Kan ihtiyaçı için özel site

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
uçs
Petabyte4
Petabyte4

Kan ihtiyaçı için özel site

Mesaj gönderen uçs »

Resim

Kan arayanlar aradıkları kan grubu ve yasadıkları sehre göre bagısçıya ulasabilecek.

Adana'da, yaklasık 15 yıldan bu yana çesitli radyolarda DJ'lik yapan bir kisi, yayınları sırasındaki kan anonslarından etkilenerek, gönüllü kan bagısçıları ile kan arayanları bulusturan internet sitesi olusturdu.

''Kan ver hayat kurtar, kan al hayata baglan'' parolası ile olusturdugu sitesine ''www.kananonsu.com'' adını veren DJ, 50 ilden 300 gönüllü bagısçıya ulastı.

DJ Ayfun Kaplan, AA muhabirine yaptıgı açıklamada, uzun yıllar ulusal ve uluslararası radyolarda sürdürdügü yayın hayatı boyunca, dinleyicileri ile adeta bir aile gibi olduklarını söyledi.

Yayınları sırasında zaman zaman acil durumdaki hastalar için kan anonsları yaptıgını anlatan Kaplan, ''Kan bulamadıgı için çok zor durumda kalan kisiler için yaptıgım anonslar beni çok etkiledi. Kan arayanlar için anonsların dısında baska seyler yapmam gerektigini düsünerek harekete geçtim'' dedi.

İnternet kullanımının hızla yaygınlasmasından yola çıkarak, bir site olusturma kararı verdigini belirten Kaplan, söyle konustu:

''Yaklasık bir yıl önce basladıgım çalısmamda, kan arayanlarla bagısçıları bulusturdugum siteyi faaliyete geçirdim. Radyo yayınlarının da etkisi ile kısa sürede 50 farklı ilden 300 civarında gönüllü bagısçıya ulastım. Sitede, üye olan gönüllü bagısçıların kan grupları ve iletisim bilgileri yer alıyor. Kan arayanlar, sitedeki arama motorundan aradıkları kan grubu ve yasadıgı sehre göre bagısçıya ulasabiliyor.''

Sitenin yurt içinin yanı sıra yurt dısından da ziyaretçileri oldugunu belirten Kaplan, bagısçı sayısının ise her geçen gün arttıgını söyledi.

''AMAÇ DAHA FAZLA KİsİYE ULAsMAK''

Babasını birkaç yıl önce akciger kanseri nedeniyle kaybettigini, annesinin de siroz hastalıgı nedeniyle tedavi gördügünü ifade eden Kaplan, ''Anne ve babamın rahatsızlıkları bana, insan hayatı için kanın ne kadar önemli oldugunu gösterdi. Bundan sonra tüm çabam daha fazla kisiye ulasmak olacak'' dedi.

Sitesi sayesinde kana ulasan hasta ve yakınlarından çok olumlu tepkiler aldıgını belirten Kaplan, söyle konustu:

''Geçtigimiz günlerde sitemdeki gönüllü bagısçılardan biri beni arayarak, Kahramanmaras'tan gelen ve Balcalı Hastanesinde ameliyat olan bir çocugun babasının kendisine ulastıgını ve gidip kan verdigini söyledi. Daha sonra bana ulasan çocugun babası ise bagısçıya site sayesinde ulastıgını belirterek, siteyi kurdugum için tesekkür etti. Bir hayatın kurtulmasında pay sahibi olmak mutluluk verici.''

veteknoloji