Nokia da Apple'a kılıç kuşandı

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Nokia da Apple'a kılıç kuşandı

Mesaj gönderen uçs » 22 Tem 2010, 23:27

Apple'ın basın toplantısındaki açıklamaları sektör devlerini kızdırdı.Apple, geçtiğimiz hafta iPhone 4 ile ilgili olarak düzenlemiş olduğu basın toplantısında antenin elle kapatılması durumunda meydana gelen sinyal düşüklüğü sorununun sadece yeni cihaza özgü olmadığını belirterek, Samsung, BlackBerry, HTC gibi çeşitli model cep telefonlarını teste tabii tutmuştu.

Resim

Yayımlanan test videolarında ilgili cihazların antenleri elle kapatılıyor ve şebeke sinyalindeki düşüş gözlemleniyordu. Hatırlayacağınız gibi Apple'ın bu testine ve konuyla ilgili açıklamalarına çeşitli markaların yanı sıra BlackBerry üreticisi Kanadalı firma Research In Motion CEO'su Mike Lazaridis'ten tepki gelmişti. Bu sefer sektörün başka bir devi olan Nokia, Apple'a karşı kılıcını kuşandı.

Nokia CEO'sunun Apple'a cevabı

Nokia'nın cevabı;

"Anten tasarımı Nokia'nın yüzlerce telefon modelinde, yıllar boyunca kendisiyle rekabet içerisinde bulunduğu temel ve kompleks bir konudur. Firma, dahili antenler hakkında öncülerden biridir ki 1998 yılında piyasaya sürülen Nokia 8810, bu konuda reklamı yapılan ilk cihazdır."

Resim

"Nokia binlerce çalışanının emeğini kullanıcı tavırları dahil olmak üzere, insanların arama yaparken cihazlarını nasıl tuttuğunu, müzik dinlediğini ve Web'de gezinti yaptığını araştırmaya adadı. İnsanlar arasında bağlantı kurmaya -firma sloganı, Connecting People- odaklanmış bir firmadan beklediğiniz gbi, anten performansını dış görünüş ve diğer bütün çakışmaların üzerinde tutuyoruz."

"Genel olarak bir mobil cihazın/telefonun anten performansı 'sıkı tutmadan' etkilenebilir, ki bu da cihazın nasıl tutulduğuna bağlı olarak değişir. Bu da, Nokia'nın neden cihazlarını hayatın her durumunda kabul edilebilir bir performans sunduğunun sebebidir; örneğin, cihazın her iki elde tutulurken de performans düşüklüğü yaşatmaması gibi. Nokia, binlerce saat boyunca, kullanıcıların cihazı nasıl tuttuğu ve hangi tasarımların buna izin verebileceği konusunda çalıştı. Buna antenin hangi bölümde duracağı ve mekanik tasarımdaki materyallerin titiz seçimi de dahil." diyor.

Yani, Nokia'ya göre problem Apple'ın iPhone 4 antenini rahatlıkla elin temas edebileceği bir yere koyması. Ne diyelim, herhalde Apple kullanıcılarından telefon tutuş alışkanlıklarını değiştirmelerini istiyor!..

cnet
Sor,Çünkü SORDUM dasın..Cevapla