USB 3.0 Girişler Görücüye Çıktı

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
yazgüneşi
Kilobyte4
Kilobyte4
Mesajlar: 677
Kayıt: 13 Şub 2007, 08:56
Konum: Arizona/Finiks

USB 3.0 Girişler Görücüye Çıktı

Mesaj gönderen yazgüneşi » 25 Ağu 2008, 09:34

Resim
Maximum PC yeni USB 3.0 standartlarına uygun kablolara ulasmayı basarmıs ve bu konu hakkında bir yazı yayınlamıs.

Aynı zamanda USB SuperSpeed olarak da adlandırılan yeni USB 3.0 standardı en yüksek 480 Mbps hıza ulasan USB 2.0'a göre on kat gibi inanılmaz bir hızlanma saglıyor. Yani teorik olarak USB 3.0, 27 GB HD filmi 15 dakika yerine 1 dakika 10 saniyede aktarabiliyor. Tabi ki bu yüksek aktarım hızı sabit diskler ya da tasınabilir aygıtlar gibi diger elemanlar tarafından sınırlandırılacaktır. Tabi Microsoft'un saglayacagı sürücülerin de bir sınırlama getirecegi kuskusuz. Yeni standardın daha öncekilerde oldugu gibi geriye dogru uyumlu oldugunu da belirtelim.

USB 3.0 A-baglantısı USB 2.0 olana göre gözle görülür sekilde farklı bir yapıya sahip. Girisin ucunda yeni standardın getirdigi ek baglantı hatları görülebiliyor. Bu hatlardan ikisi veriyi gönderirken diger ikisi almak için kullanılıyor. Bu çift-yönlü tasarım sayesinde veri gönderme alma isi aynı anda yapılabiliyor. Eski USB tanımlamaları sadece tek yönlü trafige izin veriyordu. Ek veri hatlarının kötü yanı kabloların çapının USB 2.0 standardına göre daha genis olması.

Yeni standart ek olarak güç aktarımını da 100mA'dan 900 mA'ya çıkarmıs böylece daha yüksek güce gereksinim duyan cihazlar USB 3.0 kablolar tarafından beslenebilecekler ve bir USB noktasına daha fazla cihaz baglanabilecek. Ayrıca güç yönetiminde yapılan gelistirmelerle de kullanılmayan aygıtların tükettikleri enerji en az seviyeye indirilmis. Eskiden oldugu gibi merkez aygıta aktarımı baslatmak için sinyal göndermiyor bunun yerine aygıt merkeze veri aktarımına hazır olduguna dair bir kesme istegi gönderiyor.

Haberi tartıs...

13:01 [THG Haber]

IDF: Core i7 Kendiliginden Hızasırtma Yapacak
IDF'nin birinci gününde açıklandıgı üzere Intel'in yeni çıkacak olan Core i7 islemcisi turbo özelligiyle birlikte gelecek. 1980'lerde hayatımıza giren turbo dügmesiyle pek ilgisi olmasa da Core i7'nin turbo özelligi tek isparçalı uygulamalarda hızlanma saglayacak. Temel olarak yapılan sey su: Çekirdeklerden kullanılmayanlar kapatılıyor ve tek bir çekirdegin hızı artırılıyor. Böylece tek isparçalı uygulamalar hızlandırılmıs oluyor.

Yeni teknoloji Nehalem mimarisinin gelistirilmis güç yönetimi özellikleri ile mümkün olabiliyor. Tümlesik Power Gate teknolojisi sayesinde kullanılmayan çekirdeklerdeki gerilim sıfırlanarak bu çekirdekler kapatılabiliyor böylece hiç güç kullanmıyorlar. Bosta duran çekirdekler güç tüketip ısı üretmediklerinden diger çekirdekler normalden daha fazla güç tüketebiliyorlar böylece daha yüksek basarımlı çalısan tek bir çekirdek islemcinin toplam TDP degerini de asmamıs oluyor.

Örnek bir senaryo düsürsek, eger dört çekirdekli bir Core i7'niz varsa ve oynamak istediginiz oyun sadece tek bir çekirdege yüklenebiliyorsa diger çekirdekler kapatılıyor ve islemcinin yaydıgı ısı azaltılmıs oluyor böylece çalısır durumda olan tek çekirdek kendiliginden hızasırtılarak daha yüksek basarımla çalısması saglanabiliyor. Bu teknoloji sayesinde oyunlar için aynı fiyata sahip dört çekirdekli bir islemci yerine daha yüksek saat hızına sahip olan çift çekirdekli islemcileri seçme durumu da ortadan kalkacak.

Turbo kipinden tam olarak nasıl bir basarım artısı gelecegi henüz net olarak belli degil. Ayrıca bu yeni teknolojinin hızasırtma meraklılarına ne saglayacagı da belirsiz olan seyler arasında. Bazılarının söyledigine göre Intel bu teknolojiyi kullanırsa Nehalem'e hızasırtmak çok zorlasacak. Sızan bilgiler arasında üretilecek olan islemcilerin iki hız asamasına sahip olacagı da var: Örnegin 3 GHz olan bir islemci 3.2 GHz hatta 3.4 GHz hızında çalısabilecek.

Böylesi bir potansiyel ile meraklıların Core i7'yi ne kadar hızlandırabilecegi gerçekten merak konusu oluyor. Intel yetkililerinin Haziran ayında bize söyledigine göre Core i7'nin silikon yapısı son derece saglıklı. Bizim kendi kısıtlı tecrübelerimiz de Core i7 islemcilerin saat hızı konusunda yüksek potansiyele sahip olduklarını kanıtlıyor.

Eskiden bilgisayarlarda bulunan turbo dügmesini hatırlayanlar aslında bunun islemciyi hızlandırmak için degil yavaslatmak için oldugunu iyi bilirler. Etkin hale getirildiginde islemci olması gereken hızında çalısırdı. Turbo dügmesi kapatıldıgında islemci yavaslatılarak eski uygulamaların çok hızlı çalısmak yerine makul hızlarda çalısmaları saglanırdı.Cevapla