Google'ın 1Gbps interneti İstanbul'da!

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Google'ın 1Gbps interneti İstanbul'da!

Mesaj gönderen uçs » 01 Nis 2010, 11:24

Resim

Google 1Gbps için şehirleri seçti.

Evinizde 1Gbps hızında, ucuz fiberoptik internet ister misiniz? Google çok yakında bunu size sunacak.

Geçtiğimiz günlerde Google'ın süper hızlı genişbant internet projesiyle ilgili gelişmeleri "Google'dan ucuz internet!", "Google'ın fiber-optik planı!" başlıklı haberler ile aktarmıştık.

Google, kar amacı gütmeden sırf daha hızlı internetin mümkün olduğunu ispat etmek için 50.000 ila 500.000 arasında kullanıcıya süper hızlı internet sunmayı planlıyor.

Bu plan çerçevesinde evlere ve iş yerlerine fiber optik kablo ile 100Mbps ila 1Gbps arasında hızlarda internet sunulacağı açıklanmıştı. Google'ın pilot bölge aramaları da bununla birlikte başlamıştı.

İsminin açıklanmasını istemeyen bir Google Türkiye yetkilisi, CHIP Online'a yaptığı çok özel açıklamada bu girişimin sadece Amerika ile kısıtlı kalmayacağını açıkladı.

1 Gbps internet İstanbul'a ne zaman gelecek?

Google'ın süper hızlı interneti Amerika'da daha sonra Almanya, İngiltere, Fransa ve Türkiye'de sunulacak. Türkiye'de ilk olarak İstanbul'a sunulacak hizmetin, daha sonra diğer büyük kentlere de sunulması bekleniyor.

Google yetkilisi, Google'ın sadece Amerika bazlı bir şirket olmadığını, global bir şirket olduğunu, bu yüzden hizmetlerinin sadece ABD ile sınırlı kalmayacağının altını çizdi. Fiberoptik internet projesi, işte bu yaklaşımın bir ürünü...

İstanbul, Google'ın fiberoptik internet hizmetinden elbette hemen yararlanmaya başlamayacak. Bu proje ancak 2011 yılının ilk yarısında hayata geçebilecek.

"Neden İstanbul?" sorusunu yönelttiğimizde " Buradaki genç nufüsun isteği ve dinamizmi bizleri çok şaşırttı ve yaptığımız araştırma sonucunda Avrupa ile birlikte Türkiye'nin, özellikle de İstanbul'un doğru bir karar olduğunu anladık." cevabını aldık.

Ve asıl sürpriz: Fiyatlar nasıl olacak?

Minimum bağlantı hızının 100Mbps, maksimum bağlantı hızının 1Gbps olacağı zaten daha önce de aktarılan bilgiler arasındaydı.

Bu bir kez daha doğrulandı. Google fiyat ya da kota konusunda kesin bir açıklama yapmadı ama "Türkiye şartlarını ve para biriminin Dolar ile kıyaslamalı değerini dikkate alacağız" diyerek ilk ipuçlarını vermiş oldu.

Türkiye'de bu müthiş hızlara kavuşacak olan ilk şehir, haberin başında da söylediğimiz gibi İstanbul olacak. 50.000 ila 100.000 arasında kullanıcı, Google'ın süper hızlı internetinden yararlanma imkanına kavuşacak.

Resmi açıklamanın Haziran başında yapılması, ön başvuruların ise Eylül itibariyle başlaması bekleniyor.


CHIP Online
Sor,Çünkü SORDUM dasın..Kullanıcı avatarı
dj747
Kilobyte1
Kilobyte1
Mesajlar: 250
Kayıt: 03 Şub 2008, 03:34
cinsiyet: Erkek
Konum: Kocaeli

Re: Google'ın 1Gbps interneti İstanbul'da!

Mesaj gönderen dj747 » 02 Nis 2010, 21:39

Hayırlı olsun diycem de arkasında umarım büyük vurgun yatmıyordur.Herkes ttyi,smile'ı bırakıp buna atlar.İlk 3 ay aynı fiyattan verip müşteri kazanıp ondan sonra fiyatı katlamazlar. :)

thekingofelvis
Bit
Bit
Mesajlar: 10
Kayıt: 16 Mar 2010, 00:16

Re: Google'ın 1Gbps interneti İstanbul'da!

Mesaj gönderen thekingofelvis » 03 Nis 2010, 01:37

hayırlı olsun 15 kişiye..sizde nerde olduğunu bulursunuz.

Cevapla