'e-Buluşma' hizmeti ile konsolosluk vatandaşı bekleyecek

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

'e-Buluşma' hizmeti ile konsolosluk vatandaşı bekleyecek

Mesaj gönderen uçs » 02 Nis 2010, 11:23

Resim

'e-Buluşma' hizmeti ile vatandaş değil, konsolosluk vatandaşı bekleyecek.

Konsolosluklardaki yığılmaların önüne geçmek, hem vatandaşın hem de konsoloslukların işini kolaylaştırmak için Dışişleri Bakanlığı tarafından geçtiğimiz yıllarda yürürlüğü konulan e-Konsolosluk hizmetine yeni kardeş geldi.

"e-Buluşma" adını taşıyan ve e-Konsolosluk bünyesinde verilmeye başlanan yeni hizmet, konsolosluğa gitmeyi mecbur kılan durumlar için "randevulu konsolosluk işlemi" anlamına geliyor. Yeni kurulan e-Buluşma hizmeti, Türkiye'nin Köln Başkonsolosluğu'nda tanıtıldı. e-Konsolosluk hizmetinden yararlanan ve bu kapsamda e-Buluşma'dan haberdar olan Cengiz İğdeli, eşi Gonca İğdeli'ye yeni pasaport almak için Köln Başkonsolosluğu'nda randevu aldı. 1 Nisan'da, saat 15.00'te randevu alan İğdeli çifti yeni pasaportu kolayca aldı.

Kızları Beril İğdeli ile birlikte Köln Başkonsolosluğu'na gelerek e-Buluşma hizmetinden yararlanan Cengiz İğdeli, "Makine mühendisiyim. Ford'daki başvurumun kabülü üzerine Almanya'ya yaklaşık bir buçuk yıl önce geldik. Konsolosluğu bilmediğim için internetten konsolosluğun adresini almak için baktım ve e-Konsolosluk hizmetinden haberdar oldum. Siteyi inceleyince randevulu sistemle gelmenin daha kolay olduğunu gördüm. Ve randevu alarak geldik. Bu büyük bir kolaylık." dedi.

İğdeli ailesine yardımcı olan Muavin Konsolos B. Utku Atahan, e-Buluşma hizmetini basına tanıttı. "e-Buluşma çok yeni bir uygulama. İğdeli ailesi bize gelerek bu hizmetten yararlanan ikinci aile." diyen Ataman, "Vatandaş, e-Konsolosluk sitesindeki e-Buluşma modülünden randevu alıyor ve randevu saatinde gelerek işlemini yaptırıyor. Bu yolla vatandaşlarımız yeni pasaport, nüfus cüzdanı, noter işlemleri gibi bizzat gelmeyi gerektiren işlemleri kolayca yaptırma imkanına kavuşmuş oluyor. Şimdi e-Buluşma hizmeti ile vatandaş bizi beklemiyor, biz vatandaşı bekliyoruz. Roller değişiyor." şeklinde konuştu.

veteknoloji
Sor,Çünkü SORDUM dasın..Cevapla