Microsoft, Yahoo'yu zorla satın alacak

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
dnzbzkn
Megabyte2
Megabyte2

Microsoft, Yahoo'yu zorla satın alacak

Mesaj gönderen dnzbzkn »

Hatırlarsanız yaklasık 2 ay evvel Microsoft, Yahoo'ya 45 Milyar dolar teklif etmis ve Microsoft bu tekliften olumlu bir cevap alamamıstı. Microsoft, 5 Nisan'da Yahoo yönetim kuruluna bir mektup gönderiyor ve mektupda kısa ve öz olarak "ya bizimle masaya oturun, ya da sirketi zorla alacagız" deniyor.

İngilizce bilgisi olan okuyucularımız yukarıdaki baglantıdan mektubun orjinalini okuyabilir. Steve Balmer'in yazdıgı mektupta, kısaca söyle denilmis:

Sevgili Yönetim kurulu üyeleri,

Yahoo'yu satın almak için 1 Ocak 2008'deki hisse degerinden %62 daha fazla önerdigimiz teklifin üzerinden 2 ay geçti. Böyle cömert bir teklifi yaparken amacımız, dostça ve hızlı bir satın alma islemi gerçeklestirmekti. Aradan 2 ay geçti fakat hiç yol alamadık.

İki sirketim yönetimi arasında çok fazla diyalog olamaması bir kenara, masaya oturup adam akıllı bir pazarlık da yapılmadı. sirketinizin, yine IT sektöründen diger olası alıcıları da düsünmesini anlıyoruz fakat tek teklif veren firma olan Microsoft ile herhangi bir pazarlık için Yahoo yönetimine yetki vermediniz.

Hiçbirsey yapılmadan geçilen bu 2 ayda, Internet yürümeye devam etti ancak toplamdaki ekonomik durumlar gözle görülür derecede zayıfladı. Bu yüzden, önerdigimiz teklif bugün Yahoo için çok daha anlamlıdır.

Bu gelismeler ısıgında, hisse payı sahiplerine gayet güzel teklif veren ve satın alma sonunda çok daha efektif ve rekabetçi bir sirket yaratacak olan sirketimiz ile yönetim kurulunuzun masaya oturup pazarlık yapma vakti gelmistir. Eger 3 hafta içerisinde bizimle masaya oturmazsanı, biz de teklifimizi dogrudan hisse payı sahiplerine iletmek zorunda kalacagız ve gerekli çogunlugunu yakaladıktan sonra, yönetim kurulunun yeniden seçilme islemini baslatacagız. İlk teklifimiz, dostça bir satın alma islemi için çabamızı göstermistir. Eger teklifi dogrudan hisse sahiplerine iletirsek, bu sirket degerinde kötü bir etki yaratacaktır.

Sevgiler,

Steve Balmer

Ne kadar dogrudan yazılmıs bir mektup Kısacası Microsoft, Yahoo'yu ya alırız, ya alırız diyor.

sirket satın alma islemlerinde normal sartlarda bir sirket teklif verir. Eger yönetim kurulu (Executive Board) bunu kabul ederse ve hissedarlar da itiraz etmezse, dostça bir sirket satın alma islemi gerçeklesir.

Ancak yönetim kurulu bu teklifi kabul etmezse, teklif veren sirket (yani Microsoft) "yönetim kurulunu iplemiyorum" diyerek dogrudan hissedarlara teker teker teklif götürebilir. Bu sekilde opladıgı hisseler %50'yi geçerse, yönetimi de eline geçirmis oluyor. Oracle, PeopleSoft'u bu yol ile satın almıstı örnegin. PeopleSoft'un yönetim kurulu ve CEO'su Oracle'ın teklifine hayır dese de, Oracle gizliden gizliye epey hisse toplayıp bu satın almayı gerçeklestirebilmisti.

Yahoo da, sirket hisselerinin %50'sinden fazlasını halka açan firmalardan birisi. sirketin %50'sinden daha fazlasını halka açmanın doguracagı sonuçlardan birisi de bu.

Eh tabii simdi de 3 hafta sonra ne olacak diye merakla beklemeye basladık
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4602 kez

Mesaj gönderen velociraptor »

Microsoftun startejisi gayet mantikli , ekonomi dünyasi böyle acimasizdir iste , büyük balik kücügünü herzaman yutar
Kullanıcı avatarı
Kripteks®
Terabyte1
Terabyte1
İletişim:

Mesaj gönderen Kripteks® »

45 milyar dolarmı

ee yuhh yani
Kullanıcı avatarı
dnzbzkn
Megabyte2
Megabyte2

Mesaj gönderen dnzbzkn »

benim bildigim bill gatesin servetinin 65 milyar dolar oldugu.45 milyar dolarını yahooya verse elde 20 kalcak.eger microsoftun kendi degeri varsa bu deger ne kadar?bill gates kendi milyar dolarlarını vermez herhalde?
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4602 kez

Mesaj gönderen velociraptor »

Bill amcanin kisisel serveti o , microsoftun degil ;)
Kullanıcı avatarı
editci
Megabyte3
Megabyte3

Mesaj gönderen editci »

1. demekki %50 sinden fazlası halka açılmamalı.
2. peki halka açarsa ve halk kendi yönetimine sadık kalır ve micrafosttan gelecek olan teklifi redderderse ne olacak.
bu bir risk ama madem yahoo direniyor, elinden kesinlikle çıkma ümitleri tükeninceye kadar alınabilir bir risk bence.