Nokia telefonlarınızı atmayın!

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Nokia telefonlarınızı atmayın!

Mesaj gönderen uçs » 27 Ağu 2008, 03:22

Dünyanın önde gelen cep telefonu üreticilerinden Nokia, sürdürülebilir çözümlerine bir yenisini daha ekledi.

Proje ile Nokia gelecek kusakları ve dogal yasamı koruma adına kullanılmayan Nokia cep telefonları, sarj cihazları ve bataryaları toplayacak.

Kullanılmayan bu ürünlerin, Türkiye’de 46 ilde 156 noktada kurulacak geri dönüsüm kutularında toplanarak yeniden kazandırılması hedefleniyor.

ATMAYIN, BIZE VERİN

Nokia cep telefonlarının yüzde 65-80 oranında geri dönüstürülebilir oldugunun altını çizen Nokia yetkilileri sunları ifade etti: “Nokia ürünleri genel olarak plastik malzemeler, metal malzemeler ve seramik malzemelerden olusmaktadır. Bir Nokia cep telefonundaki ham maddelerin büyük bir kısmı yeniden kullanılabilir ya da yakılmak suretiyle enerjiye dönüstürülebilir. Örnegin, bir cep telefonunda kullanılan plastik malzeme ve kapaklar geri dönüstürülebilir; elektronik aksam ve parçalar içerisinde bulunan altın, paladyum, bakır gibi metaller yeniden kullanılabilir; bataryaların geri dönüsümünden elde edilen birçok metal yeniden degerlendirebilir; paketleme amaçlı kullanılan her türlü kagıt, karton ve plastik malzeme de lokal olarak geri dönüsüme müsaittir.”

Nokia Türkiye Genel Müdürü Imfred de Jong de, “Nokia olarak bizler, hem sosyal sorumluluk projelerine hem de çevreye önem veren bir üretici olmamız nedeniyle çevremizi, yasadıgımız dünyayı ve kaynaklarımızı korumak ve gözetmek adına bir geri dönüsüm projesi baslatmıs bulunuyoruz” diye konustu.

PROJE NASIL İsLEYECEK?

Proje, Türkiye’deki Nokia Care servis noktaları üzerinden yürütülecek. Halen 46 sehirde ve 156 noktada mevcut olan Nokia Care servisleri üzerinden gerçeklestirilecek proje asamaları söyle özetleniyor:

* Kullanıcılar eski Nokia cep telefonlarını, bataryalarını ve sarj aletlerini Nokia Care servis noktalarına geri getirecek
* Nokia Care servis noktaları eski telefonlarda yer alan bilgilerin silinmesi ve nasıl yedeklenebilecegi konusunda yardımcı olacak, alternatif olarak da müsterilere bu bilgilere online olarak nereden erisilebilecegini bildirecek
* Eski ürünler Nokia Care servis noktalarında yer alan Geri Dönüsüm Kutularına atılacak
* Geri dönüstürülmek üzere Geri Dönüsüm Kutularında toplanan bu eski telefonlar, Nokia’nın onayladıgı geri dönüsüm sirketi tarafından geri dönüsüme tabi tutulacak

NTVCevapla