25 bin dolarlık cihazın yerlisini yaptılar

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
uçs
Petabyte4
Petabyte4

25 bin dolarlık cihazın yerlisini yaptılar

Mesaj gönderen uçs »

Resim

Kornea tedavisinde kullanılan ve yurt dışından 25 bin dolara getirilen cihazı yaptılar. Yerlisinin fiyatı sadece 3 bin 500 dolar.

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı ile Lazer Teknolojileri Araştırma ve Uygulama Merkezince (LATARUM) kornea bozukluğu olan keratokonus tedavisinde kullanılmak üzere geliştirilen, 25 bin dolarlık crosslinking cihazı, 3 bin 500 dolara imal edildi.

Yapılan hayvan deneylerinde olumlu sonuç elde edilen cihaza patent alınması halinde hastalarda kullanılabileceği, sıklıkla gençlerde görülen ve körlük derecesine kadar ulaşabilen keratokonus tedavisi için yerli cihaz üretiminin akademik çevrelerce önemli bir gelişme olarak değerlendirildiği bildirildi.

LATARUM Müdürü, KOÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Arif Demir, yerli crosslinking cihazının üretiminin bölümlerarası işbirliğine güzel bir örnek olduğunu belirterek, Göz Anabilim Dalı'ndan gelen talep doğrultusunda, yaklaşık 1 yıl süren çalışmalar sonucu cihazı geliştirdiklerini söyledi.

CİHAZIN MALİYETİ

Türkiye'de İtalyan ve İsviçreli firmalarca satılan iki patentli Crosslinking cihazı bulunduğuna işaret eden Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Bülent Çüçen, şöyle devam etti:

''Hastanemizde de patentli olarak İsviçre'den ithal ettiğimiz cihazı kullanıyoruz, bu cihazı 24 bin dolara aldık. Yerli cihazı da son derece kaliteli malzeme kullanarak toplam 3 bin 500 dolara imal ettik. Yılın ilk aylarında aldığımız patentli cihazla 20 hastayı tedavi ettik, en az 20 hasta daha sırada bekliyor. Bu hastalık bizim için çok önemli, haftada iki hasta müracaat ediyor. Kocaeli'nin yanı sıra Sakarya, Düzce, Bolu ve Yalova'dan genellikle genç, görmeleri ciddi düzeyde azalmış hastalar geliyor.

Üniversitemizde tedavinin maliyeti, piyasada en uygun yapan yerlerden biri olmamıza rağmen kullanılan solüsyonla birlikte 1200 TL civarında. Bazı özel merkezlerde bu işlemin tek göze 1000 avro ile 3000 avro arasında değişen fiyatlarla uygulandığını biliyoruz. Cihazın bize maliyeti 3 bin 500 dolar, patent almamız halinde bu cihazın yayılması, tedavinin devlet hastanelerinde uygulanır hale gelmesi ekonomik açıdan hastaya fayda sağlayabileceği gibi, ciddi bir sağlık problemini de ortadan kaldıracaktır.''

veteknoloji
piRe
Byte1
Byte1

Re: 25 bin dolarlık cihazın yerlisini yaptılar

Mesaj gönderen piRe »

Tek tük de olsa nihayetinde bizim kediler bir fare tutmayı başarmışlar. Tebrik etmek lazım.

Beni asıl düşündüren, ülkemizde o kadar Prof. unvanlı akademisyen varken içlerinden parmakla sayılabilir bir kısmının alanında ses getiren çalışmalara imza atıyor olması. Ya bu akademisyenler kağıt üzerinde prof yada... Gerisini düşünmek bile istemiyorum. Çobandan bakan olursa ameleden neden prof olmasın.

Bu tür çalışmaların artması dileğiyle, yukarıdaki cihazı geliştiren kişileri yürekten kutluyorum. Tabi bizim 1/2 akıllılar buna patent verirse.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4602 kez

Mesaj gönderen velociraptor »

Türkiyede özellikle bu hükümetin kafa yapisindakiler (öncesinde erbakan), kadrolasma ugruna benzeri görülmemis sekilde docent , prof gibi ünvanlar dagittilar , dogru dürüst yabanci dili bile olmayan prof lar var , kitabinin %90 i yabanci dilden cevrilmis (birnevi tercümanlik yapmis) olan zaati muhteremler var , Benim yakin cevremde meydana gelmis bir olayda ise , bir prof un yazdigi ; süt ve süt ürünlerinin üretimini ayrintili aciklayan bir kitaba göre süt ürünleri üretimine baslamaya calisan fakat nedense birtürlü basarili olamayan bir girisimcinin kitabin yazari olan prof u aramasi neticesi aldigi ilginc yanit var , kitabin yazari olan prof aynen söyle diyor: kusura bakmayin kitabi ben yazdim (yabanci dilden cevirmis) fakat pratikte hic uygulamadigim icin size yardimci olamayacagim ...
hal böyle iken bu memleketin ne prof una güvenilir nede cobanina
Kullanıcı avatarı
modestus
Gigabyte4
Gigabyte4

Mesaj gönderen modestus »

Tansu çiller'de profdu galiba,varın gerisini siz düşünün.. :D
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4