1000 kat hızlı bilgisayar için ilk adım...

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
yazgüneşi
Kilobyte4
Kilobyte4
Mesajlar: 677
Kayıt: 13 Şub 2007, 08:56
Konum: Arizona/Finiks

1000 kat hızlı bilgisayar için ilk adım...

Mesaj gönderen yazgüneşi » 25 Ağu 2008, 08:43

Resim

IBM, Qimonda ve Macronix firmaları, elektronik yongalara az enerjiyle çok hızlı islem yapma imkanı veren kesifte bulundu. IBM nanoteknoloji sorumlularından Spike Narayan, kesfin kısaca PCM adı verilen ve "flash" hafıza kartlarından 500 ila 1000 kat daha hızlı hafıza kartlarıyla ilgili oldugunu söyledi.
PCM kartı; dijital kameralar ve müzikçalar gibi cihazlarda kullanılan "flash" kartlarının tükettiginin yarısı kadar enerji harcıyor.
Narayan, "Flash kartlarıyla yapılamayan birçok sey, PCM hafıza kartlarıyla yapılabilir. Bunlar harddiskin yerini alabilir, daha hızlı bilgisayar yapılabilir" dedi.
Narayan, sirketlerin istemesi halinde, PCM'in nanoteknolojiyi tamamlayabilecegini kaydetti. Hızlı ve "ekonomik" PCM kartlarının, kısa sürede "flash"hafıza kartlarının yerini alması bekleniyor. Yeni yonganın, IBM'in gelistirdigi yeni bir yarı-iletken alasım esaslı oldugu belirtildi.
IBM, Qimonda ve Macronix, 2005'te arastırma alanında ortak çalısma yapmayı kararlastırmıstı. PCM kartlarıyla ilgili ayrıntılı teknik açıklamanın, bugün San Francisco'da baslayacak uluslararası elektronik fuarında yapılması bekleniyor.


AACevapla