Yüzlerce dünya bir tuz taneciğine sığdı!!

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Yüzlerce dünya bir tuz taneciğine sığdı!!

Mesaj gönderen uçs »

Gezegeni daha akıllı bir yer yapalım derken?..
IBM bir süredir akıllı binalar, hatta şehirler geliştirme projeleri üzerinde çalışıyor. Hatta firmanın bu doğrultuda başlattığı çalışmaların sloganı "Hadi gezegeni daha akıllı bir yer yapalım" şeklindeydi. IBM araştırmacılarının bir çalışması, firmanın bazı konularda ne ölçüde ileri gittiğini gösterir nitelikte.

Resim

Firmanın Kaliforniya ve Zürih laboratuvarlarında sürdürdüğü çalışmaları neticesinde yapılan yazılı açıklamaya göre, araştırmacılar 3 boyutlu dünya haritasını tuz tanesinden 1000 kat daha küçük bir yüzeye çizmeyi başardı. Belirtildiği kadarıyla bu işlem esnasında kullanılan uç, kurşun kalemin ucundan 100,000 kat daha küçük.

IBM'in geliştirmiş olduğu nanometre ölçülü silikon dokuma makinesi, bir tuz taneciğine aynı şekilde 999 tane daha dünya haritasını sığdırabilecek nitelikte.

Resim

Sıcaklık ve basınç tekniklerini uygulayan "nano dikiş makinesi" işlemleri çabucak halledebiliyor. Resimde gördüğünüz "insanlık tarihinin en küçük dünyası," sadece 2 dakika 23 saniye içerisinde işlenebiliyor. On yıl önceki teknolojiye sahip bir yazıcının, renkli tek sayfa basmasından daha uzun değil!

CNET
Sor,Çünkü SORDUM dasın..

Cevapla