Hastalıkların tedavi süresini kısaltacak buluş

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
drog_1
Megabyte3
Megabyte3
Mesajlar: 1478
Kayıt: 15 Mar 2006, 16:40

Hastalıkların tedavi süresini kısaltacak buluş

Mesaj gönderen drog_1 » 16 Eki 2008, 21:13

Hastalıkların tedavi süresini kısaltacak bulus


A.A
Verem mikrobu gibi tedaviye direnç gösteren hastalık yapıcılara karsı daha etkili yeni sınıf antibiyotiklerin gelistirilmesinin yolunu açan bir antibiyotik mekanizması bulundu.

Arastırmacılar, 3 antibiyotigin (miksopronin, korallopironin ve ripostatin)bakterileri yok ederken nasıl "hareket ettigini" ortaya çıkardı.

Bu kimyevi bilesenlerin dogal olarak bazı bakterilerden meydana geldigini, bu bakterilerin diger bakterilerdeki RNAP adı verilen bir enzimi engelleyerek baska bakterileri öldürdügünü belirten arastırmacılar, enzimin DNA bilgilerini RNA'ya (DNA'nın protein üretimindeki islevini yerine getirebilmesi islevini yürüten "ara molekül", ribonükleik asit) tekrar kopyaladıgını belirttiler. Arastırmada, bu proteinler olmadan bir bakterinin çogalamayacagı kaydedildi.
Rutgers Üniversitesi'ne baglı Howard Hughes Tıp Enstitüsü'nden Richard Ebright, dünyada ölümlerin dörtte birinin enfeksiyon hastalıklarına baglı oldugu ve antibiyotiklere dirençli bakterilerin yol açtıgı enfeksiyonların sayısının arttıgı göz önüne alındıgında, bunun çok önemli bir gelisme oldugunu ifade etti.

Ebright, 60 yıldır antibiyotiklerin enfeksiyon hastalıklarına karsı kullanılan en etkili silah oldugunu ancak bu etkinin artık "çökmeye basladıgını", bu nedenle acilen yeni antibiyotiklerin ve yeni hedeflerin gelistirilmesine ihtiyaç duyuldugunu belirtti.

Üzerinde çalısılan yeni sınıf antibiyotiklerin, özellikle tedavisi zor, gelismekte olan ülkelerde yaygın olan vereme karsı daha etkili ve daha kısa süreli tedavi saglayabilecegi vurgulandı.

Verem tedavisinin en önemli unsurunun su an 6 ay olan tedavi süresini diger enfeksiyonlardaki gibi 2 haftaya indirmek oldugunu belirten Ebright, 2 haftalık verem tedavisi gelistirildigi takdirde enfeksiyonun kökünün kazınabilecegine dikkati çekti.

Arastırma "Cell" dergisinin internet sitesinde yayımlandı.


@kisisel yorum: bu gerçek bir devrim olur :DCevapla