SSD'lere cevap: 20,000 RPM Raptor

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
dnzbzkn
Megabyte2
Megabyte2
Mesajlar: 1089
Kayıt: 08 Eki 2007, 15:57
cinsiyet: Erkek
Konum: Wake up--//
İletişim:

SSD'lere cevap: 20,000 RPM Raptor

Mesaj gönderen dnzbzkn »

Sabit disklerde hız rekorunu elinde tutan WD, solid state teknolojisine karsı vites büyütüyor.

Resim

Mekanik parça içermeyen yapıları ve yüksek hızları sayesinde performans isteyen kullanıcıların ilgisini çeken SSD - Solid State Disk - formundaki sabit disklere karsı Western Digital'den Raptor hamlesi. Sabit disk sektörünü takip eden kaynaklardan gelen bilgiye göre WD'nin sınıfının en hızlısı olarak bilinen Raptor serisi sabit diskleri SCSI örneklerinde bile duyulmamıs bir dönüs hızına ulasacak: 20,000 RPM.

Diskin dakikadaki dönüs hızını ifade eden RPM degeri firmanın daha önceki Raptor modellerinde 10,000 devirde kalırken SCSI sabit disklerde 15,000 devire kadar ulasıyor. SSD sabit disklerin, maliyetlerinin düsüsüyle birlikte, önümüzdeki yıllarda performans düskünü kullanıcılar için cazip bir seçenek haline gelmeleri kaçınılmaz. WD gibi üreticilerin bu duruma karsı izleyecekleri taktik ise dönüs hızını artırarak performansı yükseltmek olacak. Tabii, 20,000 devirde dönen bir diskin çıkaracagı ses ve yaratacagı titresime karsı sabit disk kasasının izolasyon özelliklerinin de iyilestirilmesi gerekiyor.

Henüz piyasada olacagı tarih ile ilgili resmi bir bilgi bulunmayan yeni Raptor serisi bekleneni verebilirse, SSD'lere karsı en azından bir süre daha hız ve kapasite avantajını elinde tutabilir.
-(Rorschach)-

Resim

Cevapla