16 bin SAP kullanıcısı ile rekor kırdı

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

16 bin SAP kullanıcısı ile rekor kırdı

Mesaj gönderen uçs »

Resim

Fujitsu PRIMERGY sunucu ailesi, 16 bin SAP kullanıcısı ile rekor kırdı.

Fujitsu PRIMERGY blade sunucular üzerinde VMware vSphere sanal makina yönetim yazılımı ile hayata geçen sanal SAP uygulamaları, verimlilik ve performans anlamında yeni bir dönemi başlatıyor. Fujitsu mühendislerinin yaptığı üç katmanlı sanal SAP testinde PRIMERGY blade sunucular, 16 bin SAP kullanıcısının veri ve uygulama yükünü başarıyla omuzlayarak çıtayı yüksek bir noktaya taşıdı

Dünyanın lider bilişim firmalarından Fujitsu, sanallaştırma projelerindeki başarısı ile rakip tanımayan PRIMERGY sunucu ailesiyle rekor üstüne rekor kırıyor. Fujitsu mühendislerinin modellediği son SAP testi şaşırtıcı sonuçlarıyla PRIMERGY’nin üstün performansını bir kez daha kanıtladı. Bu alanda yaygın olarak kullanılan SAP SD Benchmark testiyle yapılan ölçümlemelerde PRIMERGY sunucular, 16.000 kullanıcıyı taşıyacak performansı ve 87,800 SAPS derecesiyle çarpıcı bir rekora imza attı. Bu oran, bugüne kadar sanal ortamda gerçekleştirilen en yüksek SAP performansını gösteriyor.

Kurumsal kaynak planlama yazılımları pazarının lideri SAP’nin sanal ortamda performansını test etmek için üç katmanlı (three-tier) özel bir test tasarlayan Fujitsu mühendisleri, bunu yapabilmek için PRIMERGY sunucularda VMware vSphere 4.0 sanallaştırma platformunu çalıştırdı. Yüksek test puanları, farklı sunuculara dağılmış sanal ortamlarda dahi Fujitsu PRIMERGY teknolojisinin SAP kullanıcılarına muazzam bir güç sunduğunu kanıtladı.

Fujitsu Türkiye Sunucu Teknoloji Satış Yöneticisi Emrah Büyüksomer, tüm dünyada SAP uygulamalarında performans konusunun çok önemli olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi:
“Son testlerin de kanıtladığı gibi PRIMERGY’nin üstün teknolojisi ve akıllı tasarımı, sanallaştırılmış üç katmanlı SAP testlerinde, kullanıcı beklentilerinin de üstünde müthiş bir performans sunuyor. SAP uygulamalarında sistemlerin yanıt süresi ve kaynak kullanımı son derece önemli bir maliyet unsuru olarak karşımıza çıkıyor. PRIMERGY sunucular üzerinde VMware vSphere sanallaştırma teknolojisi ile hayata geçen sanallaştırılmış SAP uygulamalarının, verimlilik ve performans anlamında yeni bir dönemi açtığına tanık oluyoruz”.

Sertifikalı ilk sanal SAP testi

Fujitsu mühendisleri sanallaştırılmış SAP kullanımı için yaptıkları bu testte, Intel Xeon 5500 serisi işlemcileri kullanan PRIMERGY sunucularıyla birlikte sadece genel ayarları yapılmış vSpehere işletim ortamını kullanarak bu iddialı sonuca ulaştılar. Bu test aynı zamanda sanallaştırılmış ortamda sertifikalandırılmış ilk üç katmanlı SAP SD Benchmark olarak da tarihe geçti.

Bu arada MaxDB veritabanı ve SuSE Enterprise Linux işletim platformu kullanılan test ortamında, sanallaştırılmış üç katmanlı SAP uygulamalarının, Linux platformlarında çok yüksek bir performans sergilediğini de kanıtlıyor.

Üç Katmanlı SAP Testi nedir?

