İşte uzaydaki o moleküller

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

İşte uzaydaki o moleküller

Mesaj gönderen uçs »

Resim

Bilim adamları, NASA’nın Spitzer adlı kızılötesi teleskopuyla futbol topu şeklinde uzayın en büyük moleküllerini keşfetti.

NASA’nın Spitzer adlı kızılötesi teleskopu 6.500 ışık yılı uzaklıktaki Ara takım yıldızındaki bir yıldızı görüntülenmeyi başarmıştı. Kanada’nın Western Ontario Üniversitesi’nde Jan Cami önderliğindeki ekip, NASA’nın teleskopundan elde edilen verilerden yıldızın çevresindeki kozmik tozdan oluşmuş Tc-1 bulutunun içinde karbon molekülleri keşfetti. Çalışmada futbol topu şeklindeki moleküllerin uzaydaki en büyük karbon molekülleri olduğu anlaşıldı.

Varlığı kanıtlandı

“Buckyballs” adı verilen bu moleküller, grafit, elmastan sonra karbon allotroplarının (aynı maddenin değişik biçimleri) üçüncü tipi oluyor. Toplar kürenin içinde 60 karbon atomonun birleşmesinden oluşuyor. 25 yıl önce dünyada labarotuvar ortamında üretilen bu moleküllerin başka bir ortamda varolduğu kanıtlananamamıştı. Keşifle karbon moleküllerinin uzayda varolduğu kanıtlanmış oldu. Profesör Cami, heyecan yaratttığını söyledi.

VETEKNOLOJİ
Sor,Çünkü SORDUM dasın..

Cevapla