AMD'nin Spider platformu geliyor

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Squirrel
Kilobyte4
Kilobyte4
Mesajlar: 706
Kayıt: 16 Eki 2007, 18:30
İletişim:

AMD'nin Spider platformu geliyor

Mesaj gönderen Squirrel » 01 Oca 2008, 22:22

AMD'nin Spider platformu geliyor
Resim

Cumartesi, 01 Aralik 2007

ImageBilgisayar meraklilarina yönelik sistemlerin kurallarini bastan yazan AMD, ilk gerçinek dört çinekirdekli islemcisiyle olaganüstü bir görsel deneyim içinin ölçineklenebilir grafik imkanlari sunan "Spider" adli platformunu tanitti. AMD Spider platformu, AMD Phenom dört çinekirdekli islemciler, Microsoft DirectX 10.1 destekli ATI Radeon HD 3800 Serisi grafik islemcileri ve AMD OverDrive yazilimi ile CrossFireX içineren AMD 7 Serisi yonga setinden olusuyor. AMD Spider platformu, AMD'nin es islemci yoluyla platform düzeyinde hizlandirmayi öngören Hizlandirilmis Bilgi islem yolunda önemli bir kilometre tasi.

"AMD, sahip oldugunuz tüm ekranlarda olaganüstü bir görsel deneyim sunmaya kararli olan tek sirkettir," diyen AMD Baskani Dirk Meyer, söyle devam etti: "AMD Spider platformu, platform düzeyinde yenilikçinilige yaklasimimizin simgesidir ve ileri düzey, zengin özelliklere sahip heyecan verici bir bilgisayar deneyimi yasatmaktadir. Enerji verimliligi gözeten tasarimdaki kararliligimiz ve üretimdeki uzmanligimiz, sasirtici bir fiyat araliginda benzersiz vat basina performans saglamaktadir ve bilgisayar tutkunlarina yönelik platformlari eskisinden çinok daha genis bir kitleye sunmaktadir."

AMD'nin Spider platformu, ATI CrossFireXTM teknolojisi ile çinoklu grafik islemci destegine sahip en ileri düzey platformu sunarak bu alani bir adim ileri götürmektedir. Enerji tasarruflu 55nm ATI Radeon HD 3800 Serisi grafik islemcileri ile birlikte PCI Express® Generation 2.0 ve HyperTransportTM 3.0 teknolojilerinin bant genisligini arttirmasi, ölçineklenebilir bir HD çinoklu grafik islemcisi deneyimi içinin ideal islem gücünü saglamaktadir. AMD'nin tasarim ve üretimdeki yenilikçiniligi, AMD Spider platformunun kolaylikla üçin veya dört grafik islemcisi tasimasini saglayarak oyunlar içinin gerçinek bir süper bilgisayar ortaya çinikarmaktadir.

"Falcon Northwest, yeni AMD Spider platformunun dörtlü ATI CrossFireXTM potansiyelinden çinok etkilendi," diyen Falcon Northwest baskani Kelt Reeves, söyle söyledi: "Tek sistemde dört grafik karti çinalistirilmasi bugüne kadar oyuncularin rüyasi olsa da, bütün kartlara yeterli hava akimi saglamaya çinalisan sistem kurucular içinin kabus olabilir. Spider platformunun baglantili yapisi, AMD 7 Serisi yonga seti, yüksek performansli AMD PhenomTM dört çinekirdekli islemci ve zaten sessiz ve serin çinalisan ATI RadeonTM HD 3800 ekran kartinin, azami havalandirma ve sogutma saglayacak biçinimde beraber çinalisabilmesine imkan veriyor. AMD, çinoklu grafik islemcisi performansini elde etmeyi kolay ve ulasilabilir hale getirdi."

