Eğlendirirken enerji üreten buluş

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
uçs
Petabyte4
Petabyte4

Eğlendirirken enerji üreten buluş

Mesaj gönderen uçs »

Resim

Cevdet Başkal'ın, duba üzerine yaptığı, dinamoyla enerji üreten ''dalga salıncağı'', TÜBİTAK ve Türk Patent Enstitüsü tarafından onaylandı.

Osmaniyeli mucit Cevdet Başkal'ın, tatilcilerin denizde eğlenmelerini sağlayacak, duba üzerine yaptığı, dinamoyla enerji üreten ''dalga salıncağı'', TÜBİTAK ve Türk Patent Enstitüsü tarafından onaylandı.

Başkal, çalışmasına, ilköğretimi sırasında öğretmeninin uygulamalı deneyi ''dalgadan enerji üretme'' fikrinden etkilenerek başladığını kaydetti.

Mucitliğin kendisi için tutku olduğunu, bu uğurda Antalya'daki evini, otomobilini sattığını, babasından kalan 20 dönüm arazisini ve 35 yıllık kazancının büyük bölümünü harcadığını belirten Başkal, ''Dalga salıncağı için 8 ay önce önce Türk Patent Enstitüsüne müracaat ettim. Projem TÜBİTAK tarafından onaylandıktan sonra, Türk Patent Enstitüsüne gönderdim. Orada da projeye onay verildi'' dedi.

Sistemin, tatilcilerin üzerinde eğlenebileceği denizdeki duba sayesinde çalıştığını ifade eden Başkal, şöyle devam etti:
''Dubaya monte edilen sistem, dalgalarla birlikte yükselip alçalıyor, ileri geri hareket ediyor. Bu hareket, dinamoyu devreye sokuyor ve enerji üretimi gerçekleşiyor.

Projemin onaylanmasının ardından, birçok firmadan birlikte çalışma teklifi aldım. Buluşumun özellikle yüksek dalgaların bulunduğu okyanus kıyalarında çok daha iyi değerlendirilebileceğini ve ilgi göreceğini düşünüyorum.''

Yeni buluşlar için de arayışlarının sürdüğünü ifade eden Başkal, alternatif ve doğal kaynakları değerlendiren enerji üretimi üzerine yoğunlaştığını belirtti.

Başkal, geçimini sağlamak için minibüsüyle kırtasiye malzemeleri pazarladığını anlatarak, ''Yeni buluşlar için gelirimi ve minibüsümü de gözden çıkarmaya hazırım. Mucitlik akıllı adam işi değil. Yaşadığım bölgede yakınlarım ve tanıdıklarım beni 'deli Cevdet' diye çağırıyor'' dedi.

veteknoloji