AMD Radeon HD 4870 X2: R700 ilk Bakış

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
yazgüneşi
Kilobyte4
Kilobyte4
Mesajlar: 677
Kayıt: 13 Şub 2007, 08:56
Konum: Arizona/Finiks

AMD Radeon HD 4870 X2: R700 ilk Bakış

Mesaj gönderen yazgüneşi » 25 Ağu 2008, 09:25

İki Katı İslem Gücü
Her ne kadar AMD, RV770'in ve onu temel alan Radeon HD 4850/4870 ekran kartlarının basarımıyla donanım çevrelerini etkilemis olsa da her seyin planladıgı gibi oldugunu söyleyemeyiz. AMD'nin ekran kartlarını çıkarmasından hemen sonra Nvidia ciddi fiyat indirimlerine giderek gerekli önlemleri aldı ve devam etmekte olan grafik kartı savaslarının bu turundan fazla yara almadan çıkmaya çalıstı.

AMD'nin yeni ürünlerini çıkarmasından yaklasık bir buçuk ay geçmesine ragmen sonuç degismedi. Nvidia'nın satıs fiyatı üzerinde büyük kesintiler yapmasına ragmen ne GeForce GTX 260 ne de GeForce 9800 GTX+ (kısa bir süre önce pazara çıktı) Radeon HD 4870'in fiyat/basarım oranını yakalayabildi.

Ancak AMD sadece ucuza iyi basarım arayan kullanıcılara yönelik ürünler üreten bir firma olarak kalmak istemiyor. Hedeflerinden birisi de Nvidia'ya uzunca bir süre önce kaptırdıgı basarım tacını geri almak. Bu amaca yönelik olarak da firma en etkileyici yongasından iki taneyi tek bir kart üzerinde birlestirmis ve adına Radeon HD 4870 X2 demis. simdi soru su: Bu ekran kartı Nvidia'nın en hızlı GeForce GTX 280 modelini yenecek kadar güçlü mü?


Radeon HD 4870 X2
Her ne kadar kod adı tersiymis gibi gelse de R700 temelde iki adet RV770 GPU'yu bir araya getiriyor. Sonuç olarak Radeon HD 4870 X2 en ileri seviye ekran kartları arasında yerini alıyor. Ancak önümüzdeki birkaç hafta içerisinde aynı yongaları kullanan ancak daha düsük hızlı ve daha düsük bellek kapasiteli Radeon HD 4850 X2 de pazara sürülecek.

Resim
Dıs görünüs olarak Radeon HD 4870 X2 eski nesil Radeon HD 3870 X2'nin aynısı gibi görünüyor. Ancak kısa bir süre sonra göreceginiz üzere dıs görünüs aldatıcı olabilir. sasırtıcı olmayan bir sekilde ekran kartı biraz uzun bir yapıya sahip (26.7 cm). Kartın arka tarafından sıcak havayı dısarıya atan genis bir ızgara var hemen altında ise iki adet DVI çıkısı yer alıyor (arka panelde HDMI ve DisplayPort baglantıları yok). Ekran kartı çalısabilmek için iki yardımcı güç baglantısına gereksinim duyuyor (birisi altı igneli birisi sekiz igneli). İki GPU'da aynı PCB üzerinde ancak genis ısı emici yüzünden ikisi de görünmüyor.

Kendisinden önceki çift islemcili ekran kartları gibi bu model de bellegi paylasıyor. Ancak islemcilere ve onların karmasık bellek yönetim sekillerinin tersine bu isler ekran kartı dünyasında son derece yavas ilerliyor. Karsılastırma yapmak gerekirse simdinin çift islemcili ekran kartlarında Pentium D 900 (Presler) gibi iki çekirdek farklı çalısırken bellekleri birlestiriliyor (CPU'da L2 bellek, ekran kartında resim bellegi). Bu yüzden iki grafik islemcisinin kullandıgı bütün veriler ikiyle çarpılıyor. İslemciler arasındaki haberlesmeyse harici bir veriyolu ile saglanıyor (Intel'in Pentium D'side FSB ekran kartlarında PCI Express).

Resim

Radeon HD 3870 X2'de oldugu gibi iki GPU ve yongaseti arasındaki baglantıyı PCI Express köprüsü saglıyor. Ekrana gönderilecek son veri hesaplandıgında her bir GPU sonucu bir baska yongaya gönderiyor ve burada resimler birlestiriliyor ve ekrana gönderiliyor. Radeon HD 3870 X2'leri denedigimiz zamanlarda yavaslıga neden olan sey temelde kartın bellek kapasitesiydi çünkü çift GPU'lu sistemlerde bellek ikiye bölünüyordu. Yeterli basarımı saglamak içinse bellek kapasitesini dört katıyla çarpmanız gerekiyor ki AMD 4870 X2'de bunu yapmıs.Cevapla