LCD'leri kullanarak mikroplarla savaş

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

LCD'leri kullanarak mikroplarla savaş

Mesaj gönderen uçs »

Ömrünü tamamlayan LCD'leri mikroplarla savaşta kullanacağız.İngiltere'nin York Üniversitesi'nde yapılan araştırmalar sonucu ömrünü tamamlayan eski LCD televizyonlar için yepyeni bir kullanım alanıkeşfedildi.

LCD televizyonlar içinde bolca kullanılan Polvinil Alkol adlı maddeyi bir işlemden geçirerek anti bakteriyel haline getirmeyi başaran bilim adamları özellikle hastane enfeksiyonları ile mücadele için bu buluşun çok önemli olduğunun altını çiziyorlar.

Avrupa Birliği ülkelerinde önümüzdeki iki yıl içinde yaklaşık 2.5 milyar LCD ekranlı elektronik cihazın ömrünü tamamlayarak çöpe atılacağı tahmin ediliyor. Çevre Koruma Ajansı'nın verdiği bilgilere göre çöpe atılan elektronik cihazların sadece %15 ila %20'lik bir kısmı geri dönüşüme gönderiliyor. Bu yeni buluş sayesinde bu oranın artması bekleniyor.

Buluşu yapan takıma öncülük eden Dr. Andrew Hunt, "Biz bu elektronik çöplüğü müthiş değerli hale getirebiliriz" diyerek bu işi nasıl yaptıklarını anlattı...

Nasıl yapılıyor?

"Polvinil Alkol içeren maddeleri önce yüksek ısıya maruz bırakıp sonra soğutuyoruz. Ardından dehidrasyon işlemi ile içindeki suyu arındırıyoruz. Bu işi de etanol ile yapıyoruz. Elde ettiğimiz madde özellikle biyomedikal alanda kullanılmak için çok uygun oluyor" ded.

Dr. Hunt, "Elde ettiğimiz anti-mikrobik madde ile özellikle hastane temizliğinde kullanılan malzemeler üretilebilir" diyerek ilk hedefi de göstermiş oldu.

Buluşu yapan takımın bir sonraki hedefi ise elde ettikleri madde ile yapılmış ticari ürünleri hayata geçirmek.

Çöpe gitmesi muhtemel milyonlarca LCD ekranlı elektronik cihaz, mikroplarla savaşta kullanılmak üzere cephanemiz haline gelebilir.

CNET
Sor,Çünkü SORDUM dasın..

Cevapla