İnsansız hava aracı lazerle düşürüldü

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

İnsansız hava aracı lazerle düşürüldü

Mesaj gönderen uçs » 20 Tem 2010, 14:31

Resim

Füze, radar ve havacılık sistemleriyle tanınan ABD'li Raytheon firması, bir insansız hava aracını uçaksavar lazer silahıyla düşürmeyi başardı.

Şirket, Lazerli Yakın Mesafe Silah Sistemi (CIWS) adı verilen uçaksavarı, İngiltere'nin Hampshire bölgesinde düzenlenen Farnborough Uluslararası Havacılık Fuarı'nda tanıttı. Tanıtım kapsamında bir insansız hava aracını düşüren ileri teknoloji ürünü silahın, Mayıs ayından bu yana test edildiği bildirildi.

Raytheon yetkilileri, topçu sistemlerin yanında da kullanılabilen lazer silahının tek bir atışta 50 kilovatlık ışın gönderebildiğini, insansız hava araçları, roketler, havan topları ve küçük gemilere karşı etkili olabileceğini açıkladı. Raytheon Missile Systems İkinci Başkanı Mike Booen, Hampshire'da gösterdikleri silahın lazer teknolojisinin geliştirilmesi adına büyük bir adım olduğunu söyledi. Booen, lazer silahının ABD, İngiltere ve NATO gemilerine monte edilmekte olduğunu kaydetti.

Jane's Defence Weekly editörü Peter Felstead, CIWS'in, lazerlerin askeri amaçlara hizmet etme noktasında bir dönüm noktası olduğunu belirtti. Felstead, "Tamam, vurulan insansız hava aracı zırhlı değildi, çok da hızlı hareket etmiyordu ama yine de alevler içinde düşüşüne şahit olduk" dedi.

İcat edildiği 1960'lardan bu yana lazerin silah olarak kullanılması tartışılıyor. Ancak bugüne kadar sadece kimya alanında faydalanılan 'katı haldeki' lazerler, daha önce hiç askeri amaçla kullanılmadı. 38 ülkenin katıldığı Farnborough'daki fuar, 25 Temmuz'a kadar sürecek.

veteknoloji
Sor,Çünkü SORDUM dasın..Cevapla