Apple iPhone 4 toplantısı ve RIM'ın şok cevabı!

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Apple iPhone 4 toplantısı ve RIM'ın şok cevabı!

Mesaj gönderen uçs » 20 Tem 2010, 11:53

Apple'dan iPhone 4 çözümü geldi. BlackBerry üreticisi RIM ise Apple'ı fena suçladı.Kuşkusuz Apple zor bir dönemden geçiyor. iPhone 4'te kendisini gösteren sinyal zayıflığı problemi, şirketin epeyce bir başını ağrıttı. Hatta firma, 16 Temmuz Cuma günü bir basın toplantısıyla iPhone 4'e yöneltilen iddiaları, istatistiklerle yanıtladı.

Toplantı boyunca, hangi cep telefonunun anten bölgesini kapatırsanız kapatın, o cihazda sinyalin azalacağına dikkat çekildi. Bu doğrultuda da, Apple'ın yapmış olduğu test videoları yayımlandı. Toplantının başında, sunumu yapan firma CEO'su Steve Jobs'ın tam arkasındaki ekranda "We're not perfect," yani "Mükemmel değiliz" ibaresi yer aldı; hemen akabinde ise "Telefonlar da mükemmel değil."

Resim

Steve, az önce de belirttiğimiz gibi, antene dokunulması durumunda meydana gelen sinyal dalgalanmalarının sadece iPhone 4'e özgü bir şey olmadığını ve hangi cihazda bunu yaparsanız aynı sonuçla karşılaşacağınızı dile getirirken, iPhone 4'ün ne kadar gelişmiş bir anten sistemine sahip olduğuna değindi. Daha sonra da bazı istatistikler sundu.Apple'ın kurucularından birisi olan Steve Wozniak geçtiğimiz hafta, iPhone 4'teki şebeke problemlerinin daha yerel olduğunu, aynı yavaşlama sorunuyla her bölgede aynı ölçüde karşılaşmadığını belirtmişti. Jobs da tam olarak bu konu üzerinden iPhone 4'ü savunmaya devam etti.

Sunulan istatistiki verilere göre, Apple Care'i, yani Apple'ın müşteri hizmetlerini anten, şebeke ya da buna mümkün olduğunca yakın bir problemden ötürü arayan kullanıcıların cihaz sahiplerinin oranı %0.55. Yani %1 bile değil! Şu zamana kadar satılan iPhone 4 sayısı ise 3 milyon. Yani Jobs'ın dediği gibi, iPhone 4'te çok küçük bir kullanıcı kesimi problemle karşılaştı. Bunun yanında Steve, 5000'in üzerinde "iPhone 4'üm mükemmel bir şekilde çalışıyor, ortalıkta dolaşan bu söylentileri anlayamıyorum" temalı e-postalar aldığını belirtti.

Apple testleri ve sonuç

Apple kendi yaptığı testleri göstermek amacıyla, piyasadaki diğer popüler telefonların anten bölümlerini elle kapatarak, şebeke sinyalindeki düşüşü gösteren videolar yayımladı. Teste tabii tutulan cihazlar arasında BlackBerry Bold 9700, HTC Droid Eris gibi telefonların yanı sıra Apple'ın, tarihteki en iyi satan akıllı telefon olma unvanını elinde bulunduran cihazı iPhone 3G S de yer alıyordu. Steve Jobs, hepsinin kendi kategorisinde son derece iyi telefonlar olduğunu kabul ettiğini belirtti.

Resim

Test videolarında, cihazların antenleri elle kapatılıyor ve şebeke sinyal gücündeki düşüş gözlemleniyordu. Yani toplantı neticesinde genel olarak şu çıkarımı yapabilirsiniz:

iPhone 4 teknik açıdan son derece iyi bir cihaz. Hatta Apple'ın yaptığı "en iyi" cihaz. Cihazla ilgili bir problem yok; yani anten problemiyle ilgili olarak geri dönüşte bulunan kullanıcıların sayısı son derece az. Ayrıca kullanıcılar iPhone 4'lerinden gayet memnun. Ancak hangi cihazı anteninden tutarsanız tutun, şebeke sinyali zayıflayabiliyor, aramalar kesilebiliyor. Yani eğer iPhone 4'ü problemli olarak nitelendirmek istiyorsanız, cihazın tek problemi anteninin sol alt köşesinde bulunması. iPhone 3G S'te anten alt taraftaydı, 4'te sol alt köşede.

Yani Apple, daha doğrusu Steve Jobs bir bakıma, basın mensuplarına ve diğer önyargılı kullanıcılara öncelikle bu durumu anlamaları, anlayışla karşılamaları gerektiğini söylüyor. Ayrıca 3 haftada 3 milyon satılan iPhone 4'ün iade oranı 3G S ile karşılaştırıldığında neredeyse yok denecek kadar az.

BlackBerry ateş püskürdü
Toplantının ilerleyen safhalarında Jobs, yine de bir problem olmadığını, ancak her şeye rağmen çözüm isteyenlere, ücretsiz bir iPhone 4 kılıfı yollayacaklarını açıkladı. Bunu söylerkenki, "Halen bana inanmıyorsanız daha ne yapayım, alın size çözüm" ifadesi gözden kaçmıyordu. 30 Eylül'e kadar iPhone 4 alan herkese ücretsiz bir de kılıf gönderilecek. Dahası, cihazı aldıktan sonra memnun kalmayıp, 30 gün içinde hasarsız bir şekilde ürünü iade eden her kullanıcıya tam para iadesi yapılıyor.

Resim

BlackBerry cihazlarıyla ünlü Kanadalı telefon üreticisi RIM (Research In Motion) ise, Apple'ın basın toplantısında BlackBerry 9700 modeli dahil, yaptığı testleri gerçekçi bulmadığını açıkladı. Firma CEO'su Mike Lazaridis ve RIM Co-CEO'su Jim Balsillie'nin yaptığı açıklama aynen şu şekilde:

"Apple'ın RIM'i kendi yarattığı fiyaskonun içine çekmeye çalışması kabul edilemez bir durumdur. Apple'ın RIM'in ürünlerine ilişkin ortaya attığı iddialar, halkın anten tasarımı konusundaki anlayışını çarpıtmaya ve dikkatleri Apple'ın içinde bulunduğu güç durumdan başka bir yere çekmeye yönelik iddialardır. RIM, anten tasarımında global bir liderdir ve 20 yılı aşkın süredir verimli ve etkin radyo performansına sahip, sektörde lider olan kablosuz veri ürünlerini başarıyla tasarlamaktadır. Bu süre zarfında RIM, Apple'ın iPhone 4'te kullandığı gibi tasarımlar kullanmaktan kaçınmış, bunlar yerine, özellikle de kapsama gücünün zayıf olduğu alanlarda çekmeme riskini azaltmak için yenilikçi tasarımlar kullanmıştır. Kesin olan bir şey vardır ki RIM müşterilerinin, düzgün bağlantı sağlamak için BlackBerry akıllı telefonlarını bir kılıfla kullanmalarına gerek yoktur. Apple tasarım konusunda bazı tercihler yapmıştır ve yalnızca Apple'ı ilgilendiren bir konuda RIM'i ve başka markaları bu durumun içine çekmeye çalışmaktansa, verdiği kararların sorumluluğunu almalıdır."

CNET
Sor,Çünkü SORDUM dasın..Cevapla