İki katmanlı testlerin yapılandırılmasında uygulama ve veritabanı aynı sistem üzerinde çalışır. SAP uygulamasının oluşturduğu yazılım kopyaları (instance) mikroişlemciyi (CPU) tam kapasite kullanırken, veritabanı ise işlemci kapasitesinin sadece % 10’unu meşgul eder. Üç katmanlı yapılandırmada ise uygulama ve veritabanı, farklı veri yüklerine sahip ayrı sistemler üzerinde çalıştırılır. Bu modelde çok geniş bir sabit disk alanı kullanan veritabanı yazılımı, yüksek kapasiteye sahip paylaşımlı geniş bellekten faydalanırken, mevcut tüm işlemci kapasitelerini kullanmaya çalışır. Ancak bu yolla çok fazla sayıda SAP kullanıcısını destekleyebilir. Üç katmanlı SAP modelinde ayrı sunucular üzerinde çalıştırılan SAP uygulaması ve veritabanı, sürekli birbirleriyle iletişim kurmak zorunda olduğu için bilgisayar ağı üzerinde yoğun bir veri trafiği oluşturur. Dolayısıyla böyle bir model üzerine kurulan testte, sadece sunucu işlemcileri değil, aynı zamanda sunucular üzerindeki diskler ve ağ trafiğini yönetmek zorunda olan arabirimler de şiddetli bir stres altında çalışır.

PRIMERGY’nin ateşle imtihanı

Fujitsu mühendislerinin modellediği üç katmanlı SAP testinde uygulama katmanın Fujitsu’nun yedi adet PRIMERGY BX900 blade sunucusu kullanıldı. Bu sunucuların her birinde iki adet Intel Xeon x5560 dört çekirdekli 2.8 GHz işlemci ve 36 GB RAM bellek bulunuyordu.

Veritabanı katmanında ise iki adet dört çekirdekli 2.9 GHz Intel Xeon x5570 işlemcisi ve 96 GB RAM belleği olan PRIMERGY RX300 S5 server kullanıldı. Veritabanı kayıtlarını ve veriyi saklamak için ise 78 adet sabit disk kullanan veri depolama sistemi kullanıldı. Veritabanı sunucusu, veri depolama sistemindeki iki özel işlemciye çift çıkışlı 4-Gbit fiber kanal adaptörle doğrudan bağlandı. Test istemcileri, uygulamayı 4 soketli PRIMERGY RX600 üzerinde sunum (presentation layer) katmanında çalıştırdı.

VMware vSphere 4.0 sanallaştırma yönetimi yazılımını çalıştıran Fujitsu PRIMERGY blade sunucuların her birinde, sanal ortamda iki uygulama sunucusu oluşturuldu. Her sanal makinenin 8 sanal işlemcisi, 16 GB belleği ve iki sanal ağ erişim kartı vardı. PRIMERGY RX300 üzerinde ise 8 sanal işlemcisi, 4 sanal ağ erişim kartı ve 80 GB belleği olan sanal bir veritabanı sunucusu oluşturuldu.

Tüm bu sanal makinalar 64-bit SuSE Enterprise Linux 10 SP2 işletim sistemini kullanırken, uygulamaya veritabanı olarak ise MaxDB 7.8 hizmet verdi. SAP ERP 6.0’ın kullanıldığı bu test ortamı Enhancement Pack 4 ile desteklendi.

Karşılaştırma ile ilgili ayrıntılar için:
http://www.vmware.com/files/pdf/Fujitsu ... R-2010.pdf
PRIMERGY Raf Tipi Sunucular hakkında detaylı bilgi:
http://tr.fujitsu.com/products/standard ... index.html
PRIMERY BX900 Blade Sunucu hakkında detaylı bilgi:
http://tr.fujitsu.com/products/standard ... index.html

veteknoloji
Sor,Çünkü SORDUM dasın..Cevapla