HD Teknolojisinde Liderlik

AMD, yeni nesil HD içinerigin sunulmasinda, yeni nesil endüstri standardi teknolojilerle benzersiz bant genisligi ve istikrar saglayan tek platformu sunuyor. HyperTransportTM 3.0 teknolojisine sahip AMD PhenomTM islemcileri, 14,4 GB/saniyeye varan yüksek giris-çinikis bant genisligiyle, eskisinden daha fazla sistem bant genisligine sahip. AMD PCI Express 2.0 yonga setlerinin ve grafik islemcilerinin yükseltilmis bant genislikleri de buna eklendiginde, AMD Spider platformu, düzgün 1080P video oynatirken, gelistirilmis çinoklu grafik islemci çinalistirirken ve yüksek hizli disk ve ag arabirimlerinde azami bant genisliginden yararlaniyor. Tek gerçinek dört çinekirdek uygulamasina ve AM2+ soketi içinin altyapi esnekligine sahip olan AMD islemcileri, gelecekteki 65nm ve 45nm AMD PhenomTM islemcileriyle uyumlari sayesinde önemli performans kazançinlari saglayacak.

Film tutkunlari, ATI RadeonTM HD 3800 Serisinin güçinlü görsel islem yetenekleri ile birlikte AMD Spider platformlarinda sinifinin en iyisi HD içinerikleri izleyebilecek. ATI AvivoTM HD görüntü motoru ve Birlesik Video Çözücüsü (UVD), çinarpici bir görüntü kalitesi ve enerji tasarruflu video oynatma imkani sunuyor. UVD'nin eklenmesi, H.264 ve VC-1 teknik özelliklerine dayali HD-DVD ve Blu-ray çinözümünde olaganüstü platform verimliligi ve görüntü kalitesi sagliyor. HDMI baglantisi ve HDMI video içinin ses ve tümlesik HDCP özellikleri, büyük ekranda oyun ve eglenceyi de kolaylastiriyor.

Genisletilebilir Platform Performansi

AMD Spider platformu, performansi yükseltmek ve uyumlulugu arttirmak içinin yararlanilabilecek çinesitli yükseltme seçinenekleri ve dört grafik islemcisini birlikte çinalistirarak tahmini iki teraflops düzeyinde islem gücü sunmaktadir. Dogrudan Baglanti Mimarisi'ne dayali AMD PhenomTM dört çinekirdekli islemcilerin tasarimi, DDR2 1066'ya varan hizlari destekleyen tümlesik bellek denetimi, 128 bit kayan nokta birimleri ve bellege hizli erisim içinin AMD'nin Dengeli Akilli Önbellek sistemi ile ortak L3 önbellekle çinok kanalli yazilimlarda mükemmel performans saglamaktadir.

AMD 7 Serisi yonga setleriyle birlikte sunulan en yeni ATI CrossFireXTM teknolojisi, ölçineklenebilir çinoklu grafik islemcisi performansiyla üçin veya dört ATI RadeonTM HD 3800 Serisi grafik islemcisini çinalistirabilmenin yaninda, DirectX 10.1 performansiyla Microsoft Windows Vista® içinin endüstrinin tek üçinlü ve dörtlü grafik islemcisi çinözümünü sunuyor. AMD 7 Serisi yonga setleri, dört grafik islemcisi ve 42 PCI Express hattiyla, oyuncular ve bilgisayar meraklilarina azami performans ve ölçineklenebilirlik sagliyor. AMD 7 Serisi yonga setleri, endüstrinin en güçinlü ve dinamik Windows tabanli performans gelistirme araci olan AMD OverDriveTM yazilimi ile, bilgisayar meraklilarinin performans istegini tam olarak karsilayabilmektedir. Windows tabanli basit bir arabirim olan AMD OverDriveTM yazilimi, overclock tutkunlarindan genel oyuncu kitlesine kadar performansi hedefleyen genis bir kitlenin ihtiyaçinlarini karsilayabilir. Ayrica, AMD AutoXpressTM ayarlari, bellek modülleri, ATI RadeonTM grafik islemcileri ve AMD PhenomTM dört çinekirdekli islemcilerle birlestiginde, sistem performansini yükseltebilir.

