Gizli bilgilere cazibeli erişim

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Gizli bilgilere cazibeli erişim

Mesaj gönderen uçs »

Resim

New York'lu bilişim uzmanı Thomas Ryan'ın tasarladığı kadın sanal karakter Robin Sage, geçtiğimiz ay Rusya'ya iade edilen Anna Chapman ve diğer ajanların yıllardır edinemediği ABD'nin gizli bilgilerine ulaşmayı başardı.

Dünyanın en önemli ve ünlü 'Etik Hacker’lerinden biri olarak bilinen bilişim uzmanı Thomas Ryan sosyal paylaşım sitelerinin hackerler ve ajanlar tarafından kolayca kötüye kullanılabileceğini ispatlamak için ilginç bir deneye imza attı. Sanal ortamda güzel ve başarılı bir kadın profili yaratarak bir ayda ABD’nin gizli bilgilerine ulaşmayı başardı. Thomas Ryan, Aralık 2009'da başlayıp Ocak 2010'na kadar sürdürdüğü bir aylık deneyin sonuçlarını geçtiğimiz hafta Los Angeles'ta düzenlenen ''Black Hat'' isimli hackerlik konferansında açıkladı.

Robin Sage'in sanal arkadaşları

New York'lu bilişim uzmanı Thomas Ryan'ın tasarladığı sanal karakter Robin Sage 25 yaşında, Massachusetts Teknik Yüksek Okulu mezunu, ABD Deniz Kuvvetleri'nin sanal güvenlik analisti, 10 yıllık meslek tecrübesine sahip Slavları andıran güzel bir kadın. Ancak Robin'le Facebook, Twitter ve Linkedin gibi sosyal paylaşım sitelerinde arkadaşlık kuran yaklaşık 300 kişinin onun sadece sanal ortamda varlık sürdürdüğünden haberi yok. Çünkü bu sitelerde diğer sanal arkadaşlıklar gibi Robin de hepsine cevap yazıp onlarla birçok fotoğrafını paylaşıyor. Robin'nin internet ortamındaki arkadaşları arasında ABD ordusu ve gizli servisi mensupları, güvenlik görevlileri ve Beyaz Saray hesabına çalışan bazı uzmanlar bulunuyor.

Amerikan askerleri, Pentagon, Amerikan gizli servisi bu tarz tehlikelere karşı tetikte olsa da Robin Sage kurmaca karakterine güvenmeleri uzun sürmemiş. Zira 'Sage' soyadı ABD ordusu ve özel kuvvetleri içinde en sert sınavlardan geçtiğini ifade eden özel bir isim.

Robin, bir aylık ömründe sanal arkadaşları sayesinde ABD hükümetine ait gizli bilgilere ulaşabiliyor. Bunlar arasında email ve banka hesaplarına giriş bilgileri de yer alıyor. Arkadaşlarının profillerini inceleyerek ABD güvenlik sistemindeki ilişkiler zincirini takip edebiliyor. Afganistan'da görev yapan ABD askerleriyle arkadaşlık kuruyor ve onların profil fotoğraflarını inceleyerek bulundukları koordinatları tespit edebiliyor.

Robin'in arkadaş olarak kazanmayı başardığı diğer önemli görevliler arasında bir milletvekili ABD Deniz Kuvvetleri Bilgi Merkezi Genel Müdürü ve Ulusal Ulusal Güvenlik Teşkilatı (NSA) çalışanları da bulunuyor.

Robin Sage'in cazibesi

Robin'in arkadaşlık teklifini reddedenler ise genç kadının profilinden şüphelenen bazı hackerler. Ancak bu sayı, arkadaşlık teklifini kabul edenlerin yanında önemsiz bir rakam olarak kalıyor. Robin'in tuzağına düşenlerin hemen hemen hepsinin erkek olması da bir tesadüf değil. Zira bilişim uzmanı Ryan, Robin'in profil fotoğrafını bir porno web sitesinden alıp kullanmış.


DW
Sor,Çünkü SORDUM dasın..

Cevapla