Dünyayı Değiştirecek Buluş:Elektriği kablosuz ileteceğiz!

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
yazgüneşi
Kilobyte4
Kilobyte4
Mesajlar: 677
Kayıt: 13 Şub 2007, 08:56
Konum: Arizona/Finiks

Dünyayı Değiştirecek Buluş:Elektriği kablosuz ileteceğiz!

Mesaj gönderen yazgüneşi » 26 Ağu 2008, 15:03

Intel'in IDF'de denedigi en ilgi çekici projelerden birisi de elektrigin kablolara gerek kalmadan iletilmesi üzerine. Basarılı olunursa dizüstü bilgisayarları prize takmamıza gerek kalmayacak.IDF'de tam anlamıyla teknoloji konusunda içerik patlaması yasanıyor. Yeni ürünlerinin yanında, yürüttügü projeleri de kullanıcılarla paylasan Intel, kablosuz elektrik iletimi üzerine gelistirilen projeyle kullanıcılara yeni bir gelecek yaratacak gibi görünüyor. Cep telefonlarının, dizüstü bilgisayarların veya sarja ihtiyaç duyan benzer tarzdaki cihazların elektrik prizine ihtiyaç duymadan sarj olabilmesine imkan tanıyan proje halen gelistiriliyor.

Yeni teknoloji, aynı frekansta rezonansa giren elektrik bobinlerinin, belirli bir mesafeden birbirine enerjiyi aktarabilmesi seklinde temel bir fiziksel prensibi kullanıyor.

Intel'in arastırmacılarının sergiledigi düzenekte 1 metre uzaktaki enerji kaynagından 60 Watt'lık bir ampulü yakacak kadar enerji aktarımı mümkün kılındı. Dahası, ilk basta sahip olunan enerjinin yüzde 75'i de kaybedilmeden tutulabildi. Yeni teknoloji, geçtigimiz yıl Massachusetts Institute of Technology (MIT) tarafından gelistirilen arastırmanın bir devamı niteliginde.

Intel bu teknolojinin dizüstü bilgisayarlarda kablosuz olarak enerjiye erisilebilmesi adına gelistirilmesine yardımcı oluyor. İnsan vücudunun olusan bu manyetik alandan etkilenmedigi belirten Intel'in arastırmacılarından Josh Smith, islemin tamamen güvenli ve verimli olduguna dikkati çekiyor. Çalısmaların elektrik alanı yerine manyetik alana yogunlastıgı projede, enerji de bu manyetik alan üzerinden iletiliyor. su asamada karsılasılan en büyük engellerden birisi ise olusan elektromanyetik alanın bilgisayarın diger parçalarını etkiliyor olması.
altın değerinde forum Resim
______________________
O kadar soru sordum bi kere bile ' O F ' demedin forum Sordum.comKullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3
Mesajlar: 29122
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Mesaj gönderen velociraptor » 26 Ağu 2008, 17:47

oldukca ilginc bir gelisme
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free

Kullanıcı avatarı
MEGASEHİR
Byte2
Byte2
Mesajlar: 84
Kayıt: 31 Mar 2008, 15:00
cinsiyet: Erkek
Konum: bende *BEYKOZ* luyum
İletişim:

Mesaj gönderen MEGASEHİR » 26 Ağu 2008, 19:10

insallah gelismeler olumlu olur
titre ve kendine dön

Kullanıcı avatarı
armorking
Megabyte1
Megabyte1
Mesajlar: 938
Kayıt: 27 Oca 2008, 18:54

Mesaj gönderen armorking » 26 Ağu 2008, 22:55

insanları nasıl etkiler acaba .."senden elektrik alamadım" demek artık yok . sevdiginize gönderin 220 volt akımı bakın nasıl baglanıyor size :D

Cevapla