"AMD, genel müsterilerin ve bilgisayar meraklilarinin yeni deneyimleri yasayabilmesini ve Windows Vista'yi da kapsayan ürünlerimizin özelliklerinden tam yararlanabilmesini saglayan donanim yenilikleri alaninda köklü bir geçinmise sahiptir," diyen Microsoft LIVE Yazilim ve Hizmetler Baskan Yardimcisi John Schappert, söyle devam etti: "AMD Spider platformu, AMD'nin platform istikrari ve ölçineklenebilirligini arttirmaktaki uzmanligina yeni bir boyut getiriyor ve Windows Vista içinin yeni üçin ve dört grafik islemcisi seçinenegiyle yükseltilebilirlik ve performansta sinirlari zorluyor."Enerji Tasarrufu

Yüksek performansli ve enerji tasarruflu AMD Spider platformlari, enerji verimli AMD PhenomTM dört çinekirdekli islemcileri, az enerji tüketen 65nm AMD 7 Serisi yonga setleri ve düsük tüketimle yüksek performans saglayan 55nm ATI RadeonTM HD 3800 grafik islemcileri biraraya getirerek vat basina performansta endüstri lideri bir platform sunmaktadir. AMD Spider platformunda ayni zamanda, bilgi islem teknolojisinde ilk kez görülen özellikler ve enerji tasarrufuna yönelik unsurlar da bir arada. Bunlarin arasinda ATI PowerPlayTM, Cool'n'QuietTM 2.0 teknolojisi, Microsoft DirectX 10.1 destegi, HyperTransportTM 3.0 teknolojisi ve PCI Express 2.0 sayilabilir.

Ä°slemcilerin gerçinek kullanimdaki enerji tüketimlerini ölçinmek içinin yeni bir girisim baslatan AMD, bireysel ve kurumsal kullanicilar arasinda yaptigi arastirmalarla gerçinek kullanim kosullarini belirledi. Bu kullanim kosullari içininde yapilan ölçinümlerde, Cool'n'Quiet 2.0 teknolojisine ve 95W isil tasarim gücüne sahip AMD Phenom islemcilerin, bireysel kullanicilar içinin ortalama 32W, kurumsal kullanicilar içinin ise 29W enerji kullandigini belirledi. AMD islemcileri ve platformlarinin enerji tüketimlerine iliskin ayrintili bilgi içinin www.amd.com/coolnquiet adresini ziyaret edebilirsiniz.

Gelismis özellikler arasinda AMD CoolCoreTM teknolojisi, ayri güçin düzeyleri içinin ana kart tasarimlari destegi ve çinekirdek frekanslarinin bagimsiz belirlenmesi sayilabilir. AMD 7 Serisi yonga setleri, yonga setleri arasinda 65nm süreçin teknolojisiyle tasarlanan ilk yonga setleridir. Isil tasarim gücü 10-12 vat arasinda olan 7 Serisi yonga setleri, olaganüstü enerji tasarrufuyla kaynaklarin islem performansina ayrilmasina imkan saglamaktadir. 55nm üretim teknolojisine kusursuz geçinisle üretilen ATI RadeonTM HD 3800 Serisi ise, önceki nesil AMD grafik ürünlerine göre iki kattan fazla vat basina performans saglamaktadir. Ayrica masaüstü içinin ATI PowerPlayTM, hafif yükteki veya bostaki grafik islemcinin tüketimini otomatik olarak düsürerek daha fazla verimlilik elde eder. Bu özellikler, performansin daha verimli bir biçinimde elde edilmesini, enerji tüketiminin düsmesini ve sistemin sessiz çinalismasini saglayarak enerjideki verimliligi arttirir.

"Günümüzün bilgisayar piyasasinda çinok çinekirdek performansina ve zengin HD medya deneyimine giderek artan bir talep var," diyen Current Analysis West analistlerinden Toni Duboise, söyle konustu: "Gelismis performans özelliklerine, vat basina performansta ve enerji tasarrufunda iyilestirmelere sahip AMD Spider gibi platformlar, müsterilere büyük yarar sagliyor."Cevapla