Microsoft Linux'a destek veriyor

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
uçs
Petabyte4
Petabyte4

Microsoft Linux'a destek veriyor

Mesaj gönderen uçs » 27 Tem 2009, 16:05

Resim

Microsoft, kendisine ait 20 bin satırdan oluşan sanal makina sürücü kodlarını Linux dağıtımları için kullanılan GPL v2 lisanslama modeliyle genel kullanıma açtı.

Bütün Linux dağıtımları bundan böyle Windows Server 2008 Hyper-V ve Windows Server 2008 R2 Hyper-V altında doğal ortamlarında ve yüksek performansla çalışacak.

Bu kodlar sayesinde Linux işletim sistemi dağıtımları ve açık kaynak uygulamaları Windows Server Hyper-V ve Windows Server R2 Hyper-V üzerinde performanslı ve yüksek verimle çalışacak. Microsoft müşterilerine önemli bir kazanç yaratan bu güçlü atağıyla sürücü kodlarının Linux işletim sistemi çekirdeğine doğrudan entegre edilmesini sağlıyor..

Müşterilerinin yatırımlarını koruyor
Windows Server 2008 Hyper-V sanallaştırma platformu üzerinde farklı işletim sistemlerini kullanan işletmelerin yatırımlarını koruyan Microsoft, kendi kodlarını Linux GPLv2 modeliyle lisanslayarak açık kaynak topluluklarıyla birlikte büyüme iradesini bir kez daha kanıtlamış oldu.

Microsoft’un sürücü kodlarını GPLv2 ile lisanslamasını değerlendiren Microsoft Türkiye Genel Müdürü Çağlayan Arkan şunları söyledi:

“Son yılların en zorlu ekonomik koşullarının yaşandığı günümüzde, maliyetleri azaltan ve verimliliği artıran Microsoft teknolojileri, büyümeye odaklanan şirketlere tartışılmaz yararlar sunuyor. Microsoft’un açık kaynak dünyasıyla yaptığı işbirliğini bu çerçevede çok olumlu bir gelişme olarak görüyoruz. Sanal makina sürücü kodlarının Linux dünyasının en çok tercih edilen lisanslama modeli GPLv2 ile genel kullanıma açılması tarihi bir adımdır. Özellikle heterojen platformlara sahip olan müşterilerimizin bu açılımla ciddi bir kazanım elde edeceğine inanıyorum. Windows Server 2008’in Hyper-V sanallaştırması ve Microsoft System Center yönetim özellikleri, farklı platformları başarıyla yönetebiliyordu. Şimdi ise açık kaynaklı uygulamalar tarafında inanılmaz bir verimlilik ve performans artışı sağlanacaktır. Bu açılım iş ortaklarımıza da birlikte çalışabilirlik (interoperability) ve çoklu platformlar alanında deneyimlerini artırma fırsatı verecektir”.

CNET