5 önemli arama motoru

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

5 önemli arama motoru

Mesaj gönderen uçs »

Resim

Sadece Google yetmez: İşte farklı ihtiyaçlar için kullanılan 5 farklı arama motoru...

İnternette arama yapmak için kullanılan varsayılan araç Google haline geldi.

Bing ve Yahoo gibi arama hizmetlerinin de belirli kullanıcı kitleleri var. Ancak bütün bu motorlar anasayfalarında genel arama sunuyor. Daha fazlası için ya gelişmiş arama özelliklerini kurcalamalı ya da tanıtacağımız diğer arama hizmetlerine şans vermelisiniz.

Genel arama

Genel aramalar için kullanabileceğiniz en iyi arama motoru olan Google'da kullanabileceğiniz gelişmiş arama seçenekleri var.

Google yeni standartlar getirmeye devam ediyor, kullanımı kolay biir arayüz sunuyor ve en önemlisi aradığınızı gerçekten büyük bir başarıyla buluyor.

Alternatifleri olan Yahoo! ve Bing de farklı algoritmaları ile yararlı olabiliyorlar.


TinEye


Bu arama motoru çok ilginç bir özellik sunuyor, yüklediğiniz görseli tarayarak ona özel bir parmak izi oluşturuyor. Daha sonra bu izi kullanarak geriye yönelik bir arama başlatıyor.

Böylece görselin daha önce nerede ve nasıl kullanıldığını görmek mümkün oluyor.

Bağlantı: TinEye
http://www.tineye.com/


CompletePlanet

Sıradan arama motorlarının erişemediği derin internet denilen bilgi kaynaklarında arama yapmanızı sağlayan, önemli bir arama motoruyla tanışın: CompletePlanet.

Dinamik veritabanı ve yardımcı bilgiler ile özellikle araştırma yaparken es geçmemeniz gereken bir arama motoru.

Bağlantı: CompletePlanet
http://aip.completeplanet.com/aip-engin ... ev2_040308


DuckDuckGo!

Semantik arama motorlarının sunduğu şey, aranan terimin tam anlamını bulmasıdır. Semantik üzerine kurulu olan arama algoritmaları, ilgili olmayan sonuçları elemekte çok daha başarılıdırlar.

DuckDuckGo! arama motoru da terim anlamı aratmak için çok kullanışlı bir araç. Kişisel ayarları kaydetmeye imkan tanımasıyla ve Bang! seçeneğiye diğer arama motorlarında da arama yapmasıyla ilgi çekici, denenmesi gereken bir arama motoru.

Bağlantı: DuckDuckGo!
http://duckduckgo.com/


GazoPa

GazoPa, TinEye'dan farklı bir manıkla işliyor ve bir görselin içindek renkleri, şekilleri analiz ederek, aynı özelliklere sahip görselleri arıyor.

Hem yüklenen dosyalarla, hem de adreslerle kullanabileceğiniz GazoPa bu işte Google Similar Images'e göre daha başarılı.

Bağlantı: GazoPa
http://www.gazopa.com/

ALINTIDIR
Sor,Çünkü SORDUM dasın..

Cevapla