Microsoft'tan Türkiye'ye 500 bin dolar yatırım

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
uçs
Petabyte4
Petabyte4

Microsoft'tan Türkiye'ye 500 bin dolar yatırım

Mesaj gönderen uçs »

Microsoft CEO'su Steve Ballmer Ankara'da 500 bin dolar ilk yatırımla kurulan ve 10 milyon dolara kadar yatırım yapılacak olan yenilikçilik merkezinin açılışını yapmak üzere Ankara'daydı.

Resim

Bir günlük kısa bir ziyaret için Türkiye’ye gelen Ballmer, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’in yanı sıra önde gelen kuruluşların yöneticileri ile de görüşmeler yaptı.

Steve Ballmer Başbakanlık Yatırım Ajansı Başkanı Alparslan Korkmaz ile basın mensuplarının sorularını yanıtlarken Microsoft'un Türkiye'de yaptığı yatırmların da altını çizdi.

E-devlet, eğitim, sağlık ve oyun alanlarından yenilikçi yazılımların gerçekleştirilmesi için çalışmalarda bulunacak olan merkezde Microsoft müşterileri ve işortakları en uygun yazılımları geliştirmek üzere işbirliği gerçekleştirecekler.

Bunun yanında Microsoft'un DreamSpark isimli yazılım geliştirme programı Lise öğrencileri arasına da taşınacak.

Türkiye ilk 10 ülke arasında olacak

Ballmer, "Evet belki küresel kriz zamanındayız ama bu kriz sadece Türkiye'nin değil. Türkiye'nin 5-10 yıllık sürede Microsoft'un büyüdüğü bir avuç ülkeden biri olacak" dedi. Açılış için Ankara'ya gelen Ballmer, Türkiye'nin önümüzdeki 5-10 yılda Microsoft'un en büyük iş hacmine sahip olduğu 10 ülkeden biri olacağını vurguladı. Türkiye'nin kendileri için stratejik bir pozisyonu olduğunu anlatan Ballmer, Türkiye'ye 4'üncü kez geldiğini anımsatarak, her geldiğinde Türkiye'de ekonomi ve teknolojinin aldığı yolu hissettiğini kaydetti.

Oracle beni şaşırttı

Oracle'ın Sun Microsystems'ı satın almasına da değinen Ballmer "Hala şoktayım. Ne olduğunu anlamaya çalışıyorum. Oracle'ın donanım işine girerek Dell ve HP ile rakip haline gelebileceğini tahmin edemezdim. Biraz daha zaman geçtikten sonra olayı sindirip daha iyi analiz yapabilmek mümkündür" dedi.

CNET