Intel dört çekirdekli mobil işlemcileriyle dizüstünde vites

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
yazgüneşi
Kilobyte4
Kilobyte4
Mesajlar: 677
Kayıt: 13 Şub 2007, 08:56
Konum: Arizona/Finiks

Intel dört çekirdekli mobil işlemcileriyle dizüstünde vites

Mesaj gönderen yazgüneşi » 25 Ağu 2008, 10:45

Intel bir süredir merakla beklenen dört çekirdekli ilk mobil islemcisini duyurdu. Yaklasık iki sene önce masaüstü sistemleri Core 2 Quad serisi dört çekirdekli islemciler ile tanıstırmaya baslayan firma bir süredir konusulan ve merakla beklenen dört çekirdekli yeni mobil islemcileri QX9300 ve Q9100 modellerini Gelistiriciler Forumuyla (IDF) birlikte endüstrinin begenisine sunuyor. Firma yeni islemcileriyle hakim pozisyonda oldugu mobil sahada hem performans çıtasını yukarı tasımayı hemde konumunu pekistirmeyi hedefliyor.

Yapılan arastırmalara göre önümüzdeki birkaç yıl içerisinde netbook yani maliyet odaklı ultra-tasınabilir bilgisayarların mevcut dizüstü bilgisayarların, konfigürasyonuyla iddialı dizüstü bilgisayarların ise masaüstü sistemlerin yerini alması bekleniyor. Bahsi geçen öngörülerin yakın zamanda gerçeklesmesi pek mümkün görünmese de pazar hareketleri ve kullanıcı beklentilerinin o yöne dogru kaydıgı bagımsız arastırma kurulusları tarafından sık sık dile getiriliyor. Bu gelismeler dogrultusunda her geçen daha da önem kazanan mobil pazar firmaların da istahını kabartıyor.

Resim

Centrino platformuyla dizüstü bilgisayar dünyasına yön veren Intel, geçtigimiz günlerde islemci, yonga seti ve kablosuz iletisim güncellemeri içeren Centrino 2 platformunu duyurmustu. Yeni platformuyla birlikte 45nm üretim teknolojisine sahip 6 mobil islemci daha duyuran firmanın simdiye kadar ürettigi en güçlü islemci sahaya çıkıyor. Extreme serisi dahilinde hazırlanan dolayısıyla çarpan kilidi açık olarak gelen Core 2 Extreme QX9300, teknik özellikleri ve performans iddiasıyla Intel'in yen göz bebegi olacak gibi görünüyor.

Belirttigimiz üzere 45nm üretim teknolojisiyle hazırlanan islemci dogal çekirdek tasarımına sahip degil. Yani islemci üzerinde çift çekirdekli iki zar yer alıyor. 2.53GHz'de çalısan islemci 12MB'lık seviye 2 bellegi ile dikkat çekmeyi hedefliyor. 1066MHz FSB destegiyle gelen QX9300'ün güç tüketiminin ise 45 Watt oldugu belirtiliyor. Özellikle yüksek performans meraklıları ve oyuncular için hazırlanan dizüstü bilgisayların yanı sıra mobil is istasyonlarında da kullanılması beklenen islemcinin 1000 adetlik alımlarda fiyatının 1038$ oldugu ifade ediliyor.


Resim
Extreme kulübüne üye olan QX9300 modelinin yanı sıra Intel yine mobil islemciler için Core 2 Quad Q9100 modelini de lanse ediyor. Çarpanı kiliti olarak gelen islemci aynı QX9300 modelinde oldugu gibi 12MB seviye 2 bellek ve 1066MHz FSB destegine sahip. Saat hızı 2.26GHz olarak belirlenen islemci, yüksek performans segmentinde QX9300 modeline alternatif olması için hazırlandı. Tahmin edebileceginiz üzere saat hızı ve çarpan kilidinin yarattıgı fark fiyata da yansıyor. Zira QX9300'ün aksine Q9100, 1000 adetlik alımlarda 851$'lık etiket fiyatına sahip olacak.

Yapılan açıklamalara göre, dizüstü bilgisayarlar için hazırlanan her iki islemcinin de önümüzdeki ay içerisinde kullanıma sunulması bekleniyor.Cevapla