Değiştirilmiş sürücülerle ATI’ye PhysX desteği

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
yazgüneşi
Kilobyte4
Kilobyte4
Mesajlar: 677
Kayıt: 13 Şub 2007, 08:56
Konum: Arizona/Finiks

Değiştirilmiş sürücülerle ATI’ye PhysX desteği

Mesaj gönderen yazgüneşi » 25 Ağu 2008, 10:01

Uzun sürmedi. Nvidia’nın x86 CPU’lar için bir CUDA sürümü üzerinde çalıstıgını çoktandır biliyorduk ancak artık diger GPU’ların da buna destek verebilecegi bir uyarlama söz konusu. ngohq.com’dan Eran Badit’in söyledigine göre kendisi Nvidia’nın PhysX katmanı altında ATI Radeon kartlarının da çalısabilmesini mümkün kılmıs.

Resim

Nvidia’nın CUDA SDK ve PhysX SDK’larıyla yaptıgı oynamalardan sonra Eran, görünüse göre Radeon kartlar ile PhysX katmanı altında oyun oynayabiliyor. Eran, PhysX destegini Radeon kartlar üzerinde etkinlestirmenin sanıldıgı kadar zor olmadıgını ve bunun bir teknoloji sorunundan çok politika oyunu oldugunu söyledi.

Eran, en kısa zamanda daha fazla donanıma sahip olup birden çok ekran kartıyla yazılımı sınadıktan sonra “ATI PhysX etkinlestirme” uygulamasını ngohq.com’a koyacagını, donanımı zaten test ettigini ve bunun da yazılımın yakında “indirilebilir” anlamına geldigini söyledi.

İlk denemesinde Eran 3D Mark Vantage’da 22606 CPU puanı elde etmis ve toplam puanını P4262’ye yükseltmis. PhysX destegi olmayan bir sistemin alacagı puan ise yaklasık P3800 civarlarında kalıyor.

Söylendigine göre Eran’ın Radeon 4850 veya 4870 kartlara erisim saglayamaması, ngohq.com ve AMD’nin PR takımı arasında su an için herhangi bir iliskinin bulunmadıgı anlamına geliyor.

Yazılımın bu hafta sonu hazır olup olmadıgına www.ngohq.com sitesinden bakabilirsiniz.Cevapla