Büyük Mavi Çukur'un esrarı

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Büyük Mavi Çukur'un esrarı

Mesaj gönderen uçs » 14 Eki 2008, 01:38

Resim

Denizin ortasında 305 metre çapında devasa bir çukur ve dünyada en iyi dalıs noktası.

Orata Amerika ülkelerinden Belize açıklarında bulunan "Büyük Mavi Çukur" gezegenin en iyi dalıs noktası sayılıyor. 1971'de ünlü bilim adamı Jaques Yves Cousteau tarafından adı tüm dünyaya duyurulan 305 metre çapında, 146 metre derinligindeki "Büyük Mavi Çukur" her ne kadar dalma meraklılarının çok iyi bildikleri bir yer olsa da, böge yerlileri için hala esrarını koruyor.

Bilim adamları "Büyük Mavi Çukur"un, Buz Çagı'nda, deniz seviyesinin henüz düsük oldugu bir dönemde, bir magara olarak olustugunu, deniz seviyesinin yükselmesiyle yavas yavas sular altında kaldıgını ve sonunda basınca dayanamayan magara tavanının çökmesiyle olustugunu açıklıyorlar.

Bir zamanlar Maya medeniyetinin bir parçası olan bölgenin yerli halkı ise bu açıklamayı kabul etse de hikayenin bir bölümünde magarada yasadıkları varsayılan tanrıların, insanlara küstüklerini ve magarayı terketmeleri sonucu magaranın çöktünü anlatıyor. Tanrıların bölgeyi terk etmeleriyle birlikte, belaların gelmeye basladıgını anlatan yerli halk "Büyük Mavi Çukur"a bugün bile bir tapınak olarak bakıyor. Bazıları da, zaman zaman "Büyük Mavi Çukur"un, gece vakti gümüs rengine büründügünü iddia ediyor.

veteknolojiCevapla