Kök hücre

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
diceratops
Megabyte3
Megabyte3
Mesajlar: 1319
Kayıt: 05 Eyl 2008, 12:23
cinsiyet: Erkek
İletişim:

Kök hücre

Mesaj gönderen diceratops » 12 Eki 2008, 10:40

Yeditepe Üniversitesi’nde, kök hücre tedavisi sırasında karsılasılan kanser riskini ortadan kaldıran bir çalısma yapıldı. Çalısma, özellikle yaslılıkta ortaya çıkan birçok hastalıkta çare olabilecek. Projenin baskanı Prof. Dr. Fikrettin sahin, "Kök hücre üzerinde eskiden ’virüs’lerle yeniden programlama yapılıyordu. Ama bu çesitli sorunlara neden oluyordu. Biz disten alınan kök hücreye ’gen’ nakliyle bunu asmayı basardık. Kanser riski ortadan kaldırıldı" dedi. Böylece kanser gibi birçok hastalıgın tedavisinin yolu açılmıs oldu.

GEN TEDAVİSİNİN ÖNÜ AÇILDI
Yeditepe Üniversitesi Mütevelli Heyeti Baskanı Bedrettin Dalan, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü Baskanı Prof. Dr. Fikrettin sahin yönetimindeki bir grup bilim insanının yaptıgı yeni programlamayla bundan sonra hücresel gen tedavisinin emniyetli bir sekilde yapılmasının önünün açıldıgını bildirdi.

HÜCRELER ÇOĞALIYOR, YENİ HÜCRE YARATILIYOR

Dalan, eskiden insanda sadece göbek bagında ve daha sonra dis kökünde var oldugu ispatlanan kök hücreyi yeniden programlayarak bir nevi embriyonik kök hücre haline getirildigini hatırlattı. Embriyonik hücrenin özelliginin çogalarak, bölünerek, yeni hücreler yaratabilmesi, yani canlıdan canlı yaratma hadisesi oldugunu ifade eden Dalan, tıptaki bu bulusu söyle anlattı:

KORDON SAKLAMAYA GEREK YOK

Eskiden çocuklar dogunca kordonlar saklanıyordu. Arkadasların teknolojisiyle bu kordon bankacılıgı, dis bankacılıgı artık dünyada sonuna gelmis oluyor. Çünkü simdi insanın bankası kendi disinde saklı. Bu ispat edildi.

KANSER DAHİL HER HASTALIĞA ÇÖZÜM

Gen tedavisi yapıldıgında kendi içinde baska yan tesirleri olabiliyordu. Kanser ya da baska hastalıklar ortaya çıkıyordu. Yeditepe ekibinin yaptıgı yeniden programlamada, bu yan etkiler tamamen ortadan kaldırılmıs oluyor. Bunun anlamı da su; Gen tedavisi dediginizde kanserden tutun, aklınıza ne geliyorsa bir sürü hastalıkların daha emniyetli bir sekilde hücresel gen tedavisi yoluyla tedavi edilmesinin yolu açıldı. Karaciger hastalıkları, bir sürü hastalıkların dolasıyla genetik olarak emniyetli bir sekilde tedavi edilebilmesi mümkün.

SİVRİSİNEKLER YOK OLACAK

Dalan, bu teknolojinin dünyada ilk oldugu, son derece genis arastırmalarla yapıldıgını ve bulundugunu ifade ederek, patent için müracaatın da gerçeklestirildigini bildirdi. Dalan, insanlık için tehlike olusturan sivrisinekleri tümüyle yok edecek çalısmaların üniversitede tamamlandıgını söyledi. Dalan, ‘’Sivrisinegin larvasını tamamen yok eden çalısmalar bakteriyel çalısma ile bitirildi’’ dedi. Bölüm bünyesinde yapılacak çalısmalar için 60 milyon dolar yatırım yapıldıgını kaydeden Dalan, çalısmalar ilerledikçe yatırımlarının artacagını ifade etti.

KÖK HÜCRE NEDİR?

Kök hücreler vücudumuzda bütün dokuları ve organları olusturan ana hücrelerdir. Bu hücreler sınırsız bölünebilme ve kendini yenileme, organ ve dokulara dönüsebilme yetenegine sahiptir. Bu özellikleriyle kök hücreler kanser, Alzheimer, diyabet, organ yetmezlikleri, kalp hastalıkları, kemik hastalıkları ve daha birçok alanda kullanıma sahiptirler.Cevapla