Yeni oyunlarda çok daha iyidir.
İyidir olan ne?
Atış hissi diyorlar. Beyin, ekrandaki detayları yakalayıp yorumlarken, aynı zamanda bunları feedback olarak değerlendirir. Yani farenin sol tuşuna bastığında geri bildirim geç gelirse mesela bundan rahatsızlık yaşarsınız. Atış yaparken de ekranda gördüğünüz silah titreşimi, görüntüdeki değişimler falan beyin tarafından değerlendiriliyor. En mükemmel tasarlanmış oyun, en iyi atış hissini yaşatıyor. Bunun haricinde görüntü akışının mükemmelliği falan da önemli. İşte sesler falan hep birbirini mükemmel tamamlıyorsa, o oyun, tatmin ediyor, beyin tamam diyor herşey normal ve iyi.

Şimdi MS-DOS ve Linux'un terminalini kullanırken ben şöyle bir hissiyat yaşadım. Microsoftun terminali biraz daha robot gibi. Hissiz, duygusuz, standart ve de resmi gibi. Ama linux terminalini kullandığınızda verdiği tepkiler falan, böyle sanki insanla konuşuyormuşsunuz gibi. Biraz daha babacan, ya da arkadaş canlısı gibi geliyor.

Herşeyi unutun, tamam ben manyak olabilirim.

Linux sistemi normal GUI aracılığıyla kullanırken de tam tersi oluyor. Windows, birşeye tıklattığımda, birşeyi çalıştırdığımda şimşek gibi tepki veriyor. Beynim rahat rahat kendi işlevini yürütüyor. Ama linux tarafında böyle değil. Sanki arabayı el freni çekik unutursun zar zor hareket eder ya, biraz öyle bir hissiyat veriyor. Biraz uyuşuk, ne bileyim, yukarıdaki atış hissi açısından düşünün yolunda gitmeyen birşeyler var hissi veriyor. Yine de "toplam iş" bakımından bakıldığında güzel. Yani herkesin deneyimlemesi gereken birşey. Her zaman söylüyorum ve her zaman söylemeye devam edeceğim:

MAC mı buldunuz? Yapışın abi. Yok yeeav ben bununla napıcam demeyin. Öğrenin. Kurcalayın. Ömrün boyunca işine yaramaz, birgün bir durum olur hayat kurtarır.

Linux mu buldun? Yeeaa abi ben bunu ne yapıcam yeaa demeyin yapışın. Adamlar bedava dağıtıyor. Belli bir seviyeye kadar öğrenin. Ben öğrendim, birşey kaybetmedim.

Unix, öğrenin.

Android, öğrenin abisi.

Başka? Öğrenin abisi. Ne bulursanız.

İnternette geziyosunuz excell dersleri buldunuz adam seri video yapmış. Yapışın! O kaar önemli o kadar önemli birşey ki ancak öğrenmeye başladığınızda anlıyorsunuz. Programlama öğrenin, resim öğrenin demiyorum.......... :?: Aslında baktım da, onları da öğrenin :arrow:

Çenem düştü yine :lol:
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Gereksiz bilgi yoktur sadece zamanı gelmemiş bilgi vardır