Bombadan koruyan perde!

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Bombadan koruyan perde!

Mesaj gönderen uçs »

Resim

İngiltere’de deneyleri yapılan perde kapatıldığında kalınlaşıyor.

İngiliz bilimciler, özellikle hükümet binaları ve hassas hedefleri bombalı araba ya da uzaktan kumandalı patlayıcılar gibi terör araçlarının etkilerinden koruyacak bir perde geliştiriyor.

Exeter Üniversitesi'nde deneyleri sürdürülen perdenin özelliği, gerildiğinde (yani örtüldüğünde) inceleceği yerde kalınlaşması.

Perdenin özelliği , auxetic (oksetik), yani gerildiğinde kalınlaşan malzemeden yapılı olması. Perdenin dokunduğu ipliğin ortasındaki esnek malzemenin çevresi daha sert bir elyafla sarılı. Bu sert elyaf üzerine kuvvet uygulandığında dikleşip içindeki esnek lifin yanlara doğru genişlemesine yol açtığından sonuçta perdenin dokunduğu ipliğin çapı artıyor.

Perde açıldığında (yani kumaş gerildiğinde) kalınlaşmakla kalmıyor, üzerinde küçük delikler de açılıyor. Deliklerin görevi, bombanın şok dalgasının bir kısmını geçirerek perdenin yırtılmasını önlemek.

ABD’nin Oklahoma kentinde bir bombacının bir federal hükümet binası önünde bomba yüklü bir aracı patlatmaları sırasında binada bulunan 168 kişi ölmüş, 680 kişi de yaralanmıştı. Olayda
yüzlerce baş ve göz yaralanma vakasının üçte ikisinin parçalanan cam parçalarıyla meydana gelmiş olduğuna işaret eden araştırmacılar, geliştirdikleri perdenin patlamanın şok dalgasına ve savrulan parçalara karşı çok etkili olduğunu belirtiyorlar.

Araştırmacılar perdenin yalnızca 1-2 mm kalınlığında olduğuna vurgu yaparak, yeni versiyonlarının kapalıyken bile içeriye yeterli miktarda ışık geçirecek biçimde tasarlanabileceğini söylüyorlar.

Bombaya dirençli perdelerin 3-5 yıla kadar piyasada olabileceğini kaydeden araştırmacılar, teknolojinin sağlık alanında da kullanım bulabileceğini belirtiyorlar. Potansiyel bir uygulama, akıllı yara bantları. Yara şiştiğinde üzerindeki bandaja baskı yapacak ve kalınlaşan bandajda açılacak deliklerden, içeride depolanmış antibiyotikler yara üzerine akacak. Bir başka kullanım alanı da , çekince şişerek boşluktaki kalıntıları daha etkili biçimde toplayacak diş iplikleri.


ntvmsnbc
Sor,Çünkü SORDUM dasın..Cevapla