CO2 Salınımını azaltan yeni katalizör

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

CO2 Salınımını azaltan yeni katalizör

Mesaj gönderen uçs » 23 Tem 2010, 11:47

Resim

Panasonic CO2 Salınımını azaltan yeni katalizör ile çevreci bir inovasyona daha imza atıyor.

Panasonic yeni geliştirdiği alkali metal bileşiği ile dizel motorların egzoz gazı işleme sürecinde maliyet ve enerjiden tasarruf sağlıyor.

Panasonic, dizel motorların saldığı egzoz gazındaki parçacık maddeyi[1] alkali metal bileşiği kullanarak ayrıştıran ve arıtan yeni bir katalizör geliştirdiğini ve numunelerin sevkıyatına başladığını duyurdu. Dizel motorların salınımlarına ilişkin düzenlemeler özellikle Japonya, ABD ve Avrupa’da giderek daha da bağlayıcı hale gelirken Panasonic’in dizel motorlu taşıtlar için düşük maliyetli ve enerji tasarruflu bir çözüm sunan bu yeni katalizörü pek çok olumlu beklentiyi de beraberinde getiriyor.

Panasonic şirketinin alt kuruluşu olan Panasonic Ecology Systems Co., Ltd. (Panasonic Ekoloji Sistemleri Ltd.) tarafından geliştirilen alkali bazlı katalizör, parçacık maddenin oksitlenmesini hızlandırıyor ve maddeyi platin kullanımına gerek kalmadan doğrudan ayrıştırıyor. Konvansiyonel platin bazlı katalizörlerinkine denk yanma performansını daha düşük bir ısıda sergileyen [2] yeni katalizör, platin bazlı katalizörün gerektirdiği ısıda kullanıldığında yanma hızını artırmasıyla da dikkat çekiyor. Panasonic’in bu inovasyonu sayesinde enerji tasarrufu artarken CO2 salınımı ve toplam maliyet düşüyor.

Panasonic, katalizörde yeni bir metal bileşiği kullanmanın yanı sıra katalizörün performansını maksimuma çıkaracak yeni bir katalizör kaplama teknolojisi de geliştirmiş bulunuyor. Alkali metal kullanan katalizörlerle ilişkilendirilen dayanıklılık sorununu çözecek yeni bir katkı maddesi de geliştiren Panasonic’in beklemede olan patentler de dahil olmak üzere Japonya’da 84 ve diğer ülkelerde 7 patent başvurusu bulunuyor.

Panasonic Elektronik Satış A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Shigeo Suzuki konuyla ilgili olarak şu yorumu paylaşıyor: “Panasonic olarak, kuruluşumuzun 100. yıldönümüne denk gelen 2018 yılında dünyanın 1 numaralı Çevreci İnovasyon şirketi olmayı hedefliyoruz. Doğa dostu endüstriyel çözümlere yaptığımız bu son katkı, insan yaşamına ve çevreye saygılı teknolojiler geliştirme hedefimiz çerçevesinde somut adımlarla ilerlediğimizin göstergesidir.”

[1] Dizel motor egzoz gazındaki parçacık madde.
Dizel motorların saldığı egzoz gazının içerdiği karbon bazlı ince maddeler. Bu maddeler dizel motorları tarafından salınan ve havayı kirleten siyah egzoz dumanının ana bileşenlerinden biridir.

[2] (Panasonic tarafından yürütülen deneylerde yaklaşık %20 daha düşük)

veteknoloji
Sor,Çünkü SORDUM dasın..Cevapla